examenopgaven Middelbare Technische School te Arnhem Afdeling Weg- en Waterbouwkunde, studierichting Landmeetkunde Eindexamen (2e deelexamen maart 1982) daarnaast worden tijdens de uitvoering van de be rekening nog diverse toetsingen uitgevoerd. Wordt de tolerans overschreden, dan wordt dit gemeld in een signaallijst. De correcties, verschil len, foutcode en tolerantie worden afgedrukt; bij de metingen vaste en vrije standplaats en meetlijn wordt bij een ernstige overschrijding van de tolerans de meest waarschijnlijke foutieve waarneming verworpen, waarna met de overge bleven waarnemingen opnieuw wordt gerekend. 4. Voor wat betreft de factor „controle" dient nog te worden opgemerkt dat, in vergelijking met metingen in meetlijnenverband, de controle bij laatstgenoemde methode tijdens het meten plaatsvindt, dit in tegen stelling tot metingen in het Systeem Detailmeting '76 (waarbij de controle pas plaatsvindt tijdens de reken kundige verwerking). 5. Bij de in de eerste fase te meten wegen en water lopen en vaste grenzen dient men in ieder geval de bestaande bebouwing op te nemen. Deze gegevens vormen bij nametingen in de tweede fase een be langrijk en snel opspoorbaar uitgangspunt. Gebleken is, dat opsporing van de eerder gemeten detailpunten vaak moeizaam verloopt. De voerstraalmetingen bie den te weinig aanknopingspunten om deze, zonder gebruikmaking van het instrument, op te zoeken. Een gedetailleerde omschrijving van de gemeten grenzen en detailpunten op het veldwerk is in deze noodzake lijk. 6. Bij centrale verwerking van de metingen (in het rekencentrum te Apeldoorn) ontstaan vaak lange doorlooptijden, die de voortgang van het project ver tragen. Bij een groot aanbod van projecten is het dan ook aan te bevelen in de provincie via een terminal een aansluiting op de VAX te realiseren, zodat inter actief kan worden gemuteerd en via een printer de re sultaten direct zichtbaar worden. 7. Opgemerkt moet worden, dat niet uitsluitend voer straalmetingen in het systeem kunnen worden inge voerd: het gebruik van het instrument bij een enkele cor rectiemeting is niet efficiënt en kan met behulp van de meetband gebeuren; bij overname van bestaande metingen van bij voorbeeld meerdere aansluitende huispercelen, die als één complex zijn ingemeten, kan worden volstaan met het opnemen van de hoekpunten van het complex; ook gedigitaliseerde grenzen (bijvoorbeeld foto- grammetrische grenzen e.d.) kunnen in het sy steem worden opgenomen en blijven als zodanig door middel van het toegekende kenmerk (5) her kenbaar. 8. Vervaardiging van kaarten (kavelkaarten, schaal 1 10 000/ 1 5 000, bijbladen, kaarten ten behoeve van de bezwarenbehandeling plan van toedeling, e.d.) op elke schaal is met name bij toepassing van het Systeem Detailmeting '76 in ruilverkavelingen een praktisch gegeven. Ook leidingen e.d. kunnen met behulp van het Systeem Detailmeting '76 in een apart bestand wor den opgenomen en zijn als zodanig op elke kaart en schaal aan te geven. Tot slot kan nog worden opgemerkt, dat een efficiënte toepassing van het Systeem Detailmeting '76 in de ruil verkaveling mede afhankelijk is van een verdere ontwik keling van het systeem. Met name een koppeling met voorkomende te automatiseren massale ruilverkave lingswerkzaamheden vraagt de nodige aandacht. Vervolg van opgenomen deel in het maartnummer (p. 93). BEDRIJFSKUNDE Ruilverkaveling 1Wie kan na de stemming nog verandering brengen in het voor lopig plan van W en W en het landschapsplan? 2. a. Wat zijn informatorische vergaderingen? b. Wat is het doel van deze vergaderingen? 3. Wie zijn eigenaar volgens de Ruilverkavelingswet 1954? 4. Telt de oppervlakte mee als de eigenaar voorstemt en de pach ter tegen? Toelichten. 5. Wat gebeurt er met de „stemmen" van hen die thuisblijven? 6. a. Wat is het doel van de „lijst van rechthebbenden"? b. Door wie wordt deze lijst samengesteld? 7. a. Wat is het doel van de Ruilverkaveling? b. Door wie wordt de Plaatselijke Commissie (PC) benoemd? c. Hoe is de samenstelling van die PC? 8. a. Wie voert de ruilverkaveling uit? b. Welke tegenstelling is hier met veel andere landen? 9. a. Wat is de functie van de voorbereidingscommissies? b. Hoe zijn deze samengesteld? 10. Zijn de volgende zaken voor de stemming voorlopig of defini tief bekend: „toewijzing kavels aan openbare lichamen, plan van wegen en waterlopen en plan van toedeling?" 11. a. Zou iemand van 19 jaar zelf mogen stemmen? Antwoord toelichten. b. Zou dezelfde persoon van 19 jaar als gemachtigde kunnen optreden? Antwoord toelichten. c. Zou iemand van 17 jaar zelf kunnen stemmen? Antwoord toelichten. d. Zou dezelfde persoon van 17 jaar als gemachtigde kunnen optreden? Toelichten. 12. a. Wie is in de zin van de Ruilverkavelingswet 1954 een recht hebbende? b. Waarom is de lijst van rechthebbenden zo belangrijk? c. Is het mogelijk bezwaar te maken tegen de lijst? d. Zo ja, hoe loopt dan de procedure van bezwaar tot in hoogste instantie? 13. Een ruilverkavelingsblok kan worden vergroot of verkleind. a. Tot welk tijdstip is dit mogelijk? b. Wie moet dit aanvragen? c. Wie beslist er? 14. Verklaar de termen enclave en exclave bij een ruilverkaveling. Geef beide begrippen in één tekeningetje weer. 15. „Elke kavel dient zo geprojecteerd te worden dat zij aan een weg belendt". Is dit een eis die in de Ruilverkavelingswet 1954 wordt gesteld? Zo neen, welke eis geldt dan wel ten aanzien van de situering van nieuwe kavels? 16. Wat is kavelruil? 17. a. Hoe steunt het Rijk de vergroting van kleine, onrendabele bedrijven? b. Wat doet de SBL in deze? 18. Wordt waardevermeerdering, tijdens de uitvoering van een ruilverkaveling ontstaan, altijd vergoed? Verklaar je antwoord. 19. a. Wat is het ARAK-systeem? b. En wat is het ATOR-systeem? 20. Totale inbreng ruilverkaveling 1e schatting f 2 000 000, Af: wegen en waterlopen 3%. Af: kavels aan openbare lichamen (art. 13) 2%. a. Op welke toedelingswaarde heeft een eigenaar recht die f 20 000,— inbrengt? NGT GEODESIA 83 205

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 27