Er werd een voerman gevonden die de wagen donder dags zou transporteren. Personenvervoer schijnt wel mogelijk te zijn geweest, want Wildeboer arriveerde die donderdag in Roermond, maar de transportwagen niet: ,,Te Roermond aangekomen vind ik bericht dat de voerman te Heerlen is blijven steken en aan Meentz verklaarde, dat de wagen voor zijne bespanning te zwaar is. Meentz had dadelijk maatregelen genomen om een anderen voerman te krijgen, die echter niet voor aanstaanden Maandag de wagen te Roermond kan bezorgen Viel dit tegen, erger nog waren de financiële gevolgen, want. tengevolge van deze omstandigheden zal de som waarvoor het transport moest plaats hebben en die aanvankelijk op 20 Gulden was getaxeerd wel met eenige Guldens overschreden worden. Volgens het dagboek arriveren wagen en instrumenten op 3 oktober zonder verdere problemen, de wagen wordt gestald maar.storm en regen maken het meten onmogelijk. Vertraagd door veel slecht weer werd het werk voortge zet en op 26 november beëindigd. Na enige vastleg gingswerkzaamheden dacht men met pakken te kunnen beginnen, maar wat lezen we in het dagboek? Donderdag 1 Dec. Des morgens zouden wij den wa gen gaan pakken, doch toen ik aan den verhuurder van de staanplaats het geld aanbood weigerde deze het in ontvangst te nemen en beweerde, dat met hem was overeengekomen, dat hij f 7, per dag zou mo gen rekenen en niet f 1,— per week. Natuurlijk was ik niet genegen dit geld te betalen en wilde mij tot een advocaat om advies wenden; vooraf echter begaf ik mij naar den Heer Kwisthout, lid der Commissie 13], wiens advies ik vroeg en die mij eveneens raadde eenen advocaat te vragen hoe ik de zaak moest aan pakken. De Heer Mr. Verschuere gaf mij twee midde len aan de hand Ie. Te trachten de zaak in der minne te schikken en wanneer dit geen resultaat gaf 2e. den verhuurder J. B. Reulen bij deurwaardersexploit tot afgifte te sommeeren. Hielp ook deze maatregel niet dan zoude tot eene procedure moeten worden overgegaan. Tot den eersten maatregel (eene schikking in der min ne) besloot ik overtegaan en toen deze poging geen resultaat gaf seinde ik om nadere orders aan Profes sor Schots, die mij gelastte ook de sommatie per deurwaardersexploit te proberen, maar, voor het ge val dat dit niet hielp, de geeischte som te betalen. Vrijdag 2 Dec. Bij deurwaardersexploit Reulen ge sommeerd om den wagen af te geven tegen betaling van f 1,— per week dus totaal f9,—. Hij weigert en dus wordt overeenkomstig de ontvan gen orders van Prof. Schots de som van f 61, be taald en de wagen afgehaald en geladen en daarna verzonden". Zo zien we, dat er ook in die tijd eenvoudige mensen wa ren die zich niet lieten intimideren door autoriteiten. On danks ingenieur en deurwaarder hield Reulen vol en. hij kreeg zijn 61 gulden! Een jaar eerder: Problemen bij de verkenning Dat Wildeboer niet de enige was die moeilijkheden on dervond bij het werk ten behoeve van de driehoeksme ting, toont ons het dagboek dat ingenieur Heuvelink [4] NGT GEODESIA 84 bijhield over het jaar 1891 en ook hij ondervond vooral problemen in Limburg. Het verslag van de Rijkscommissie over 1891 is, zoals gebruikelijk, zakelijk en vrij sober, alhoewel hier en daar wat meer uitgebreid dan men gewend was. We lezen dat. ,,De eerste ploeg, bestaande uit den ingenieur Heu velink als chef en uit de twee ingenieurs Van Eyk Bij- leveld en Visser, werd belast met de voortzetting van de verkenning en de inrichting der stations. .In het zuidelijk gedeelte van Limburg was eene uitvoerige verkenning noodig tot het vaststellen van de noodige tusschenpunten ten dienste van de se cundaire driehoeksmeting, daar het terrein ten zuiden van Sittard groote moeilijkheden voor de driehoeks meting oplevert. Fig. 4. Sommige signalen gebouwd t.b.v. de driehoeksmeting waren indrukwekkende bouwwerken. Foto Heuvelink. Er volgt dan verder een beknopte geografische beschrij ving en de vermelding dat een viertal secundaire punten nodig zijn. Drie leverden volgens het verslag ,,geene bij zondere bezwaren op". Dat waren de kerktoren te Schimmert, een punt op de Overberg ten zuidoosten van Brunssum en een punt op de Sint-Pietersberg bij Maastricht. Bij het vierde punt, dat lag bij het gehucht Reymerstok (gemeente Gulpen), zou een signaal moe ten worden geplaatst en enige bomen moeten worden opgeruimd. Tegen het eind van het jaar werd dan ook aan Heuvelink opgedragen. te trachten van den eigenaar de beschikking te verkrijgen over het noodige terrein voor het plaatsen van een signaal en verder voor het bouwen daarvan en voor het opruimen der boomen te zorgen. Al deze pogingen werden echter verijdeld, doordat geen van de eigenaren van de daar gelegen terreinen, die voor het doel geschikt zijn, daarvan iets wilden afstaan". 3

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 5