gang van zaken in een ruilverkaveling te belichten alvo rens in te gaan op specifieke landmeetkundige proble men. Daarom zal ik aan drie onderdelen van de ruilverka veling aandacht besteden, te weten: Algemene doelstelling van ruilverkaveling. De ruilverkavelingsprocedure in het algemeen. De plaats en de functie van de landmeetkundige werkzaamheden binnen de ruilverkavelingsproce dure. Deze drie onderdelen kunnen in het kader van deze stu diedag slechts globaal en misschien wel te oppervlakkig worden behandeld. Men dient echter te bedenken, dat deze inleiding slechts dient als een algemeen kader, dat nodig is om de volgende inleiders de gelegenheid te geven de diverse aspecten van landmeetkundige werk zaamheden nader te kunnen belichten. Algemene doelstelling van ruilverkaveling Oorspronkelijk is ruilverkaveling bedoeld om de produk- tieomstandigheden voor de land- en tuinbouw te verbe teren. Dit is ook nu nog de belangrijkste doelstelling, maar ruilverkaveling is niet alleen van belang voor de agrariërs, maar voor alle gebruikers van het landelijk gebied. Tegenwoordig wordt ook veel aandacht ge schonken aan de belangen van natuur, landschap en recreatie. Deze belangen zijn zeer nauw met elkaar ver weven. Als de belangen strijdig zijn, moeten ze in de ruil verkaveling worden afgewogen. Voor de landbouw worden de produktieomstandigheden verbeterd, zodat de boer zijn inkomen kan verbeteren, kosten bespaart en zijn arbeidsomstandigheden kan ver beteren. Die maatregelen moeten samengaan met de zorg voor landschap en natuur. Het landschap wordt versterkt en veilig gesteld, terwijl de belangen van de natuur moeten worden beschermd. Ook voor de re creant worden in een ruilverkaveling voorzieningen ge troffen. In een ruilverkaveling gaat het om maatregelen en wer ken die de verkaveling, de waterbeheersing, de wegen en het landschap verbeteren. Vaak hebben boeren hun grond verspreid liggen, soms ver van de boerderij. Door het ruilen van grond wordt ge tracht de verkaveling te verbeteren. Om een betere ver kaveling te verkrijgen, is het vaak gewenst, dat met financiële hulp van de ruilverkaveling enkele boerderijen worden verplaatst. Verbetering van de wateraan- en afvoer is van groot be lang voor de land- en tuinbouw. Om de waterbeheersing te verbeteren, worden sloten, stuwen en gemalen aan gepast en zonodig vernieuwd. Als het nodig is, worden aparte maatregelen getroffen om het grondwater in natuurterreinen op peil te houden. Wegen zijn nodig voor de aan- en afvoer van produkten en voor een goede bereikbaarheid van gebouwen en gronden. Vaak voldoet het bestaande wegennet niet aan de eisen van deze tijd. Dan worden in ruilverkavelings- verband wegen verbeterd of nieuw aangelegd. In combi natie met de nieuwe verkaveling kunnen soms wegen komen te vervallen. Ze kunnen vaak nog worden ge bruikt ten behoeve van de recreatie. Bij de verbetering van de verkaveling, de waterbeheer sing en de ontsluiting wordt rekening gehouden met het landschap. Bij elk ruilverkavelingsplan hoort een land schapsplan, waarin wordt aangegeven hoe het karakter van het gebied kan worden behouden of versterkt. Daar bij worden de agrarische belangen niet uit het oog verlo ren. NGT GEODESIA 83 Ook aan de natuur wordt de nodige aandacht besteed. Natuurterreinen kunnen bijvoorbeeld worden veilig ge steld door te zorgen dat ze in handen van de overheid komen, of door ze te laten beheren door instanties, die daarvoor de nodige deskundigheid bezitten. Dit kan onder meer gebeuren door het afsluiten van beheers overeenkomsten of onderhoudsovereenkomsten. De ruilverkavelingsprocedure De hoofdpunten van deze procedure zijn: 1. Aanvraag. 2. Voorbereiding. 3. Stemming. 4. Uitvoering. 1. AANVRAAG De aanvraag voor een ruilverkaveling wordt meestal ge daan door landbouworganisaties, gemeenten of water schappen, maar kan ook worden gedaan door ten minste 20% van de grondeigenaren. De aanvraag moet worden ingediend bij het college van Gedeputeerde Sta ten (GS) van de provincie, waarin de ruilverkaveling ligt. GS sturen de aanvraag door naar de Centrale Cultuur technische Commissie (CCC). Deze commissie heeft de algemene leiding in ruilverkavelingszaken. De Landinrichtingsdienst, die het secretariaat van de CCC voert, onderzoekt de aanvraag en gaat na of ruil verkaveling een oplossing kan zijn voor de problemen in het gebied. Als het onderzoek positief uitvalt, wordt de ruilverkaveling in voorbereiding genomen. 2. VOORBEREIDING De CCC benoemt een voorbereidingscommissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van de belanghebben den in de betreffende streek, die bij de ruilverkaveling een rol spelen. Gewoonlijk telt de voorbereidingscom missie vijf tot zeven leden. De districtsingenieur van de Landinrichtingsdienst is secretaris. Aan de voorberei dingscommissie worden adviseurs toegevoegd van o.a. Staatsbosbeheer, Kadaster, Landbouwvoorlichting, ge meenten en waterschappen. Deze voorbereidingscommissie onderzoekt welke de knelpunten zijn aan de hand van een viertal adviezen over landbouw, landschap, natuur en recreatie, op gesteld door instanties, die specifiek op dit terrein werk zaam zijn. De commissie bekijkt welke mogelijkheden er zijn voor de inrichting van het gebied, waarbij tevens de effecten voor landbouw, natuur, landschap en milieu worden bekeken. Daarna stelt de voorbereidingscom missie een plan op. Inspraak op het voorontwerp Nadat de voorbereidingscommissie een eerste plan, eventueel met enkele alternatieve plannen het voor ontwerp genoemd heeft opgesteld, wordt dit gepubli ceerd. Het is een voorlopig plan met een kaart, waarop ideeën met betrekking tot wegen, waterlopen en land schap staan aangegeven. De mogelijkheden tot oplossing van de problemen wor den omschreven. Tevens wordt een kostenbegroting in het plan opgenomen. Ook worden de effecten van de ruilverkavelingsplannen beschreven om een goed inzicht te krijgen in de kosten en baten en de gevolgen van de plannen voor natuur en landschap. Het voorontwerp wordt ter hand gesteld van alle belang hebbenden en belangstellenden. Dan worden er in spraak- en voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd in 193

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 15