verslagen berichten Het boekwerk is in een aangename stijl geschreven. Veel aandacht is besteed aan het opnemen van verwijzingen naar literatuur die handelt over de oude kartografie in Nederland. De opzet van de schrijver, om de verbindingen, beïnvloedingen en oorspronkelijk heden op te tekenen die in de loop der eeuwen aan de orde zijn ge weest, kan als geslaagd worden beschouwd. drs. J. A. N. Lousberg A GUIDE TO THE SAFE USE OF LASERS IN SURVEYING AND CONSTRUCTION Uitgave van The Royal Institution of Chartered Surveyors (Londen 1980, prijs f 52, Dit is een gids, waarin met enkele eenvoudige empirische formules en met nomogrammen is aangegeven onder welke omstandig heden lasers veilig kunnen worden gebruikt in de landmeetkundige praktijk. Er wordt geen enkele afleiding of achtergrond gegeven, zodat iedere extrapolatie naar afwijkende probleemstellingen ge vaarlijk is. Binnen het gegeven kader is de gids echter goed bruik baar voor iedere leek op het gebied van lasers. Het boek is losbladig en er kunnen aanvullingsbladen worden aan gevraagd. Wij verwachten dat deze handleiding van veel nut kan zijn voor geodeten en constructeurs in de praktijk. J. C. de Munck 25e CONGRES ZEELAND Zij, die naar het 25e congres van de regio Zuid-West Nederland van het NGL waren gekomen, in de verwachting dat de rayoncommis sie vanwege het jubileum wel eens bruisend zou uitpakken, moes ten even iets wegslikken toen de heer Van der Steenhoven in zijn traditionele openingstoespraak de aanwezigen meedeelde dat de commissie had besloten, om geheel in de geest van deze tijd van matiging en bezuiniging, ook bij de viering van het 25e congres in Goes de uiterste soberheid te betrachten: slechts één enkele con sumptie zou de congresgangers namens de commissie worden aangeboden. De teleurstelling was echter van korte duur, toen bleek dat op het niet-materiële vlak van geen enkele soberheid sprake was. Als vanouds gaven de diverse sprekers met een veel heid van onderwerpen hun gehoor alle kans om de kennis van hun vakgebied te verdiepen en te verrijken. Als eerste spreker wenste de voorzitter van het NGL de heer ing. W. Eimers de rayoncommissie geluk met het jubileum van hun jaar lijkse congres. Hij nam een duik in de rijke historie van het congres en deed uit de doeken waarom het in tegenstelling tot de bijeen komsten van andere rayons niet 's avonds maar overdag wordt ge houden. In de beginjaren waren de verbindingen in Zeeland zo tijd rovend en weinig frequent dat een avondlijke bijeenkomst vele deelnemers zou hebben genoopt ook de nacht in het Zeeuwse door te brengen. Vandaar een dagbijeenkomst. Om de dag echter op nuttige wijze te vullen, werden al gauw meer dan één spreker uitge nodigd en kwamen meerdere onderwerpen aan bod. Zodoende groeide de bijeenkomst allengs uit tot een echt congres. En zo is het tot op de dag van vandaag gebleven. De heer Eimers benadrukte de hechte band die reeds jaren bestaat tussen het NGL en het congres in Zeeland. Graag had hij dan ook zijn erkentelijkheid gestalte willen geven door de heer Van der Steenhoven, als geestelijke vader van het congres, tot erelid te be noemen. Hij was echter bijtijds tot het besef gekomen dat het NGL, behoudens enige bestuursleden, géén leden kent en dus ook geen ereleden kan benoemen. Na aldus van zijn goede bedoelingen te hebben blijk gegeven, deed spreker de suggestie aan de hand om voortaan het congres van de regio Zuid-West Nederland kortweg te noemen Congres Zee land". Vervolgens gaf ir. J. Dubbeld, hoofd van de afdeling Grondzaken en Landmeten der gemeente Tilburg; een gedegen uiteenzetting over ,,De taak van een gemeentelijk grondbedrijf anno 1983 en de relatie met de gemeentelijke landmeetkundige werkzaamheden". Verkeerde het gemeentelijk grondbedrijf lange tijd in de schaduw van de publieke belangstelling, thans, in deze tijd van economische teruggang, waar ook de gemeenten krap zitten, wordt juist extra aandacht geschonken aan die gemeentelijke diensten en afdelingen waar veel geld omgaat. En er gaat veel geld om binnen de gemeen telijke grondbedrijven: in het gehele land jaarlijks een slordige 4 mil jard! Ir. Dubbeld noemde als hoofdtaak van het grondbedrijf het uitvoe ring geven aan een actieve grondpolitiek. Als deeltaken: grondver werving, beheer (meestal tijdelijk), grondexploitatie en gronduit- gifte. Uitvoerig werd ingegaan op de wijze waarop het gemeentelijk grondbedrijf die deeltaken verricht en op de problemen