De verzekering van punten geschiedt niet meer in de straat (buizen, Kadstenen, enz.) maar in vaste objecten, d.w.z. met boutjes en schroefjes in gevels van gebou wen. Het verzekeren in gevels, gecombineerd met polair meten en computerberekeningen heeft tot gevolg, dat duidelijk tijdwinst (naar schatting 10 a 15%) wordt ge maakt bij het detailmeten van het terrein ten behoeve van grootschalige kaarten. 2. Grondslagrealisering tot 1970 2. 1. Inleiding Tot de zeventigerjaren zijn een tweetal omstandigheden van invloed geweest op de organisatie van grondslag activiteiten: de wederopbouw en uitbreiding van de stad Rotter dam, inclusief de haven en de organisatiestructuur van de afdeling. De wederopbouw van de stad Rotterdam heeft vele ci vieltechnische werken gebracht. De talrijke aanleg- en bouwactiviteiten vereisten intensieve landmeetkundige ondersteuning. Zij vonden plaats over het gehele ge meentelijke territoir. De afdeling Landmeten en Karto- grafie speelde in op deze bouwactiviteiten en stemde haar organisatiestructuur in de buitendienst hierop af. Om het uitgestrekte werkgebied te bestrijken, hebben vier servicerayons twee op elke Maasoever de landmeetkundige begeleiding verzorgd. Hierdoor was de aandacht voor grondslagbepaling ondergeschikt aan de te realiseren projecten (m.a.w. fragmentarisch). 2.2. Organisatievorm De afdelingsleiding onderkende het fundamentele be- Kralingso Plas Nieuwe MaaS Fig. 2. Overzicht van de indeling van oude berekeningsgebieden. Elk gebied had een zelfstandige nummering. NGT GEODESIA 83

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 5