Fig. 1. Opstelling in opnamevliegtuig IDornier Skyservant): Digitale multispectrale scanner en twee verticaal camera's voor de simul tane opname van meerdere kanalen met de scanner en op kleuren- en kleureninfrarood film (Eurosense bvI. wordt dan opgenomen met een kleureninfrarood of zwart-wit infrarood film, waarbij het blauwe licht wordt weggefilterd. Hoe de kleurweergave op de kleureninfra rood of false-colour („valse kleuren") film tot stand komt, wordt in de volgende artikelen behandeld. Vooral omdat de reflectie in het nabij-infrarood door vegetatie relatief hoog is, en sterk varieert met de soort vegetatie en de toestand waarin die vegetatie verkeert, leent infrarood fotografie zich goed voor vegetatie studies. Dit kenmerkende reflectiegedrag beperkt zich overigens niet tot de nabij-infrarood band, maar speelt tevens in het zichtbare gedeelte van het spectrum. We spreken in dit verband van de spectrale signatuur; dit is het specifieke spectrale gedrag van een vegetatie object, van een bepaalde soort en een zekere vitaliteit, dat als kenmerkend kan worden beschouwd. Ook wan neer het zichtbare gedeelte van het spectrum wordt be schouwd, is het bij fotografie de kleureninfrarood film waarop het meest sprekend de verschillen in reflectie zichtbaar zijn. Bij scanneropnamen (althans, bij een lijnscanner) wordt het terrein opgenomen in stroken, loodrecht op de vlieg richting. De opgevangen straling valt op een detector die een elektrisch signaal afgeeft. Bij een digitaal systeem wordt het signaal direct in digitale vorm opgeslagen. (Op figuur 1 is op de achtergrond de z.g. „high density re corder" in het vliegtuig te zien.) Bij een multispectrale scanner worden meerdere banden tegelijkertijd opgenomen en geregistreerd. Bij de scan ner van ons bedrijf zijn dit tien kanalen in het reflectieve deel van het spectrum, alsmede twee thermische kana len. De toepassingen van deze thermische kanalen zul len hier verder buiten beschouwing worden gelaten. In het navolgende wordt de scannerregistratie be schouwd als een digitale informatiedrager, omdat de essentie van het gebruik van de scanner vooral ligt besloten in het digitale of numerieke karakter van de op genomen gegevens. Bij de vitaliteitsbeoordeling van straatbomen wordt al thans in deze artikelen uitgegaan van een objectieve, kwantitatieve beoordeling. De visuele (stereoscopische) interpretatie van kleureninfrarood fotografie wordt hier dan ook niet nader beschouwd. Dit ondanks de moge lijkheid, dat ook bij een kwantitatieve beoordeling visue le interpretatie aanvullende informatie zou kunnen leve ren. 4. Analoog versus digitaal Wat is nu het verschil tussen de fotografische camera en de lijnscanner? Met fotografie krijgen we een analoog beeld, met een hoge ruimtelijke resolutie. De foto is bij uitstek geschikt voor analoge beeldvorming. Door de an dere auteurs wordt nog uitvoerig beschreven dat de hoe veelheid reflectie niet rechtstreeks aan de foto kan worden ontleend: daarvoor zijn metingen en een aantal correcties nodig. De scanner verschaft ons direct kwantitatieve (digitale) informatie met een hoge spectrale resolutie, waardoor een numerieke vergelijking van de waarnemingen moge lijk is. Bij de scanner zijn, anders dan bij fotografie, ook nog smalle spectrale banden te onderscheiden. Dit geeft de mogelijkheid tot numerieke manipulatie van de gege vens in dié delen van het spectrum, die het meest speci fiek of kenmerkend zijn voor het object, of de toestand waarin het object verkeert. Ter illustratie van het verschil tussen fotografie en scan ning het volgende: we kennen allemaal de ontwerpen die bij ontoereikende creativiteit bij het borduren kunnen worden gebruikt. Op het ontwerp zijn hier alleen de con touren aangegeven; binnen iedere „vlek" is een num mer vermeld, dat correspondeert met een bepaalde kleur. Bij de verwerking van digitale gegevens, die veelal met beeldvorming gepaard gaat, gebeurt iets soortgelijks. De getallen, in de vorm van een digitale registratie, worden dan met optimaliseringstechnieken in kleuren omgezet. Dit gebeurt op een manier die de gezochte informatie optimaal (dat is bijvoorbeeld met een maximaal contrast) weergeeft. De verwerking van digitale Remote Sensing- gegevens komt dan in hoofdzaak neer op het opbouwen van visuele informatie vanuit een numeriek bestand. Bij de foto hebben we alleen een plaatsafhankelijke kleurdekking (densiteit), en bij een numerieke verwer king zijn de corresponderende waarden en coördinaten nodig. Dit is nogal lastig omdat de kleuren zijn ontstaan door een samenspel van fysische en chemische facto ren. Het is niet zonder meer mogelijk de direct of indirect ge meten waarden naar reflecties te herleiden. Zoals we in de volgende artikelen nog zullen zien, kent fotografie een aantal beperkingen, die bij de scanner niet van in vloed zijn. Hoewel het gebruik van de scanner bij deze toepassingen voor de hand lijkt te liggen, staat door onvoldoende ontwikkelde algorithmen voor deze speci fieke toepassing, de scanner als opnamesysteem nog niet rechtstreeks ter beschikking van de gebruiker. De huidige operationele toepassingen van de scanner liggen nog vooral op beeldvormend gebied; door de hierboven aangestipte mogelijkheden tot numerieke manipulaties heeft de scanner hier reeds duidelijk zijn plaats naést de fotografische camera veroverd. Ten aanzien van de kosten van de opname kan nog iets worden opgemerkt. Wanneer deze kosten als onderdeel van het totaal opname - verwerking - presentatie (in opti- 190 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 12