die zich daarbij voordoen. Hoewel spreker ruim een uur in hoog tempo zijn verhaal deed, gaf hij aan het einde niet de indruk het laatste woord over het gemeentelijk grondbedrijf te hebben gezegd. Hij zou nog wel eens terug willen komen om een speciaal onderwerp uit het ge meentelijk grondbedrijf wat nader te belichten. Dat hebben wij dus maar even genoteerd! Als laatste spreker zocht prof. ir. J. C. de Munck het in hoger sfe ren met de voordracht „Radiokunstmanen in de geodesie". Voor zover men het al niet wist, werd het zijn gehoor al snel duidelijk dat ook de geodeten inmiddels het ruimtevaarttijdperk zijn binnenge treden. „Sinds wanneer kruipen geodeten het ruimteschip in om gewapend met jalon en meetband hun kunsten op buitenaardse hemellichamen te gaan vertonen?" zal de verschrikte lezer zich af vragen. Stel u gerust: Sinds Ptolemeus houden geodeten zich be zig met de vormbepaling van moeder aarde. En ze doen dat, hard nekkig als ze zijn, nog steeds. Maar wel, en daar ging het verhaal van prof. De Munck nu juist over, met steeds geavanceerder hulp middelen, zoals bijvoorbeeld radiokunstmanen. Op heldere en hu moristische wijze behandelde de spreker achtereenvolgens de ver schillende systemen van plaatsbepaling met behulp van satellieten: NNSS (Doppler), GPS, VLBI. Het ene nog vindingrijker dan het an dere. Het nieuwste snufje is de NOVA. Dat is een klein satellietje, dat een baan beschrijft in een grotere satelliet. (De kleine satelliet heeft minder last van baanafwijkingen dan de grote.) De eerst volgende vinding is welhaast voorspelbaar: Een satelliet in een sa telliet in een satelliet. Het was tenslotte de heer Van der Steenhoven die ons weer met beide benen op de grond zette, door in zijn slotwoord alle deel nemers al vast uit te nodigen voor het 26e congres, dat volgend jaar in Goes zal plaatsvinden onder de nu officiële naam „Congres Zee land". ir. N. G. H. Koopman CURSUS ALGEMENE PLANOLOGIE START 14 JANUARI 1984 Het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting start op 14 januari 1984 met de vernieuwde cursus Alge mene Planologie. De cursus is bedoeld voor allen die zich bij de ruimtelijke ontwikkeling in Nederland betrokken voelen. De ruimtelijke ontwikkeling is een resultante van allerlei processen. Deze processen verlopen deels vrijwel onafhankelijk en worden deels gestuurd vanuit belangengroepen. De overheid ziet zich voor de taak gesteld tot een afweging van belangen te komen, waardoor voor de maatschappij als geheel een aanvaardbare ruimtelijke ont wikkeling mogelijk wordt. De cursus Algemene Planologie wil de deelnemers inzicht verschaf fen in deze processen. De geografische situatie, bevolkingsinvloe den, evenals de betekenis van het wonen, het werken, de land bouw, de recreatie en de voorzieningen komen uitvoerig aan de orde. De besluitvorming in de ruimtelijke ordening neemt binnen de cursus een belangrijke plaats in. Hierbij wordt kort stilgestaan bij de facet/sectorbenadering. De gedetailleerde procedures worden ont rafeld, de wetgeving wordt op eenvoudige en praktische wijze in beeld gebracht. De verschillende invalshoeken staan tijdens een discussiedag centraal. Na deze discussiebijeenkomst wordt afgedaald in het labyrint van de planvorming. In een serie bijeenkomsten worden achtereenvol gens het nationaal ruimtelijk beleid, de streekplanning en de plan nen op gemeentelijk niveau behandeld. Op lokaal niveau wordt uit voerig stilgestaan bij het bestemmingsplan: gericht op uitbreiding, op stadsvernieuwing en op het buitengebied. De processen die zich hierbij voordoen, passeren de revue. De laatste cursusdag wordt benut om de resultaten van de plan vorming uitgebreid te bekijken in de verschillende plangebieden. De betrokken docenten zijn tijdens deze dag excursieleider. In totaal beslaat de cursus 16 zaterdagochtenden, normaliter van 9.45 tot 13.30 uur. De cursus wordt gehouden in het gebouw van de HTS, Vondellaan 2 te Utrecht. Alle docenten zijn beroepshalve bij de ruimtelijke ordening betrok ken en behandelen de lesstof vanuit de praktijk. Aan de cursus is geen diploma verbonden. Wel ontvangt men bij intensieve deel name na afloop van de cursus een getuigschrift. De cursusprijs bedraagt f 900,— inclusief alle leermiddelen en in clusief de excursiekosten. Bij het NIROV-secretariaat is op aan vraag een nieuwe brochure verkrijgbaar (tel. 070-469652, me vrouw van der Burg). 328 NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 30