intermet b.v. buro voor landmeetkunde Situatiemetingen: Hoogtemetingen: Matenplannen: Uitzetten: Industriemetingen: Tekenen: Berekenen: De BOCO is een overlegorgaan van Rijk, provincies en gemeenten onder voorzitterschap van de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Taak van de BOCO is om, door coördinatie van de automa tiseringsactiviteiten, in ruime zin de doelmatigheid van de informa tievoorziening bij de overheid en de semi-overheid te bevorderen. Het nu gepubliceerde advies bevat voorstellen voor de verdeling van taken en verantwoordelijkheden bij de verzameling, opslag en verstrekking van basisgegevens over grond en gebouwen (vast goed), de ligging van kabels, buizen e.d. (leidingen), en de weerga ve daarvan op kaarten tot schaal 1 2 500 (topografie). Voor wat betreft de vastgoedinformatievoorziening doet de BOCO de aanbeveling om bij de gemeenten de verantwoordelijkheid te leggen voor de verzameling, registratie, verwerking en verstrekking van gegevens die zijn gerelateerd aan het adres. De verantwoorde lijkheid voor deze zaken waar het gegevens betreft die zijn gerela teerd aan het perceel, moet, aldus de BOCO, liggen bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Voorts wordt aan bevolen na te gaan in hoeverre tot het gebruik van één begrip waarde" van vastgoed kan worden gekomen. De BOCO adviseert alle vastgoedgegevens die nodig zijn voor het heffen van rijks belastingen via de Dienst van het Kadaster en de Openbare Re gisters aan de Rijksbelastingdienst te verstrekken. Met betrekking tot de informatievoorziening op het gebied van topografie en leidingen wordt voorgesteld om de directies van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie aan te wijzen als verzamel- en informatiecentra voor de informatievoorziening met betrekking tot grootschalige topografie en de leidingbeheersre- gistratie de registratie welke instanties leidingen hebben liggen in een bepaald gebied). Denkbaar is, dat binnen nog nader uit te werken criteria deze taken worden overgenomen door gemeenten. De verantwoordelijkheid voor de registratie van de ligging van lei dingen zou volgens het advies moeten berusten bij de instanties die de leidingen beheren. Dit zullen veelal de openbare nutsbedrijven en de gemeenten zijn. Om te komen tot een doelmatige beschrijving van de te verzamelen en te registreren elementaire gegevens, en uitwisseling van deze gegevens tussen verschillende instanties mogelijk maken, is het noodzakelijk dat vanuit één punt richtlijnen en voorschriften wor den vastgesteld en bewaakt. Daartoe stelt de BOCO voor om de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer te belasten met de coördinatie van de informatievoorziening op het gebied van vastgoed, topografie en leidingen. Bij de voor bereiding en de uitvoering hiervan zou de minister moeten worden bijgestaan door een adviesraad, waarin de belangrijkste belang hebbenden zitting hebben. Een dergelijke adviesraad kan mogelijk worden gecombineerd met andere bestaande of voorgenomen ad viesraden op het terrein van vastgoed, zodat er één vastgoedraad ontstaat. Een dergelijke benadering doet tevens recht aan het rege- ringsstreven om het aantal advieslichamen te verminderen. Verwacht mag worden, dat binnen afzienbare tijd de Ministerraad beslissingen zal nemen over de door de BOCO gedane voorstellen. ON ROER END-GOED RECHT, DEEL A. BESTEMMING Prof. mr. P. de Haan. Deel 1a in de serie bestuursrecht theorie en praktijk. ISBN 90 268 1381 3. Kluwer Deventer 1983. Toen de eindredacteur mij vroeg deze publikatie te becommentarië ren, vroeg ik mij af, wat een kadastrale landinrichter, hoewel geo deet zijnde, nu met bestemmingen aan moet. Het commentaar is dan ook vanuit de kadastrale landinrichtingsvisie gegeven; uit an dere kringen, o.a. juristen en planologen zal ongetwijfeld meer in houdelijk op de materie kunnen worden ingegaan. In het eerste hoofdstuk wordt het begrippensysteem behandeld en de samenhang tussen bestemming, inrichting en beheer. Alleraar digst is de wijze waarop de begrippen inrichting en beheer worden gedefinieerd en de bepalende elementen vervolgens worden uitge werkt. Jammer genoeg ontbreekt dit voor het begrip bestemming. Men zou wensen dat een dergelijke systematische opzet ook voor de andere fundamentele begrippen (p. 1) van het vak onroerend- goedrecht, nl. onroerend-goed, registratie, beschikking, gebruik, belasting, bestuur en rechtspraak beschikbaar zou zijn. Een uitwer king daarvan (als een soort top-down methode) naar concrete vast goedinformatiesystemen zou de coördinatie, welke sinds kort tot de verantwoordelijkheid van de Minister van VROM behoort, zeker ten goede komen. Een overzicht van de samenhang van het geheel wordt gegeven door de matrix van de driesporigheid (p. 24) welke voor mij telkens weer zeer verduidelijkend werkt. Hoofdstuk twee behandelt de planologische organen en ruimtelijke planning op rijksniveau. Ruime aandacht wordt gegeven aan de twee nieuwe instrumenten van ruimtelijke planning, nl. de planolo- zowel terrestrische- als fotogrammetrische opname van het terrein. dwars- en lengteprofielen, vlaktewaterpassingen, peilingen. het voorbereiden, uitwerken en begeleiden bij de uitvoering. het uitzetten van zowel bouwkundige- als weg- en waterbouwkundige werken, hoogspanningsleidingen, matenplannen etc. deformatiemetingen en meettechnische hulp bij nieuwbouw. het uitwerken van meetgegevens op maatvast materiaal en iedere gewenste schaal. het uitvoeren van alle landmeetkundige berekeningen waarbij gebruik wordt gemaakt van automatische rekenapparatuur. Uitvoerige dokumentatie zenden wij U op verzoek gaarne toe. 1 Vught, Wolfskamerweg 20 Roermond, Julianalaan 15 I postbus 2070 - 5260 CB Vught postbus 267 - 6040 AG Roermond J telefoon (073) 562250 telefoon (04750) 29428 V NGT GEODESIA 83 285

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 31