publikaties '"V' berichten V De kop van de tekening uitvoeren met sjablonen, de overige be- schrifting met de hand uitvoeren. Afstanden der beschrifting t.o.v. de rand van het plan volgens vaste maatvoering. Coördinaten: punt X Y VP 67 1722,69 3901,50 VP 68 1575,06 3842,95 VP 81 1564,21 3723,80 VP 82 1726,40 3712,14 bijlage 1) VP6S O -20,00 DE OUDE NEDERLANDSE MATEN EN GEWICHTEN Ze staan toevallig bij elkaar in mijn boekenkast: het boekje ,,De Gul den Snede" van ir. C. J. Snijders, een herdruk van het in 1904 uit gegeven boekje van Staring „Maten, Gewichten en Munten", „Meten met Maten" door A. J. Daub en het door de Staatsuitge verij gepubliceerde boekje „SI eenheid voor eenheid". Uit hun gezamenlijke inhoud zou een aardig verhaal kunnen worden samengesteld over het menselijk streven naar uniformering van zijn matenstelsels. Er heeft in de loop der tijden, ook in Nederland, een enorme diversi teit in maten bestaan. Aan die chaos kwam nog lang geen einde toen Napoleon het metrieke stelsel verplicht invoerde. Ruim hon derd jaar later kon het nog voorkomen, dat de oppervlakte van landbouwgronden in roeden werd opgegeven. Die tijd is nu wel definitief achter de rug en alleen het probleem van de conversie naar het metrieke stelsel is nog overgebleven. De lengte in meters van sommige oude Nederlandse maten zijn vroe ger bij wet geregeld (bijvoorbeeld de lengte van de Rijnlandse Voet), maar over het geheel bestaat er veel onzekerheid over de omrekening naar onze huidige meeteenheid. Als deel 3 van de publikaties van het P. J. Meertens-lnstituut is een studie van J. M. Verhoeff verschenen met als titel „De oude Nederlandse maten en gewichten". Het boek geeft een overzicht van de maten en gewichten die vóór de invoering van het metrieke stelsel in ons land in gebruik zijn geweest, met daarbij de omreke ningen naar het huidige stelsel. De samensteller heeft de gegevens geordend in een geografisch overzicht en bovendien in alfabetische volgorde. Deze opzet maakt, dat het een handig naslagwerkje is geworden voor ieder die nog weieens met oude maten te maken krijgt. Vooral het geogra fisch overzicht is een duidelijke aanwinst in de schaarse literatuur over dit deel van de metrologie. Er is naar mijn mening alle reden voor om de heer Verhoeff, en allen die aan de totstandkoming van dit boekje hebben meegewerkt, dank te betuigen voor het feit, dat hierdoor een stuk onzekerheid over het gebruik van die oude maten is opgelost. Zonder dit boek kan het een hele puzzel zijn om aan de weet te komen hoe oude maten moeten worden omgerekend. Het boekje is verkrijgbaar bij het P. J. Meertens-lnstituut, Postbus 19 888, 1000 GW Amsterdam, voor de geringe prijs van f 18,50. (ISBN 90 70389 07 X) G. 1/1/. Eversdijk Ibijlage 2) _p «»s7 y* V hK O' VP 6 <5 yj Z-i 4/' f VPÖJ as- INSTELLING INFORMEEL OVERLEG GEMEENTE KADASTERS Zevenentwintig gemeenten in Noord-Holland, vallende in het ver zorgingsgebied van de Rijksdienst van het Kadaster en de Open bare Registers, bewaring Amsterdam, zijn uitgenodigd om te parti ciperen in een informeel overleg inzake kadastrale aangelegen heden. Dit overleg, waarin alleen vertegenwoordigers van gemeente kadasters zitting hebben, is gericht op het behartigen van de ge meenschappelijke belangen inzake de administratie van zakelijke rechten en zakelijke rechtsfeiten; de wetgeving inzake het onroe rend goed; het gebruik van kadastrale gegevens door de gemeen ten; dwarsverbanden tussen gemeentekadasters en andere ge meentelijke administraties, en overige aangelegenheden die de kadastrale administratie betreffen. De aanleiding tot het Informeel Overleg Gemeentekadasters vindt zijn grondslag primair in het feit, dat gemeentekadasters in toe nemende mate een essentiële functie binnen de gemeentelijke organisatie vervullen. Gebleken is dat de kadastrale gegevens, zowel in bestuurlijke als in publiekrechtelijke zin, van zo wezenlijke betekenis zijn geworden, dat de lokale overheid bij het uitvoeren van de haar opgedragen lokale taken met betrekking tot de rechtstoestand van het onroe rend goed en opstallen, zonder die kadastrale informatie nog nau welijks actie kan ondernemen. Het besluit van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening om de automatisering van de kadastrale administratie bij de Rijksdienst van het Kadaster en de Openbare Registers, na de proef in Zeeland, in Amsterdam een aanvang te laten nemen, heeft de besluitvorming rond het Informeel Overleg Gemeentekadasters versneld. NGT GEODESIA 83 207

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 29