gebouwen moet kunnen worden gekoppeld met het deelsysteem topografie. Technisch is dat goed mogelijk. Bij wijze van demonstratie werd een tape met gegevens uit het systeem gebouwen ingelezen in een data base. De administratieve gegevens uit deze data base werden gekoppeld aan de grafische gegevens uit de data base topografie. Deze koppeling van deelsystemen werd gerealiseerd met de in bei de bestanden voorkomende adresgegevens. Het gekoppelde bestand was beschikbaar in een interactief grafisch computer systeem. Het was toen mogelijk selecties te plegen in het systeem gebouwen en de resultaten af te beelden op topografische onder gronden. Dit gebeurde met symbolen en bijbehorende legenda. Deze thematische kaarten maakten diepe indruk op de bestuurders. Het was een demonstratie van het verstrekken van bestuursinfor matie. Een betere onderbouwing van een te voeren beleid behoort dus toch tot de mogelijkheden. Terecht huldigt een van de leden van het forum, dat na deze inleidingen een discussie gaat voeren over de behandelde onderwerpen, de stelling: Besturen is infor matie verwerken". De informatie toespelen aan de bestuurders op een hanteerbare manier is dan wel een voorwaarde. De bestuurders waren enthou siast over de manier waarop dat hier was gebeurd, echter, de ge meente Utrecht had financieel al grote problemen, en de grote vraag was wie de uitbreiding van een systeem voor kaartvervaardi ging tot een systeem voor verstrekking van vastgoedinformatie zou moeten betalen. Om in de terminologie van de heilige koe te spre ken: er was geld voor een systeem in budgetuitvoering, maar om de gewenste toepassingen te kunnen realiseren, moest een systeem in GLX-turbo uitvoering worden gekocht. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Automatisering werkt als katalysator bij het ontdekken van problemen, maar werkt ook als katalysator bij het oplossingsproces. De Afdeling Land meten en Kartografie is organisatorisch ondergebracht bij de Dienst voor Ruimtelijke Ordening van de Dienstenstructuur ROVU (Ruim telijke Ordening Openbare Werken Volkshuisvesting Utrecht). Bij deze drie vakdiensten wordt door 1200 man zeer veel ontwerp-, teken- en rekenwerk verricht op topografische onder gronden. Omdat al deze werkzaamheden worden verricht ten be hoeve van ruimtelijke inrichting en beheer, is er duidelijk sprake van samenhangende toepassingen, en is het logisch te onderzoeken of die samenhangende toepassingen kunnen worden gerealiseerd op hetzelfde computersysteem. Dit bleek de sleutel voor de oplossing van het financieringsprobleem voor de grotere configuratie. Boven dien wordt ervan uitgegaan dat dit systeem andere afdelingen faci liteiten zal bieden voor technische planning en uitvoering van ruim telijke inrichting en beheer. Resulterend ontstaat de situatie, dat met het uigebreide systeem: 1. de verdere opbouw van het systeem topografie en leidingen zal plaatsvinden met de Afdeling Landmeten en Kartografie als in formatiebeheerder, terwijl deze afdeling ook het systeembeheer van de gehele configuratie zal verzorgen; 2. vastgoedinformatie kan worden verstrekt als bestuursinformatie ten behoeve van bepaling van beleid. Hierbij kan worden opge merkt, dat daarvoor geen speciale bestanden worden opge bouwd of bijgehouden, maar bestaande bestanden, eventueel gekoppeld, worden geraadpleegd. De situatie ontstaat dan, dat uit gekoppelde bestanden meer informatie kan worden geselec teerd dan uit niet-gekoppelde bestanden, zodat de waarde van een gekoppeld bestand groter is dan de som van de waarden van de bestaande bestanden! Dit spreekt aan in deze tijd; 3. faciliteiten kunnen worden verstrekt voor ontwerp-, teken- en rekenwerk door andere afdelingen. Deze afdelingen blijven na drukkelijk zelf informatiebeheerder. Dit geldt ook voor admi nistratieve bestanden met vastgoedgegevens. De informatiebe heerder krijgt zijn eigen elektronische kaartenbak. Die kan hij ook op slot doen, als hij niet wil dat anderen zijn gegevens raad plegen. Ten behoeve van het bestuur kunnen echter dwars doorsneden door de bestanden worden gemaakt ter beantwoor ding van speciale vragen. Het zal u duidelijk zijn, dat op het