Een ruimtelijk informatiesysteem op basis van lijnsegmenten Bij de gemeenten zijn grote hoeveelheden administratieve gege vens, per adres, in de gemeentelijke registers opgeslagen, zoals de woningcartotheek, het leegstandsregister, het woningzoekenden systeem, enz. De gegevens verstrekken over het algemeen infor matie over hoedanigheid, gebruik, rechtstoestand en waarde van vastgoedelementen, die een vaste plaats hebben ten opzichte van het aardoppervlak en waaraan informatie kan worden gekoppeld. Het is met name deze informatie, die van essentieel belang is bij het beantwoorden van vragen ten behoeve van beleids- en plannings doeleinden. Om deze vragen op een snelle en efficiënte wijze te kunnen beantwoorden, dient men te beschikken over een ruimtelijk informatiesysteem ofwel een vastgoedinformatiesysteem. De basis van een ruimtelijk informatiesysteem wordt gevormd door twee bestanden, namelijk: een geografisch basisbestand (de ruimtelijke gegevensstruc tuur); administratieve bestanden, ook wel beleidsbasisbestanden ge noemd. De gebruiksmogelijkheden van een dergelijk systeem worden voor namelijk bepaald door de wijze waarop de informatie is opgeslagen en de wijze waarop de informatie kan worden bewerkt en gepresen teerd. Bij het opslaan van de gegevens moeten de relaties tussen de ele menten, waarop de gegevens betrekking hebben, worden vast gelegd. Deze relaties worden vastgelegd middels een ruimtelijke gegevensstructuur. Het onderzoek naar deze ruimtelijke gegevens structuren en met name lijnsegmentenstructuren is op theoretisch gebied voldoende ver gevorderd. Er bestaat nu echter behoefte nader onderzoek te doen naar de praktische opbouw en het gebruik van deze structuren. Hierbij zal aan de kostenaspecten ruime aan dacht worden besteed. Omdat een interim-financiering een periode van een half jaar besloeg, is uitgegaan van bestaande theoretische en praktische kennis en ervaring, software-pakketten en apparatuur. Daarom is in eerste instantie gekozen voor een topografische lijnsegmenten- structuur. In een volgende fase van het onderzoek kan ook de rasterstructuur in beschouwing worden genomen. Op dit moment zijn er echter in tegenstelling tot de lijnsegmentenstructuur geen voldoende mogelijkheden beschikbaar om daarmee prak tische proeven uit te voeren. De lijnsegmentenstructuur geeft daarbij in ons geval een schema tische afbeelding van het stratenpatroon (fig. 1). Geodetensingel Thijsseweg Oude Langend Fig. 1. Vastlegging stratenpatroon door lijnsegmenten. De basis van een lijnsegmentenbestand is de topologische keten structuur. Deze structuur bestaat uit ketens. Dit zijn scheidings lijnen tussen twee oppervlakken die niet worden doorsneden door andere ketens. Hoe gecompliceerd een grens tussen twee opper vlakken ook is, de punten op die grens zijn kartografisch wel, maar topologisch niet interessant. Zij veranderen de structuur namelijk niet. De complexiteit van de structuur hangt niet af van de karto- grafische details, maar alleen van de topologische complexiteit (fig. 2). In het basisbestand worden aan elke keten aanduidingen van begin- en eindknooppunten en de oppervlakken links en rechts ge koppeld. De volgorde van begin- en eindknooppunt geeft de rich ting van de keten aan, evenals de positie van de oppervlakken links en rechts. In feite zijn aldus alle topologische relaties tussen de geo grafische eenheden vastgelegd. Toevoeging van andere gegevens verandert deze basisstructuur niet meer (fig. 3). Voor geometrische toepassingen is toevoeging van coördinaten noodzakelijk in de vorm van een lijst van coördinaten van knoop punten en is een bestand nodig dat de vorm van de keten vastlegt, bijv. door een lijst van coördinaten van tussenpunten of een functie van een lijn of lussen. Ook kunnen gemakkelijk hulpbestanden worden gevormd, zoals bijv. per oppervlak de omliggende ketens. Een uitgebreide topo logische ketenstructuur is te zien in fig. 4. Noordzee NL Noordzee NL Noordzee NL Fig. 2. Topologisch equivalent. 2 16 Naam Knooppunt Oppervlak van naar links rechts 41 1 2 0 A 42 2 3 B A 43 1 3 A C 20 19 Fig. 3. Basis topologische ketenstructuur. Oppervl Fig. 4. Topologische ketenstructuur. De afbeelding van het stratenpatroon en het geografisch basis bestand (GBB) in deze structuur gaat als volgt. Voor de beschrij ving van het stratenpatroon wordt voor elk straatstuk één segment gebruikt. Naar analogie van bovenstaande wordt elk segment be schreven door (zie fig. 5): 137 583 47 DIJKSTRAAT (4711 215 55 268 Begin knooppunt 137 Eind knooppunt 268 Geocode Bloknummer linkerzijde 583 Bloknummer rechterzijde 215 J Koord, begin knooppunt X137 'Y137 Metriek Koord, eind knooppunt X268 'Y268 Straatnaam Dijkstraat Straatcode/segmentnummer 4711020 Nominaal Adressen linkerzijde 11-31 Adressen rechterzijde 20-40 Gebiedsnrs. linkerzijde 47. Gebiedsnrs. rechterzijde 55, Attributen Classificatie straattype 3 Fig. 5. Het geografisch basisbestand. NGT GEODESIA 84 45

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 11