'^1 I Fig. 1. Twee schetsen van een oplossing. Het (bovenste) prisma is verplaatsbaar over de lengte van een baakinterval. De hoogte van het prisma wordt gemeten op een verticale maatlat. Een afbeelding van de gerealiseerde constructie van de linker en rechter schets staat respectievelijk in fig. 3 en 4. Verplaatsingsmeters met digitale uitvoer Bij een systeem dat vooral wordt toegepast bij draai- en freesbanken, wordt gebruik gemaakt van een glazen li- neaal, waarop een fijne verdeling is aangebracht. Aan één kant van de lineaal staat een lichtbron en aan de andere kant bevinden zich enige lichtgevoelige dioden, waaraan een elektronische teller is gekoppeld. Wanneer de houder met de dioden langs de lineaal wordt bewo gen, levert dit een aantal pulsjes die de teller doen op- of aflopen IHeidenhain, 1977]. Dit principe is ook be schikbaar in een roterende versie; hierbij is op een rond glazen plaatje een radiaalgewijze verdeling aangebracht. Via koppeling aan een spindel is het dan mogelijk ver plaatsingen met een hoge precisie te meten. Er bestaan ook systemen die de al of niet aanwezigheid van magne- tiseerbaar materiaal kunnen tellen. LICHTBRON LINE AAL CONDENSOR RASTER FOTODIODEN Fig. 2. Het principe van een systeem voor lengtemeting met digitale uitvoer. gistratie vindt plaats met een Racal cassetterecorder. De toegepaste meetlineaal heeft een oplossend vermogen van 0,001 millimeter. Bij de eerste metingen voor de be paling van de herhalingsnauwkeurigheid van de instel ling op een merkteken, bleek deze op korte afstand beter te zijn dan 0,04 millimeter. In verband met het toch nog relatief groot vereiste elektrische vermogen om het hele systeem te laten functioneren, is er geen poging gedaan om dit ontwerp geschikt te maken voor metingen in het veld. m Eerste ontwerp Het eerste ontwerp werd geconstrueerd boven een Wild- ZL, een automatisch zenitlood, uitgerust met twee com- pensatoren. De verticale beweging van het pentagoon- prisma wordt verkregen met behulp van een spindel. Als maatlat voor de verticale beweging van het prisma wordt hier een Heidenhain meetlineaal gebruikt. De re- NGT GEODESIA 83 Tweede ontwerp Bij het tweede ontwerp zijn de gedachten uitgegaan naar een soort voorzetperiscoop. Dit onderdeel zou dan met een eenvoudige aanpassing op de meeste gangbare waterpasinstrumenten kunnen worden gemonteerd. 375 Fig. 3. Een Wild-ZL met opbouw.

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 13