Fig. 2. Het interieur van de transportwagen. De meting op de Ubagsberg Het hierboven aangehaalde zinnetje over de meting op de Ubagsberg doet niet vermoeden, dat de werkelijkheid heel wat ingewikkelder was. Van het begin tot het eind zijn er moeilijkheden geweest. Dat begon al bij de reis erheen. Het dagboek van Wildeboer zegt daarover het volgende: Maandag 8 Augs. De wagen wordt gepakt. Des avonds ontvang ik van Prof. v.d. Sande Bakhuijzen [2] bericht dat Z.H.Gel. mij machtiging verleent te vertrekken. Een (spoor)wagen wordt aangevraagd en de chef van de afdeeling aanvraag van materieel" deelt mij mede dat die wagen morgen Dinsdag 9 Au gustus er voor 4 uur n.m. aanwezig kan zijn en in ver band daarmede geef ik den voerman order Dinsdag morgen te 7 uur den wagen van het signaal te halen. en zand doen opstuiven. Verbiedt men de jongens dan krijgt men het dadelijk met de strijdlustige ouders te kwaad. In weinige oogenblikken is het instrument onder stof bedolven, dat telkens moet worden afge veegd". Curieus is ook de volgende mededeling: Volgens informatie van de heliotropisten komen die storingen alleen des Zondags voor. Van het voorgevallene wordt kennis gegeven aan de Ka pitein der Marechaussee te Maastricht met het verzoek zo mogelijk 's zondags te laten patrouilleren. Het in onze tijd zo vaak voorkomende relletje trappen op zondag bij het voetballen had dus klaarblijkelijk een voorganger op de Ubagsberg. Het stenen gooien en het te hulp roepen van de politie klinkt ons bekend in de oren! Wanneer Wildeboer mocht hebben gedacht, dat hij de volgende dag rustig zou kunnen werken, dan had hij zich vergist. Het was weliswaar maandag, maar tevens 15 augustus en we lezen: Wegens den Katholieken Zondag (Maria Bood schap) worden weder dezelfde belemmeringen on dervonden als gisteren". Op 16 augustus stuurt de Districtscommandant van de Marechaussee bericht, dat aan de Brigadecommandant last is verstrekt voor de nodige surveillance zorg te dra gen. Daarna schijnen deze moeilijkheden niet meer te zijn voorgekomen. Helaas trekt het weer zich niets aan van het wel of niet aanwezig zijn van de Koninklijke Marechaussee; er viel al heel wat regen in augustus, maar nog veel meer in september. Daardoor duurde het tot 22 september voor de laatste metingen konden wor den afgerond. Dan wordt de wagen gepakt en een spoorwagen aangevraagd, welke eerst maandag 26 sep tember gereed kan zijn. Die dag bleek echter, dat de vele regen nog andere gevolgen had. Wildeboer schreef in zijn dagboek het volgende: Maandag 26 Sept. De wagen wordt op den aange komen goederenwagen van den Grand Central Beige geplaatst en is ten vervoer gereed, toen het bericht komt dat de verzakking in den spoordam tusschen Beek-Elsloo en Bunde van zoo ernstige aard is, dat het vervoer van goederen langs die lijn geheel ge stremd is, waarschijnlijk voor zeer geruime tijd. De wagen wordt weder van den goederenwagen af genomen en door tusschenkomst van den hotelhou der Meentz naar een voerman gezocht, aangezien de afstand per wagen slechts 13 a 14 uur per transport met paarden bedraagt". Dinsdag 9 Augs. Te 7 uur voormiddags wordt de wagen afgehaald en deze arriveert te 2 uur aan het station Roermond, waar echter geen platte wagen beschikbaar is of komt voor den volgenden och tend". Daardoor kan het voorgenomen centreringsprogramma te Venlo geen doorgang vinden. Uiteindelijk arriveert de wagen toch op het station van Simpelveld om vervol gens op 12 augustus verder te worden getransporteerd naar de Ubagsberg. Daar worden dan de voorbereidin gen getroffen om met meten te beginnen. Van de meet- ploegen werd verwacht, dat ook op zondag werd ge werkt. Dat dat niet zonder problemen ging, leert ons het dagboek. Op zondag 14 augustus lezen we: Het meten gaat wegens den Zondag zeer lastig. Een honderdtal menschen stoeien en schreeuwen rond het signaal, terwijl jongens met steenen werpen Fig. 3. De transportwagen, gereed voor vervoer per trein. Deze, niet zo scherpe foto, is van latere datum. 2 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 4