t -Hl T) r- worden zij ingevoerd in het bestand karakteristieke pun ten. Naast een volgnummer wordt aan elk KP een „ken merk" toegekend. De gemeente hanteert de volgende kenmerken (zie fig. 8 op p. 310): 0 - bout aanwezig 1 - overige verzekering 2 - geen verzekering 3 - geen verzekering, wel een beschrijvingskaartje Aanmetingsschetsen/beschrijvingskaarten De aanmetingsschetsen vormen een belangrijk onder deel van het proces van grondslagregistratie. Zij leggen schetsmatig en in getalvorm de grondslag vast aan de topografie. Vastleggingen worden afzonderlijk op een aanmetingsschets weergegeven; ze krijgen een eigen nummer. Volgens de definitie van een karakteristiek punt is het strijdig om een beschrijvingskaart te introdu ceren ten behoeve van een dergelijk detailpunt: gespro ken wordt nl. over eenduidigheid, hoge idealisatienauw- keurigheid, met andere woorden over een detailpunt, waarvan de identiteit duidelijk is. Welnu, in die gevallen waarbij twijfel bestaat of kan bestaan over de eenduidig heid, wordt een beschrijvingskaartje gemaakt; welke hoek is aangehouden? Plint of opgaand werk? De schets moet aangeven welk detail is aangehouden (zie voor een model van een beschrijvingskaartje fig. 9 op p. 310). Er wordt gelukkig weinig gebruik van gemaakt. Grondslagoverzichten De grondslagoverzichten zijn op schaal 1 5 000 voor Rotterdam en 1 10 000 voor de randgemeenten en het gebied Botlek en Europoort. Het zijn overlays, die in combinatie met de betreffende topografische onder gronden worden gebruikt. Hierop zijn de punten afge beeld met een symbool overeenkomstig de objectcode en het puntnummer (zie fig. 10). Afbeelding karakteristieke punten Karakteristieke punten worden indien gewenst weergegeven op de basiskaarten. In het hoekpunt van het betreffende gebouw wordt een symbool, bestaande uit een streep met een bolletje, getekend als het eerste KP van het huisnummer wordt bedoeld, een streep met een dwarsbalk als het tweede KP wordt bedoeld. Indien sprake is van meer dan twee KP's per huisnummer wordt een streep met volgnummer gebruikt. Alle symbo len zijn gericht naar het betreffende huisnummer. Door handig gebruik te maken van de aanwezige straat- en huisnummering wordt bereikt, dat de kaarten niet wor den ontsierd door omvangrijke nummeringen (zie fig. 11). ALSEMSTRAAT (71501) verkleind model UUrMJITSTRAAT /3342) 5 3I STRAAT EERIKV/EG (67814) Fig. 11. Kaartfragment met karakteristieke punten, vervaardigd vanuit de ARTOL data-base m.b.v. de Xynetics-plotter. 312 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 14