De actualiteit wordt veelal afgestemd op de duur van het project waarvoor het kringnet wordt gemaakt. Door gebruik te maken van ondergrondse verzekeringen is de kans op verstoring vrij groot. Tevens ontbreken vooral in het buitengebied vaak de mogelijkheden voor scherpe aanmetingen. Controle op de juiste ligging is later dan ook vaak niet goed mogelijk. Grondslagelementen. Ter verhoging van de gebruiks waarde van het kringnet wordt steeds vaker een aantal bovengrondse verzekeringen aangebracht tijdens het ontstaan van het kringnet. Deze verzekeringen kunnen bestaan uit scherpe hoeken van gebouwen, boutjes in kunstwerken e.d. De grondslagelementen hebben door de wijze van bepa ling vrijwel dezelfde waarde als de kringnetpunten van waaruit ze worden bepaald. De actualiteit is echter veel beter vanwege de geringe verstoringskans. Belangrijk is in dit verband ook de kostenbesparing, omdat moeizame controle op de juist heid van de ondergrondse verzekering van kringnet punten later kan vervallen! Veelhoekspunten. De precisie van hoofdveelhoekspun- ten is in het algemeen minder dan die van kringnet punten, omdat het aantal overtallige waarnemingen vrij gering is. De betrouwbaarheid is meestal onvoldoende om dezelfde reden. Bekende problemen bij veelhoeken zijn het opsporen van abnormale fouten in hoek- en lengtemeting. Wanneer in de veelhoek 1-2-3-4-5 een hoekfout is ge maakt op punt 3, zal via heen- en terugslagberekening deze plaats kunnen worden gelokaliseerd. Echter alleen bij een flinke fout! Dit houdt dus in, dat kleinere fouten op deze wijze waarschijnlijk niet zullen worden gelokali seerd. s s Wanneer een abnormale lengtefout bestaat in de lengte 2-3, ontstaat bij berekening vanuit 1 een evenwijdige verschuiving van het gedeelte van de veelhoek na punt 3. De optredende sluitvector 5-51 zal dan in principe evenwijdig lopen aan de zijde waar de fout is gemaakt. De ironie wil echter, dat belangrijke veelhoeken zoveel mogelijk gestrekt moeten zijn. Dit betekent, dat de rich ting van alle zijden dan ongeveer gelijk zal zijn. In zo'n geval is het op deze wijze localiseren van de fout een vrij wel hopeloze zaak. 198 Uit deze voorbeelden blijkt, dat de kans om een fout in een veelhoek te lokaliseren vaak gering is; we zeggen in zo'n geval dat de betrouwbaarheid gering is. Binnen een homogeen puntenveld worden precisie en betrouwbaarheid van een veelhoek beter, omdat de nauwkeurigheid van de aansluitpunten goed is. De preci sie en betrouwbaarheid van veelhoeken in de laatste ver dichtingsfase vóór de opname van de terreinpunten, moeten worden afgestemd op dat doel. Deze z.g. detail veelhoeken zijn te beschouwen als gebroken meetlijnen. Een niet ontdekte fout in zo'n veelhoek heeft meestal een zeer lokale invloed. Bovendien is de kans groot, dat bij uitvoering en berekening van de detailmeting deze fout wordt gevonden door de controlematen van de de tailmeting. De actualiteit van veelhoekspunten tenslotte is dezelfde als die van kringnetten, nl. afgestemd op de projectduur. 5. Slotopmerkingen Tot slot wil ik nog enige opmerkingen maken die ver band houden met een aantal mogelijkheden en proble men voor wat betreft grondslagbepaling in het toepas singsgebied van de beide volgende sprekers. Fotogrammetrie De grondslagverdichting, zoals deze door de fotogram- meter wordt toegepast, is in wezen ook een „kringnet- achtig" systeem. Per foto worden een aantal punten lokaal „gemeten" in het fotostelsel. Door gebruik te maken van de overlap kunnen de foto's als het ware aan elkaar worden gere kend (fig. 4). Fig. 4. Fotogrammetrische opname. Na afloop van deze z.g. aerotriangulatie wordt het aldus ontstane totaalmodel van gekoppelde foto's aangeslo ten aan de terrestrisch bepaalde paspunten. Deze ter- restrische paspunten worden voor de fotovlucht in het terrein verzekerd op een uit de lucht zichtbare wijze. Tegenwoordig worden de terrestrisch te bepalen pas punten meestal d.m.v. een kringnet bepaald. Gevolg hiervan is, dat een grote homogeniteit kan ontstaan in de ligging van terrestrische grondslag en fotogrammetri sche paspunten. NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 20