Bericht uit Elburg Het JAMO-systeem Detailmeten Fig. 6. Rotaties van het prisma. Wanneer het prisma bij verticale beweging iets voor- of achterover kantelt (rotatie om de Y-as), is er sprake van een evenwijdige verplaatsing van de vizierlijn in verticale zin (planplaat effect). Een horizontale beweging van het prisma (rotatie om de Z-as) resulteert in een even grote hoekverdraaiing van de vizierlijn in het horizontale vlak. Een kanteling van het prisma naar links of rechts (rotatie om de X-as) manifesteert zich in het kijkerbeeld als een draaiing van de baak. Tenslotte Bij het ontwerpen is er bewust niet naar gestreefd het waterpasinstrument volledig zelfregistrerend te maken, hoewel het technisch gesproken in de toekomst zeer wel mogelijk is. Bij toepassing in de praktijk lijkt het voorlo pig raadzaam nauw aan te sluiten bij de huidige aanpak van meten. De sturende en ingrijpende activiteiten van de waarnemer worden, vergeleken met de traditionele werkwijze, nauwelijks aangetast. De belasting door de grote hoeveelheid eentonig rekenwerk en het voeren van een vervelende administratie is ondervangen. De con trole en de registratie van de waarnemingen verlopen nu door ing. J. H. Mombarg, chef sectie Landmeten van de van de gemeente Elburg. Inleiding De huidige gemeente Elburg is in 1974 ontstaan door samenvoeging van de voormalige gemeente Elburg en een gedeelte van de gemeente Doornspijk. Zij telt 20 000 inwoners en omvat 6600 ha. Er komen hoogteverschillen voor van 60 m. De gemeente omvat twee grote kernen, Elburg en 't Harde, en drie kleine, Doornspijk, Oosten dorp en Hoge Enk. De stad Elburg was vroeger een visserij- en Hanzestad; dit jaar wordt het 750-jarig bestaan gevierd. De stad is omgeven door een gracht met wallen en heeft een op vallend stratenpatroon, dat destijds is ontworpen door NGT GEODESIA 83 feilloos onder regie van het „ingebakken" programma. De praktijk zal moeten leren in hoeverre deze ontwikke ling moet worden aangepast en voortgezet om in het sa menspel tussen mens en instrument optimale resultaten te leveren. De samenstellers bedanken de heer C. W. Westerhuis van de firma Topografics voor zijn ondersteuning; de heer D. Spaapen van de firma Multifunction voor het vastleggen van onze programmawensen in een „eprom" voor de Micronic 445L; de heer M. W. Hoog stede van de Technisch Physische Dienst voor de Land bouw voor de eerste realisatie van het tweede ontwerp, en de heren D. A. de Wit en D. Joghems van de vak groep Landmeetkunde voor hun constructieve bijdra gen. Literatuur Kiely, E. R. Surveying instruments, their history and classroom use. 1947. Klamer, G. C. Directe hoogteaflezingen bij vlakte- en profielwater passingen. Geodesia 3e jrg. no. 7/8, p. 166-171. 1961. Zetsche, H. Beitrage zur Konstruktion von geodatischen Feld- instrumenten mit digitaler Datenausgabe. Bayerischen Akademie der Wissenschaften. 1966. Richter, H. Einfluss von Veranderungen der Pentaprismen und der Basisschiene des BRT006 auf die Streckenmessung. Vermessungs- Informationen Heft 21, p. 13-18. 1969. Meckenstock, H. J. Nivellieren ohne Rechnen. Vermessungstech- nische Rundschau 33e jrg. no. 5, p. 171-173. 1971. Van Noortwijk, D. Toepassing van lasers in de landmeetkunde. Geodesia 16e jrg. no. 11, p. 303-305. 1974. Heidenhain, J. Numerische Positionsanzeige. 1977. Van Gijsen, J. C. O. Bepaling van de nauwkeurigheid van water pasinstrumenten. Geodesia 20e jrg. no. 11, p. 299-302. 1978. Weddig, P. Theorie für eine Nivellierlatte mit automatischer Able- sung. Das Markscheidewesen 86 jrg. no. 3, p. 112-119. 1979. Beckers, H., H. H. Kuhr, W. E. Rumpf. Automatische Datenerfas- sung und -auswertung beim Prazisionsnivellement. Allgemeine Vermessungs Nachrichten 86e jrg. no. 5, p. 178-193. 1979. Speksnijder, J. Optisch lezen. NGT Geodesia 14e jrg. no. 3, p. 89-93. 1982. Masee, R. H., H. A. Schok. Rapport onderzoek precisie-waterpas- instrumenten met compensator. Landbouwhogeschool vakgroep Landmeetkunde. 1982. Dienst Gemeentewerken Arent Thoe Boecop, rentmeester van de Graaf van Gelre. De door twee hoofdwegen in vier kwadranten verdeelde stad kent uitsluitend rechte straten en stegen, die haaks op elkaar staan. Er is maar één kromme steeg, die dan ook de Kromme Steeg heet! (Zie fig. 1.) Elburg heeft thans toerisme en industrie als voornaamste inkomensbronnen, 't Harde is een woonoord en is wel licht het meest bekend als legerplaats. Doornspijk is in hoofdzaak agrarisch. De meeste bouwactiviteiten vin den in Elburg plaats. 377

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 15