CONGRES 1983 Overzicht van de exposanten en Jaarbeurs congres- vergadercentrum te Utrecht met de vermelding van een m.i. heel fundamentele ver deling van het spectrum in 15 kleuren (of eigenlijk tin ten). Ik ontleende deze aan het artikel „How many colors" van H. B. TUton in het februarinummer 1979 van het tijdschrift „Optical Spectra". Het sluit in zoverre bij het voorgaande aan, dat de schrijver in het begin van zijn betoog opmerkt dat: „Newton divided the visible spec trum into seven bands: violet, indigo, blue, green, yellow, orange, and red. He distributed these through the spectrum in a way analogous to the way the seven musical intervals are distributed in the diatonic scale". Wij zagen hierboven hoe weinig deze verdeling steek hield. De schrijver van „How many colors" baseert zijn verdeling van het spectrum in elk geval niet op een der gelijke filosofische zienswijze. Hij gaat uit van het feit, dat het oog een laag „kegeltjes" (Engels: cones), en „staafjes" (E.: rods) bevat, waarvan de helderheidsge voeligheid (luminosity) iets te maken moet hebben met ons kleurbeleven. Hij vat zijn onderzoek samen in een ta bel (zie p. 321). Die is afgeleid uit „photopic" (cones) en „scotopic" (rods) „luminosity functions" voor een stan daard waarnemer. Voor verdere studie, en voor de be antwoording van de vraag wat „photopic" en „scoto pic" en „luminosity functions" precies betekenen, ver wijs ik naar het aangehaalde artikel en de daarbij ge noemde literatuur. Graag wil ik hier mijn dank betuigen aan collega prof. Hempenius van het ITC. Met hem besprak ik het hierbo ven behandelde probleem. Hij maakte mij op het artikel van Tilton attent, en verschafte mij er een overdrukje van. Zonder hem had ik dit verhaal niet kunnen schrij ven. 12e NGL congres jaarbeurs utrecht 26, 27, 28 oktober 1983 Stand 1 COMPUTER VISION BV Prins Bernhardlaan 10, postbus223, 2400 AE Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 - 91961. Telex 39954 CV BC NL Computervision is de grootste leverancier van CAD/CAM syste men in de wereld en is op het hele spectrum van Interactief Grafi sche toepassingen actief. Op het NGL congres wordt ruim aan dacht gegeven aan diverse mapping toepassingen. Geëxposeerd wordt het Designer M systeem. Dit systeem is qua functionaliteit identiek aan de grotere systemen uit de produktielijn van Compu tervision en volledig compatibel daarmee. Aan de Designer M is een werkstation gekoppeld, voorzien van een kleurenbuis. Hiermee worden een aantal toepassingen gedemonstreerd op het gebied van landmeten, stadsplanning, leidingregistratie en Civil Enginee ring. Speciale aandacht wordt gegeven aan Digitale Terrein Model len, met daarop onder andere het ontwerpen van wegen, het gene reren van dwars- en langsprofielen van deze wegen en het bereke nen van grondverzet. Stand 2 AARQUE SYSTEMS BV Mercuriusweg 8, postbus 44, 2600 AA Delft. Tel. 015 - 569344. Telex 38089. Telegramadres ASnl Tentoonstelling van een interessant assortiment geavanceerde ap paratuur en materialen voor tekenkamer en reproduktie-afdeling, dat aan de eisen van de moderne geodesie vergaand tegemoet komt. Een aandachttrekkende nieuwigheid is ongetwijfeld de DATASCRIBE IV, een elektronisch gestuurde tekenautomaat voor het snel en feilloos uitvoeren van routinewerkzaamheden. Voor het kopiëren van grotere tekeningen wordt de RICOH FW 420 gede monstreerd. Deze copier verwerkt normal papier op een breedte van 42 cm en met een maximale lengte van 1,80 m. Gast op deze stand is de bekende firma GRAFI-HOLLAND uit Zwaanshoek, die twee vlakdrukramen toont voor het onder vacuüm belichten van gesensiteerde polyestermaterialen. Voor lichtdrukwerk wordt de AS Print Vac 600 getoond. Een middenklasse diazo machine, die werkt volgens het droge procédé. Ruime aandacht wordt voorts besteed aan de AS reproduktiemate- rialen, waaronder cartofilm (een tweekleurige film voor het maken van beheerkaarten) en andere polyesterspecialiteiten. Stand 3 EUROSENSE BV Jozef Israëlsplein 8, 2596 AS 's Gravenhage. Tel. 070 -244056. Telex 33602 Sedert de oprichting ruim twee jaar geleden heeft Eurosense reeds veel Remote-Sensing-opdrachten uitgevoerd. Alle onderdelen van een project (opname, verwerking, interpretatie) kunnen worden verzorgd; ook consultancy behoort tot het dienstenpakket. De op namen worden gemaakt met verticaal camera's (Wild RC-10 en RC 10A), veelal simultaan met de digitale multispectrale scanner (Dae- 322 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 24