stichting NGL instrumentele ontwikkelingen ABONNEMENTSTARIEVEN 1984 De tarieven zijn ten opzichte van 1983 met 2% verhoogd. Dit is een voorschot op de toegestane verhoging door het ministerie van Economische Zaken, welke momenteel nog niet bekend is. Even tuele correcties zullen plaatsvinden per 1 januari 1985. Soort abonnement Verenigingsleden f 29,10 Idem buitenland f 42,— Idem luchtpost f 55,— Adspirant-verenigingsleden f 22,10 65-plussers f 31,50 Studenten TH, HTS, MTS f 31,50 Vrije abonnees f 46,— Idem boekhandel f 39,10 Idem buitenland f 68,— Idem België f 56,— Idem luchtpost f 85,— Losse nummers f 9,50 DE PERSONAL COMPUTER IN OPMARS Door de steeds verder gaande technische ontwikkelingen kan 1982 worden beschouwd als het jaar waarin de personal computer voor de „kleine" gebruiker van computersystemen op de markt komt. Op de Hannover Messe van dat jaar worden de eerste personal computers getoond, die gebruik maken van de nieuwe generatie 16-bits microprocessors. Eind 1982 begeven de „grote" computer fabrikanten zich eveneens op deze markt. Hierdoor komt professio nele apparatuur voor een relatief lage prijs ter beschikking. Nu, eind 1983, is het marktaanbod, evenals de concurrentie, enorm. Uiterlijk lijken personal computers veel op elkaar. De basiscompo nenten zijn: systeemeenheid; beeldscherm; toetsenbord; printer. De systeemeenheid De systeemeenheid vormt het hart van de personal computer. Hier in bevindt zich de centrale verwerkingseenheid, bestaande uit één chip, de microprocessor. Ook het geheugen en veelal een of twee diskette-eenheden zijn ondergebracht in deze systeemeenheid. Het type microprocessor (8- of 16-bits), dat wordt toegepast, is bepa lend voor de categorie waarin de personal computer wordt inge deeld. Onderscheiden worden: 8- en 16-bits personal computers. Een voordeel van een 16-bits t.o.v. een 8-bits microprocessor is, dat vanwege de 16-bits lengte meer geheugenplaatsen kunnen worden geadresseerd. Geheugens zijn tegenwoordig goedkoop, waardoor een 16-bits personal computer standaard veelal is uitge rust met een 128 kbyte of 256 kbyte geheugen. Dit voor de gebrui ker beschikbare geheugen kan soms tot meer dan 512 kbyte wor den uitgebreid. Een ander voordeel van een 16-bits microprocessor is, dat deze instructies kan verwerken, die maximaal een lengte van 16-bits hebben, waardoor deze microprocessor krachtiger is dan een 8-bits uitvoering. De „kracht" van een systeem is naast het type microprocessor afhankelijk van het toegepaste „operating systeem". Een operating systeem is een reeks van computerpro gramma's, die de algehele werking van de computer besturen en taken uitvoeren zoals het toekennen van geheugenruimte aan pro gramma's en gegevens. Tevens regelt het operating systeem het werken met de schijfeenheden en, in combinatie met interfaces, de overige randapparatuur. Standaard zijn personal computers uitgerust met één a twee diskette-eenheden van het type floppy-disk. Een veel grotere opslagcapaciteit van gegevens is mogelijk door toepassing van een z.g. Winchester-schijf. Een Winchester-schijf is een compact uitge voerde gesloten eenheid, die zowel de schijf als de lees- en schrijf koppen bevat. Een Winchester-schijf kan 5 a 10 megabyte aan in formatie bevatten. Bij een floppy-disk is dit 256 a 512 kbyte. Boven dien is de toegankelijkheid van een Winchester-schijf vele malen NGT GEODESIA 83 sneller dan bij een floppy-disk. Over het algemeen is een Win chester-schijf niet verwisselbaar. Het beeldscherm De variatie in typen beeldschermen is groot. Het verschil bestaat niet alleen uit de keuzemogelijkheid tussen kleur of zwart/wit, maar ook de afmeting van het beeldscherm en de gewenste resolutie spelen een belangrijke rol. Het beeld op het scherm is opgebouwd uit kleine puntjes (pixels). De hoeveelheid puntjes, waaruit het beeld is opgebouwd, is bepalend voor de mate van detail en de leesbaarheid. Met name bij grafische toepassingen speelt de resolu tie (puntdichtheid) een belangrijke rol. Het toetsenbord Over een toetsenbord valt in het algemeen weinig te zeggen, hoe wel een toetsenbord bij een personal computer hét instrument is waarmee men met de computer communiceert. Bij een aantal per sonal computers is het mogelijk om aan elke toets een bepaalde functie toe te kennen, waardoor een functietoetsenbord ontstaat. De printer Ten behoeve van de personal computers zijn printers ontworpen die, hoewel laag geprijsd, een redelijke afdruksnelheid combineren met een goede leesbaarheid 100 tekens per seconde). Bij een aantal printers is het mogelijk om d.m.v. één instructie of druk op een toets van het toetsenbord een kopie te maken van het gehele beeldscherm, inclusief eventueel aanwezige grafische voorstel lingen. De programmeertaal Om met een personal computer te kunnen werken is niet alleen de hiervoor genoemde „hardware" nodig, maar is ook een hogere programmeertaal wenselijk. Standaard wordt een personal compu ter geleverd met BASIC, daarnaast zijn ook andere talen mogelijk zoals: FORTRAN, COBOL, PASCAL. Vrijwel alle personal computers kunnen communiceren met een centrale computer, waardoor uitwisseling van bestanden mogelijk is. De prijs Een 16-bits personal computer, bestaande uit een systeemeenheid, 128 kbyte geheugen, twee diskette-eenheden, beeldscherm, ope rating systeem, BASIC interpreter en printer kost ca. f 15000, Vervangt men een diskette-eenheid door een Winchester-schijf met een opslagcapaciteit van 10 megabyte, dan ligt de prijs rond de f 24000,-. ing. F. J. Straus 381

(NGT) Geodesia | 1983 | | pagina 19