Remote Sensing en straatbomen (I) Remote Sensing en straatbomen Over Remote Sensing is aI zoveel geschreven dat het mystieke beeld ervan enigszins is verbleekt. Er is daarbij in hoofd zaak aandacht besteed aan het gebruik van luchtfoto's als informatiebron van (vegetatie-)kaarteringen. Het niet- metrisch gebruik van luchtfoto's, in het bijzonder van kleureninfrarood luchtfoto's, heeft echter nog wei degelijk een waas van onbekendheid over zich. Deze onbekendheid betreft dan het gebruik van de foto 's en niet het bestaan ervan. Hoe de huidige stand van zaken is en hoe op een aantal fronten wordt gezocht en onderzocht hopen wij in een drietal artikelen duidelijk te maken. Het centrale thema in deze serie valt te omschrijven als: het gebruik van kleureninfrarood foto's bij het onderzoek naar de groei-omstandigheden van straatbomen. Dit thema wordt behandeld door auteurs van wie de achtergrond is in te delen in de trits producent - gebruiker - wetenschapper. Hierbij zal blijken dat de grenzen in deze driedeling niet altijd scherp kunnen worden getrokken. In het eerste artikel wordt door Ludo Herinckx (Eurosense bv), als producent, een beschouwing gewijd aan de opname van Remote Sensing-beelden. In de volgende artikelen zal worden ingegaan op de behoefte aan dergelijke informatie vanuit het groenbeheer en hoe het gebruik van luchtopnamen voor deze toepassing kan worden geëffectueerd. De auteurs van deze artikelen zijn Janhein Loedeman (Landbouw Hogeschool Wageningen, Vakgroep Landmeet kunde) en Gertjan Eikenaar (Dienst der Gemeenteplantsoenen van 's-Gravenhage). De redactie door ir. L. C. Herinckx, werkzaam bij Eurosense bv, 's-Gravenhage. 1. Inleiding Het begrip Remote Sensing omvat, heel eenvoudig, ,,het waarnemen op een afstand". Dit wordt meestal ge bruikt voor het waarnemen vanuit een vliegtuig of satel liet, waarbij de informatie op een informatiedrager wordt vastgelegd. Bij Remote Sensing vormt het verzamelen van gegevens geen doel op zich. Dat zou althans, voor zowel gebruiker als producent, zo horen te zijn. Het gaat om het verza melen van de gegevens, èn de verwerking of selectie, èn de vormgeving of presentatie. Het doel is altijd het gebruik of de toepassing van de informatie. Tegen deze achtergrond is, ook bij de toepassing voor straatbomen, intensief overleg tussen gebruiker en pro ducent al in de voorbereidingsfase van groot belang. Voor een goede uitvoering van de opname moet de producent, in een breder verband dan alleen de (veelal summiere) specificaties van de overeenkomst, goed op de hoogte zijn van het verdere gebruik van de door hem op te nemen gegevens. Omgekeerd dient de gebruiker kennis te hebben van de operationele mogelijkheden en beperkingen. Tenslotte bestaat er, vooral in het stadium van operatio nalisering (zoals bij de straatbomen het geval zal blijken te zijn), een terechte behoefte aan uitwisseling van ken nis en ervaring tussen gebruiker en producent. Immers, de gebruiker is het best op de hoogte van de inpassing van de Remote Sensing-gegevens bij zijn specifieke toe passing; de producent heeft doorgaans ervaring met het gebruik van dezelfde opnametechnieken bij andere toe passingen of andere opnametechnieken bij vergelijkbare toepassingen. Een goede communicatie tussen gebrui ker en producent is aldus medebepalend voor de kwali teit van het produkt. In dit artikel wordt eerst een beschouwing gewijd aan de in Nederland beschikbare, c.q. geschikte opnamesyste men. Bij dit tamelijk abstracte gedeelte wordt voor bijgegaan aan de technische achtergrond. Wie hierover meer wil weten, wordt verwezen naar de publikaties die onder meer in NGT Geodesia zijn verschenen (zie over zicht aan het einde van het artikel). Wie beter wil worden geïnformeerd, wordt aanbevolen lid te worden van de Kring voor Remote Sensing, waar een platform voor de uitwisseling van ervaring wordt geboden. Tenslotte worden nog enkele aspecten van de opname van kleureninfrarood fotografie behandeld; in de artike len van de andere auteurs in deze serie wordt de nood zaak tot het betrekken van enkele bijzondere specifica ties bij de opname nog nader ingevuld. 2. Remote Sensing wat doe je ermee? Vooral in vegetatiekringen wordt als synoniem van Re mote Sensing wel het begrip teledetectie gehoord. Het gaat daarbij in hoofdzaak om het detecteren van objec ten of verschijnselen en het volgen van processen. Het begrip Remote Sensing dekt echter een veel bredere lading; daarbij kan worden gedacht aan een globale tweedeling in teledetectie en telekaartering. Deze heb ben het voorvoegsel tele- (remote) gemeen: het waar nemen gebeurt op een afstand, vanuit de lucht. Voor teledetectie en telekaartering wordt in beginsel gebruik gemaakt van dezelfde opnametechnieken, zij het onder specificaties, die van de toepassing afhankelijk zijn. Bij teledetectie worden Remote Sensing-technieken ge bruikt als hulpmiddel in de informatievoorziening. Het is goed hierbij aan te tekenen, dat de teledetectiegegevens op zich doorgaans niet veel waarde hebben, behalve wanneer deze worden gecombineerd met andere infor matie. Die andere informatie is afkomstig uit bijvoor- 188 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 10