moment waarop kaartenbakken in de computer worden „leeggestort", er ook zal worden gekeken welke informatie door de verschillende afdelingen en diensten dub bel of misschien wel drie- of viermaal wordt geregistreerd. De in ventarisatie van basisgegevens, dat zijn gegevens die binnen de organisatie door meerdere afdelingen worden gebruikt, maar slechts eenmaal behoren te worden geregistreerd en bijgehouden, zal nog de nodige aandacht vragen! Ook hier werkt de automatise ring als katalysator bij het opschoningsproces. Men kan er niet meer omheen! Bovendien ontstaat hier een mogelijkheid om struc tureel te bezuinigen zonder de dienstverlening aan te tasten. Wat moet u zich nu voorstellen van de gebruiksmogelijkheden van de computerfaciliteiten van de Afdeling Landmeten en Kartografie voor andere afdelingen? Ik zal u één voorbeeld geven. De Afdeling Openbaar Groen en Openluchtrecreatie van de Dienst Openbare Werken verzamelt allerlei gegevens over parken, gazons, borders enz., waar zij bemoeienis mee heeft. Dit gebeurde tot nu toe met behulp van een kaartsysteem. Het is de bedoeling van deze afdeling die administratieve gegevens op te slaan in een data base en al deze gegevens te verbinden met het bestand topografie. Als dat is gebeurd, zijn er vele gebruiksmogelijkheden. Een voorbeeld is de sortering van alle gazons door een bepaald level met die speciale informatie actief te maken. Een ander voor beeld is het verzoek om een kaartje, op een bepaalde schaal, met een bepaalde inhoud, van een aan te geven gebied, waarop alle gazons staan die de laatste twee maanden niet zijn gemaaid. Dit soort vragen kan zeer snel worden beantwoord door verstrek king van een kaartje, waarop die gazons in dat gebied staan aange geven. De aannemer krijgt het kaartje, weet precies waar hij moet gaan maaien en hoeveel vierkante meter hij in rekening kan bren gen. De tijd van de kaartenbak en het turfwerk is voorbij! LEVEL 1 [gn?OUW£N] LEVEL 2 Opp 50 m2 Gemaaid 3-5 'ö3 LEVEL 3 Een zeer belangrijke ontwikkeling is, dat het Gemeentelijk Energie bedrijf (GEB) een interactief grafisch computersysteem gaat bestel len, dat qua type identiek is aan dat van de ROVU. Het leidingen informatiesysteem (LIS) en het distributie-informatiesysteem (DIS) van het GEB zullen daarop operationeel worden. Waarschijnlijk zul len de twee systemen door middel van een datacommunicatie systeem met elkaar worden verbonden, zodat het GEB over onze meest recente topografische gegevens kan beschikken en daaruit zelf selecties kan maken, en wij de liggingsgegevens van hun leidin gen, gerelateerd aan onze topografie, kunnen verwerken. De verza melkaart van leidingen, waar tot nu toe geen financiële dekking voor is, wordt zo op den duur een gratis bijprodukt. In het alge meen is dit de „blijde boodschap" bij automatisering van koppel- bare bestanden; bestanden die op zichzelf al bestaansrecht heb ben, krijgen een duidelijke meerwaarde in gekoppelde toestand. De kostendoorrekening Binnen de gemeente lijkt alles dus „koek en ei". Eind 1983 krijgen we ons eigen interactief grafisch systeem met drie werkstations en twee plotters in huis. Het GEB loopt slechts ongeveer een half jaar achter op ons tijdschema. Technisch gezien zijn dit mooie oplossingen voor grote problemen. Naast die mooi opgeloste technische problemen vragen nog veel andere probemen de aandacht, zoals: reorganisatie van de afdeling, met alle sociale en materiële ge volgen; opleiding en scholing (van tekenaar tot operator); zendingsfunctie bij andere afdelingen; angstbestrijding; procedures in het leven roepen voor automatiseringsprojecten; verrekening computerkosten; afbakening van taken, bevoegdheden en verantwoordelijk heden. Al deze problemen en de oplossingen die ons voor ogen staan, laat ik nu onbesproken, omdat ik in deze inleiding langzamerhand de stap moet gaan maken naar de Vastgoedraad en de beantwoording van de vraag of die nog wel op tijd komt voor Utrecht. Die stap wil ik doen door u deelgenoot te maken van mijn problemen bij de doorrekening van kosten van de Afdeling Landmeten en Karto grafie. NGT GEODESIA 84 13

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 15