ma forma) worden beschouwd, vormen zij slechts een gering onderdeel (dit is iets anders dan een gering be drag). Eventuele hogere opnamekosten bij scanning t.o.v. fotografie zullen mogelijk, indien dit vergaande optimalisering van de verwerking bewerkstelligt, in dit totaal opgaan. En dat is een verwachting die op lange termijn wordt gekoesterd. Men denke er in dit verband wèl aan dat de aanloopkosten bij de verwerking van scannergegevens, door de noodzakelijke digitale verwer- kingsapparatuur, hoger liggen dan bij fotografie, waar densiteiten met betrekkelijk eenvoudige apparatuur kun nen worden gemeten. Hiernaast zou de hoeveelheid te verwerken scannergegevens bij een grootschalige toe passing als voor de plantsoenendienst van een grote stad als Den Haag gigantisch zijn. Het oog was in het voorgaande medegericht op de scan ner. Hoewel deze techniek voor de in dit artikel beschre ven toepassing in de toekomst zeker nog interessant zal worden, beperkt deze serie zich tot de kleureninfrarood fotografie. 5. Opname van kleureninfrarood fotografie Het bedrijfsmatig uitvoeren van luchtfotografie is een ris kante aangelegenheid. De typerende bedrijfsmiddelen en omstandigheden zijn multi-problematisch: de door gaans slechte weersomstandigheden in ons land is één van deze factoren. Het is hierbij trouwens niet het ge ringe aantal goede opnamedagen, maar het onvoorspel bare karakter van dit aantal, dat lastig is. Immers, was dit aantal gering maar wel voorspelbaar, dan zou ten minste een goede planning mogelijk zijn. Het personele aspect speelt ook een rol: een opname vliegtuig, met bemanning, wordt voor een gering ge deelte van de capaciteit gebruikt. Voor de bemanning is de „wachttijd" tussen vluchten vaak lang. Het zijn hier niet alleen de kosten van het personeel die om een inzet van deze mensen elders in het bedrijf vragen, maar dit is tevens noodzakelijk om het moreel hoog te houden. Immers, lange tijd nietsdoen en vervolgens adequaat, met grote inzet handelen, is geen eenvoudige opgave. Een belangrijk gedeelte van dergelijke problemen kan worden opgelost door het werkterrein van het opname- bedrijf te verbreden: dat geeft de mogelijkheid de men sen op verschillende plaatsen binnen het bedrijf tewerk te stellen. Dit voorziet in een spreiding van risico's die zijn uitwerking heeft (of: moet hebben) op de kosten van de produkten. Een breed werkterrein (opname èn ver schillende vormen van verwerking) kan ook noodzakelijk worden geacht om goede kwaliteit te kunnen leveren. Bij de voorbereiding van een opnamevlucht spelen vele zaken een rol. Een aantal punten kunnen van belang zijn om in de specificaties te worden opgenomen, zoals: begrenzing van het gebied; filmtype, met de te gebruiken filters; opnameschaal, eventueel met de tolerantie; brandpuntsafstand camera; langs- en dwarsoverlap, evt. met toleranties; opnameperiode (bijv. wel of geen blad aan de bomen); opnametijdstip (bijv. rond de hoogste zonnestand); volgorde van opnemen en prioriteitsgebieden bij grote opdrachten; condities voor de weersomstandigheden, zoals zicht, bewolking en wolkenschaduw; toleranties in „roll, pitch en yaw"; fotografische kwaliteit; NGT GEODESIA 83 beschikbaarstelling kalibratiegegevens van de came ra; levering van z.g. beeldmiddenoverzichten; bijzondere eisen ten aanzien van de filmontwikkeling en de eventuele vervaardiging van contactafdrukken; af te leveren produkten; levertijd. Voor een belangrijk deel van deze aspecten gelden min of meer algemeen aanvaarde normen; het komt in Nederland dan ook niet vaak voor, dat voor de uitvoe ring van luchtfotografie een contract met bijna een limitatief aantal specificaties wordt opgemaakt. Veelal worden, in de vorm van een opdrachtbrief of een een voudig contract, alleen de voor die toepassing van be lang zijnde specifieke wensen opgenomen. Bij de opname van kleureninfrarood fotografie ten be hoeve van een kwantitatieve verwerking gelden een aan tal bijzondere eisen. Een veel gehoorde opmerking is, dat bij twee verschillen de opnamevluchten de „kleurdekking" van de opnamen sterk varieert, en dat het onderling vergelijken van de zelfde boom uit twee opnamen niet mogelijk zou zijn. Inderdaad kunnen aanzienlijke verschillen in „kleur dekking" optreden, en is visuele vergelijking van twee verschillende opnamen lastig, zoniet onmogelijk. De kleuren op de film zijn een afspiegeling van de werke lijkheid, die door een aantal factoren wordt bepaald. Aangezien zaken als de samenstelling van de atmosfeer, de zonnestand en het stadium in het groeiseizoen sterk bepalend zijn voor de „kleurdekking", kunnen opnames van verschillende dagen (visueel) sterke onderlinge ver schillen vertonen. Indien deze verschillen optreden, is het „bijsturen" van het ontwikkelproces, ten einde enige mate van overeenstemming tussen verschillende vluchtopnamen te verkrijgen, een principieel onjuiste zaak. Om een relatie te leggen tussen de reflectie van de kroon van een boom en de densiteit op de foto, is het nodig een aantal parameters te bepalen en numeriek correcties aan te brengen op de gemeten densiteiten. De invloed van deze parameters op de densiteiten is dermate groot, dat zonder deze correcties een zinvolle objectieve beoor deling niet mogelijk is. Het waarom van deze correcties, en hoe deze worden verwerkt, zal nog in de volgende ar tikelen aan de orde komen. Hier wordt volstaan met een opsomming van de specifieke aspecten, waarmee bij de opname en de filmontwikkeling rekening moet worden gehouden: Tijdens de opslag van een kleureninfrarood film (op de door de fabrikant voorgeschreven wijze) kan de gevoeligheid van met name de infrarood gevoelige laag enigszins, maar merkbaar verlopen. Om dit ver loop te bepalen, worden nog vóór de opnamevlucht proefstrips van de te gebruiken film belicht en ont wikkeld. Aldus kan worden vastgesteld of bij de eigenlijke opname de densiteiten van de drie lagen tussen bepaalde waarden zullen liggen, hetgeen noodzakelijk is voor het ontlenen van densiteiten aan de foto's met een hoge resolutie. Indien nodig, kan worden besloten tot het gebruik van kleurcorrectie- filters bij de opname. Tijdens de opname moet de belichting van de film in principe constant zijn. De sluitertijd mag niet, zoals gebruikelijk, automatisch worden ingesteld, maar moet op één waarde worden vastgehouden. Alleen indien de hoeveelheid licht dermate varieert, dat het 191

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 13