men het uitgangsmateriaal voor velerlei toepassingen. En nationale landmeetorganisaties beginnen geleidelijk aan digitale terreinmodellen van hun gebied als stan- daardprodukt te verstrekken, zoals tot nu toe topografi sche kaarten de topografische beschrijving van een land voor iedereen toegankelijk maakten. De digitale terreinmodellen vormen een eerste voorbeeld voor de onder invloed van gegevensverwerking ontstane volledig nieuwe situatie, die fotogrammetrie en land meetkunde in de gegevensverwerking verregaand in el kaar laat overgaan. Afgezien van de gegevensverzame ling staan beide disciplines bijna onafscheidelijk voor de zelfde vraagstukken en werken met dezelfde methoden en hulpmiddelen. Deze ontwikkelingsfase manifesteert zich in de door haar omvattende probleemstelling geken merkte gebieden van de digitale kaartering, de inter actief grafische systemen en in relatie met databanken en informatiesystemen. In de geest van onze beschouwingen is daarbij belang rijk, dat het conventionele verschil tussen fotogramme trie en landmeten hier slechts betrekking heeft op de ge- gevenswinning en vandaar uit nog zekere consequenties heeft, maar dat echter de systemen in hun geheel veel algemener zijn toe te passen en verregaand onafhanke lijk moeten zijn van de speciale aard van het verzamelen van de informatie. Daarnaast moet er ook op worden ge wezen, dat door de technische ontwikkelingen nieuwe soorten meetprodukten ontstaan met nieuwe mogelijk heden van gegevensverwerking, koppeling van informa tie, presentatie en opslag. En daaruit volgt verder, dat de gehele landmeetkunde, d.w.z. met inbegrip van de foto grammetrie en de kartografie, met nieuwe produkten en methoden nieuwe problemen de baas kan, en dat zij bui ten de nauwe grenzen van de conventionele prestaties kan treden. Het algemene resultaat van de tegenwoordige technolo gische ontwikkeling in de digitale en grafische gegevens verwerking is stellig, dat fotogrammetrie en landmeet kunde gezamenlijk aan de nieuwe problemen werken en gezamenlijk tot een oplossing van die problemen moeten komen. Het gaat niet slechts om interne of externe rela ties, maar om totale vervlechting en versmelting met be trekking tot de denkwijze, de methoden en het doel. Wat oorspronkelijk misschien als concurrerende ontwikkeling begon, en daarna in de zin van wederzijdse aanvulling tot afgebakende toepassingsgebieden leidde, mondt nu uit in samenwerking en gezamenlijke inspanningen om tot een oplossing van een gemeenschappelijk complex van opgaven te komen. De vraag is niet meer welke terreinen toebehoren aan welke discipline, maar of en hoe de landmeetkunde als totaal zich opgewassen toont tegen de hogere en de nieuwe eisen, onder gebruikmaking van alle beschikbare technische en methodische hulpmiddelen. 4. De huidige situatie Deze uiteenzetting heeft tot nu toe getoond, dat de foto grammetrie zich, ondanks alle andere inzichten, reeds vroeg hoofdzakelijk als landmeetkundige methode heeft ontwikkeld, en dat zij dienovereenkomstig niet alleen haar belangrijkste toepassing op het gebied van de land meetkunde en de kaartering heeft gevonden, maar ook uit dit gebied de meest wezenlijke impulsen en doel stellingen voor haar methodische en technische ontwik keling heeft gekregen. Deze affiniteit met de landmeet kunde is sedert enige tijd door de ontwikkeling in de fotogrammetrische puntsbepaling versterkt en heeft tot een duidelijke convergentie met betrekking tot concep ten, methoden en produkten geleid. In het tweede deel van dit overzicht werd verder uiteen gezet, dat daarenboven de nieuwe ontwikkeling van de digitale techniek de fotogrammetrie en de landmeet kunde op het gebied van digitale terreinmodellen, digi tale kaartering, interactieve systemen, gegevens- en in formatiebanken nog veel nauwer heeft versmolten. De genoemde vakgebieden staan in rang boven door de ge- gevenstechniek bepaalde concepten, waar fotogramme trische en geodetische gegevensinput gelijkelijk binnen komen, maar die echter niet meer als primair fotogram- metrisch of geodetisch kunnen worden onderscheiden of gekarakteriseerd. Door deze synthese kan de land meetkunde prestaties en produkten aanbieden, die bo ven het enge gebied van de klassieke landmeetkunde uitgaan en uitstralen naar verwante disciplines. Met het oog op deze ontwikkeling kunnen wij in de zin van ons thema de vraag stellen, welke rol de fotogram metrie ten opzichte van de landmeetkunde in de toe komst kan spelen en met welke zwaartepunten zij zich verder zal ontwikkelen. Wanneer men terugblikt, valt op, dat de fotogrammetrie in haar centrale methoden en prestaties volledig op die geometrische aspecten van het uitwerken van foto's was gefixeerd, waaruit de nauwe relaties met de land meetkunde en kartografie zijn ontstaan. Het verkrijgen van kwalitatieve resultaten, bijv. de objectherkenning door foto-interpretatie, heeft daarentegen weliswaar in de overige geowetenschappen een methodische en zelf standige ontwikkeling doorgemaakt, maar is in relatie met topografische kaartering of coördinaatmetingen niet bijzonder opgevallen. Onder invloed van de teledetectie is de fotogrammetrie nu toch zover, dat verder wordt gekeken dan alleen de conventionele geometrische uitwerking van foto's. De fotogrammetrie zal zich meer dan tot nu toe met de eigenschappen van de foto bezighouden. Een metrische foto zal niet meer in de eerste plaats alleen als coör- dinatenbank dienen, maar veel algemener als twee- dimensionele informatiebank worden beschouwd. Ach ter de trefwoorden beeldcorrelatie, digitale beeldverwer king en patroonherkenning verbergen zich ontwikke lingen, waaronder weliswaar het geometrisch uitwerken van foto's valt, maar die naar methode en toepassing er ver boven uitsteken. Deze ontwikkelingen kunnen als enige generalisaties van de huidige fotogrammetrische technieken worden opgevat: - Allereerst hebben wij te maken met een generalisatie van het begrip beeld met betrekking tot opname en opslag (multispectrale, thermische en microgolfopna men; digitale camera's). - Naast de geometrische inhoud heeft het meten in fo to's betrekking op de fysische inhoud, en omvat het bepalen van textuur en patroonherkenning. Met de hulpmiddelen van beeldverwerking volgt hieruit de automatische beeldinterpretatie, de half- en volauto matische objectherkenning, objectmeting en kaarte ring. - Met behulp van opnamen, die frequent worden her haald, ontstaat de automatische registratie van ver anderingen (change detection). Zulke ontwikkelingen zijn op het gebied van de telede tectie reeds gaande. Voorlopig zijn de resultaten voor namelijk voor toepassing in de geowetenschappen ge- 318 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 20