WONINGVOORRAAD NAAR BUURT EN B0UWPERIODE PER l - l - 82 (WIJKEN CENTRUM EN ^ST) arbeidstijd 16 uur a f 70, f 1 120,— Uit deze cijfers blijkt dat de automatische verwerking aanmerkelijk duurder is. Zoals eerder is opgemerkt, wordt dit veroorzaakt door het feit dat er geen analyses op de gegevens zijn uitgevoerd en dat er slechts een gering aantal telpunten was. Het verschil in kosten zal dan ook verbeteren wanneer bijvoorbeeld in het kader van een verkeersstudie de resultaten van meerdere tellingen en telpunten worden verwerkt en geanalyseerd in groter verband. Voor een enkel en gering aantal gegevens is de segmentenmethode te duur en zijn de resultaten beter op de traditionele manier weer te geven. Proef 2: Woningvoorraad Apeldoorn Doelstelling Voor de statistische overzichten van de gemeente Apeldoorn wor den tabellen vervaardigd van de woningvoorraadgegevens per wijk en buurtindeling. In zo'n rapport zijn apart weergegeven: a. overzichtskaarten van de wijk- en buurtindeling; b. tabellen van de gevraagde informatie. Eén gezamenlijke overzichtskaart met de verlangde informatie is niet beschikbaar. De informatie is ook alleen te verkrijgen voor de bestaande wijk- en buurtindeling. Bij veranderingen in die indeling wordt de vergelijkbaarheid in de tijd in grote mate bemoeilijkt. Tevens is het praktisch niet mogelijk met de informatie een andere gebiedsindeling te verkrijgen. Met behulp van de segmentenmethode zijn de voorgaande proble men op te lossen. Daarom is de doelstelling van de proef als volgt geformuleerd: a. maak een thematische kaart van de woningvoorraad naar bouwjaren voor de bestaande wijk- en buurtindeling; b. maak een thematische kaart van de woningvoorraad naar bouwjaren voor een willekeurige gebiedsindeling. Invoerbestanden Door de gemeente Apeldoorn is het geautomatiseerde woning bestand ter beschikking gesteld. Uit dit bestand zijn ruim 8 000 woningen, die binnen het studiegebied vallen, geselecteerd. Het bestand bevat onder meer gegevens over het gebruik, bouwjaar, financieringswijze en eigendom van de woningen. Resultaten Het meest geschikte kaarttype is het kartogram. In een kartogram hebben puntsymbolen die betrekking hebben op een bepaald op pervlak (bijvoorbeeld een buurt) de vorm van een histogram. Door aan het histogram een lichte arcering te geven, is er visuele hiërar chie in het kaartbeeld aangebracht, waardoor de leesbaarheid van de kaart toeneemt. Kaart 2 laat dit resultaat zien. Dit resultaat is een goed alternatief voor de tabel, al is het alleen maar door de toevoeging van de geografische component. Het kaartje laat in één oogopslag zien hoe het karakter van de woning voorraad in een buurt is. Het totale kaartbeeld geeft een globaal overzicht van de woningvoorraad in de wijken. Voor het exact ver gelijken van de woningvoorraad uit een bepaalde bouwperiode in twee buurten is een langere bestudering van het kaartje nodig. In een hier niet afgedrukte kaart is hetzelfde thema weergegeven als in kaart 2, alleen is in die kaart een fictieve wijkindeling toege past. Het maken van dergelijke nieuwe indelingen is met behulp van lijnsegmenten vrij eenvoudig. Kosten/baten analyse Als kosten van de proef zijn in aanmerking genomen de koppeling van het adressenbestand, het samenvoegen van de gegevens en het vervaardigen van een viertal thematische kaarten. De kosten van de proef waren: arbeidstijd 11 uur a f 70,— f 770,— computertijd f 880, - totaal f 1 650,— Volgens opgave van de gemeente zou het vervaardigen van gelijk soortige informatie op handmatige wijze kosten: arbeidstijd 28 uur a f 70,— f 1 960,— Evenals in de vorige proef blijkt dat, wanneer enige bewerkingen op het basismateriaal worden verlangd, de segmentenmethode aan zienlijk goedkoper is. Proef 3: Scholenplanning Apeldoorn Doelstelling Door de economische ontwikkeling (achteruitgang in inkomen en bezuinigingen) en door de veranderingen in de samenstelling van de bevolking (achteruitgang in aantallen kinderen) bestaat een toe nemende belangstelling voor scholenplanning. Punten van aan dacht zijn dan vragen als: „Welke klaslokalen en/of scholen kun nen worden gesloten om de efficiency te verhogen, zonder tekort te doen aan het aanbod van onderwijzers (equity-beginsel)". Bij de planning van scholen wordt uitgegaan van het aanbod en de spreiding van leerlingen binnen het planningsgebied en de vraag naar verschillende soorten van onderwijs. Uitgaande van een be staande situatie wordt dan voor elke school het verzorgingsgebied van die school afgeleid, waardoor overschotten en tekorten op vraag en aantal zijn te achterhalen en te analyseren. In het kader van deze studie was niet voldoende ruimte beschikbaar om de verzorgingsgebieden te berekenen. Er moest worden vol staan met het weergeven van een aantal relaties tussen leerlingen en scholen in een proefgebied. De doelstelling van de proef werd daarom als volgt geformuleerd: a. leg de relaties vast tussen de leerlingen en hun scholen in het proefgebied per: nkhorst Kaart 2. 40Q_ woningen bocAvper i ode -» voor 1906 1906 - 1930 1931 - 1944 1945 - 1959 1960 - 1969 1970 - 1979 na 1980 bouwper i ode onbekend NGT GEODESIA 84 49

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 15