het gebied, meestal door de voorbereidingscommissie, soms ook door een aparte inspraakcommissie, ledereen kan van gedachten wisselen met de plannenmakers en eventueel wijzigingen voorstellen. Als het overleg in het gebied is afgerond, wordt het plan, zonodig bijgesteld aan de hand van de inspraak, op gestuurd naar de CCC. Als deze met het plan akkoord is, wordt het verzonden naar GS. Als ook GS akkoord gaan, wordt het plan ter inzage gelegd. Hiervan wordt iedere eigenaar in kennis gesteld. Wie bezwaren heeft tegen de plannen, kan dit schriftelijk aan GS meedelen. GS geven de bezwarenmakers de ge legenheid hun bezwaren mondeling toe te lichten. Daar na stellen GS het plan voorlopig vast, waarbij zonodig rekening wordt gehouden met de ingediende bezwaren. De stemmingsdatum wordt vastgesteld en de stemge rechtigden worden opgeroepen voor de stemming. De voorbereiding tot en met de stemming duurt onge veer acht jaar. 3. DE STEMMING Bij ruilverkavelingsstemmingen wordt de uitslag bepaald door de daadwerkelijk uitgebrachte stemmen. Een ruil verkaveling is aangenomen als meer dan de helft van de werkelijk uitgebrachte geldige stemmen vóór is, of als de voorstemmers meer dan de helft van de gestemde op pervlakte vertegenwoordigen. Zowel de grondeigenaren als de pachters, als deze hun pachtcontract hebben la ten registreren, kunnen stemmen. Bij het bepalen van het aantal stemmen tellen de eige naar en de pachter voor één stem. Bij de bepaling van de oppervlakte tellen de eigenaar en de pachter ieder voor de helft van de verpachte oppervlakte. De wet biedt nog de mogelijkheid, dat de minister een afgestemde ruilverkaveling kan opleggen. Hiervan wordt in de prak tijk geen gebruik gemaakt. 4. DE UITVOERING Als de ruilverkaveling is aangenomen, kan met de uit voering van het plan worden begonnen. De uitvoering duurt gemiddeld 15 jaar. De verantwoording voor de uitvoering van een ruilverka veling berust bij de Plaatselijke Commissie (PC), die door GS wordt benoemd na overleg met de CCC, de burge meesters en wethouders van de gemeenten die in het ruilverkavelingsblok liggen, en de landbouworganisaties. Een van de leden wordt benoemd tot voorzitter, terwijl de CCC een secretaris aanwijst. Net als de voorbereidingscommissie wordt de PC terzijde gestaan door deskundigen van onder meer Landinrich- tingsdienst, Kadaster en Staatsbosbeheer. Lijst van rechthebbenden en eerste schatting Eerst wordt de lijst van rechthebbenden opgesteld. Dit is een lijst van personen en instanties, die in het gebied grond bezitten of andere rechten hebben, bijvoorbeeld vruchtgebruik of erfpacht. Tegelijkertijd wordt de eerste schatting van de grond uitgevoerd door groepjes van drie deskundigen, meestal boeren uit het gebied. Zij be palen de ruilwaarde van alle gronden in het ruilverkave lingsblok. De schattingsgrenzen en schattingsklassen worden af gebeeld op kopieën van de kadastrale kaart, het zoge naamde Werkplan I. Via dit Werkplan I wordt van ieder perceel de ruilverkavelingsschattingswaarde berekend. De lijst van rechthebbenden en de eerste schatting wor den samen ter inzage gelegd, hetgeen bekend wordt 194 gemaakt in de krant en bij aangetekende brief aan de belanghebbenden. Men kan eventueel bezwaar maken tegen de lijst van rechthebbenden of eerste schatting. Plan wegen en waterlopen en landschapsplan Daarna wordt het plan van wegen en waterlopen uitge voerd en dat gedeelte van het landschapsplan, dat niet afhankelijk is van de nieuwe kaveltoedeling. Het land schapsplan wordt helemaal afgerond als de nieuwe kavelindeling vaststaat. Plan van toedeling Als vaststaat hoe het nieuwe net van wegen en water lopen er zal uitzien, wordt begonnen met het opstellen van het plan voor de nieuwe verkaveling, het zoge naamde plan van toedeling. Eerst worden alle grondeigenaren en pachters één voor één opgeroepen voor de zogenoemde wenszitting. ledereen kan hier naar voren brengen hoe hij het liefst zijn bedrijf verkaveld zou willen zien. Vervolgens wordt het plan van toedeling opgemaakt door de landmeter, onder verantwoordelijkheid van de PC, en in nauw over leg met de overige deskundigen. Dit plan moet zo goed mogelijk aansluiten bij de wensen die naar voren zijn ge bracht. Uiteraard kan niet aan alle wensen worden vol daan, omdat ze met elkaar en met de belangen van natuur en landschap in strijd kunnen zijn. Bij het opmaken van het plan van toedeling moeten alle belangen tegen elkaar worden afgewogen. Als dit plan in kaart gereed is en door de CCC is goedge keurd, worden de kavels in het terrein uitgezet en wordt het ter inzage gelegd, hetgeen in de krant en bij aangete kend schrijven bekend wordt gemaakt aan alle belang hebbenden. Tegen het plan van toedeling kunnen be zwaren worden ingediend. De akte van toedeling Als het plan van toedeling vaststaat, maakt een notaris de akte van toedeling op, die wordt overgeschreven in de openbare registers. Door deze overschrijving worden de daarin omschreven zakelijke rechten verkregen en gaat de eigendom over op de nieuwe eigenaren en recht hebbenden. De lijst geldelijke regelingen Tenslotte wordt de tweede schatting uitgevoerd. Daarbij wordt gekeken in hoeverre iedere eigenaar profiteert van de ruilverkaveling. De Ruilverkavelingswet zegt immers, dat de ruilverkavelingskosten moeten worden omgesla gen over de eigenaren in de mate van het nut, dat de eigenaar van de ruilverkaveling heeft. Zo wordt bepaald welk deel van de kosten door iedere eigenaar moet wor den betaald, hetgeen wordt opgenomen in de zoge naamde lijst van geldelijke regelingen. Deze lijst gelde lijke regelingen wordt ter visie gelegd en er kunnen be zwaren tegen worden ingediend. Als alle bezwaren zijn afgehandeld, staat de lijst van gel delijke regelingen vast en kan de ruilverkaveling worden afgesloten. De kosten die men moet betalen, worden in rekening gebracht in de vorm van de zogenaamde ruil verkavelingsrente, die over een reeks van jaren (26 jaar) moet worden betaald. De bezwaren De Ruilverkavelingswet beschermt de belangen van iedere eigenaar en gebruiker. Daarom moeten een aantal beslissingen van de PC ter inzage worden gelegd. Wie NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 16