NGEN - VERSPREIDING VAN HET LEERLI BESTAND VAN SCHOOL A - - - - - - adres segment, c.q. straatwand verschillende gebiedsindelingen; b. bereken het aantal leerlingen per school voor de verschillende gebiedsindelingen; c. maak thematische stippenkaarten van de spreiding van de leer lingenadressen per school; d. maak thematische kaarten met wenslijndiagrammen van de spreiding van leerlingen; e. maak thematische kaarten met statistische informatie (staaf diagrammen en kaartvormen) voor de verschillende gebiedsin delingen, Invoerbestanden De gemeente Apeldoorn beschikte wel over gegevens van de scho len in het proefgebied, maar niet over de adressen van de leer lingen. Voor de proef waren die adresgegevens wel vereist. Op ver zoek van de gemeente hebben de scholen deze gegevens wel willend ter beschikking gesteld. In het proefgebied zijn zeven scholen voor voortgezet onderwijs gelegen. Van vijf scholen waren leerlingenlijsten naar adres be schikbaar. Op grond van het type school en het aantal leerlingen is voor de proef de keuze gevallen op de volgende drie scholen: het RK Veluws College; de Chr. Technische School; de Alg. Technische School. Op de lijsten waren de adressen met straatcode vermeld. Voor zo ver de leerlingen binnen de gemeente Apeldoorn woonachtig waren, zijn ze opgenomen in een geautomatiseerd bestand. Dit bestand is te zamen met het lijnsegmentenbestand voor verdere verwerking gebruikt. Resultaten Met behulp van PSC/TNO-SALADIN-procedures (zoals dat ove rigens in alle proeven het geval is) zijn een aantal thematische kaar ten vervaardigd. Het meest geschikte kaarttype, uitgaande van het laagste aggrega tieniveau, is een stippenkaart. Wil deze kaart duidelijk en overzich telijk blijven, dan is het nodig om per school één kaartje te maken met de spreiding van het leerlingenbestand van die school (met het gebruik van kleur was het theoretisch wel mogelijk geweest om alle informatie in één kaartje weer te geven, maar deze expressie richting kan helaas niet worden gebruikt). Als ondergrond voor het kaartje kan het lijnsegmentenbestand dienen of alleen de buurt- grenzen. Op kaart 3 is een voorbeeld opgenomen van school A. Kaart 4 geeft per buurt een overzicht van het aantal leerlingen dat een van de drie scholen bezoekt. Een aantal andere (niet afgedrukte) kaarten geven hetzelfde verschijnsel weer als kaart 4, maar nu met een fictieve buurtindeling. Kosten/baten analyse Als kosten voor proef 3 zijn beschouwd het aanmaken van het leer lingenbestand met segmentkenmerken, het verwerken van gege vens en het aanmaken van acht thematische kaarten voor de ver schillende voorbeelden en gebiedsindelingen. De kosten bedragen dan: arbeidstijd 13 uur a f 70,— f 910,— computerkosten f 1 040, totaal f 1 950,— Bij het kostenoverzicht is uitgegaan van slechts één stippenkaart. Wanneer meerdere stippenkaarten worden vervaardigd, dan zijn de extra kosten ongeveer f 100, - per kaart. Voor een extra voorbeeld met andere gebiedsindeling zijn extra werkzaamheden nodig en de totale kosten daarvan mogen worden geraamd op ongeveer 7 450,-. Voor een vergelijking van deze kosten met de traditionele methode is aan de gemeente Apeldoorn gevraagd een schatting te maken van de tijdsduur van de werkzaamheden om leerlingen naar een be paalde gebiedsindeling te aggregeren en op kaarten af te beelden. Het ging om een stippenkaart en een wijkindelingskaart met histo grammen. De kostenraming was: arbeidstijd 52 uur a f 70,— f 3 640, Een vergelijking van de segmentenmethode met de handmatige methode leert dat de segmentenmethode aanzienlijk goedkoper is en dat het verschil nog groter wordt wanneer nog meer analyses en thematische kaarten worden gevraagd. Proef 7: Kiesdistricten Deurne Doelstelling Voor verkiezingen worden de kiesgerechtigden toegedeeld aan bepaalde stembureaus. De stembureaus liggen in meerdere of min dere mate over de gemeente verspreid. In sommige gevallen liggen ze zelfs naast elkaar. Dat wil dan zeggen dat ze in eenzelfde school zijn gelokaliseerd. Bij de toedeling van de bevolking aan de stembureaus wordt niet alleen rekening gehouden met de nabijheid en bereikbaarheid van de stembureaus, maar ook met de capaciteit ervan. Tot nog toe ge schiedde de toedeling van kiesgerechtigden op handmatige wijze. Het was niet noodzakelijk dat de daarmee afgeleide stemdistricten gesloten gebieden opleverden. Op kaart 6 is de toedeling van de laatste verkiezingen in Deurne weergegeven. Bij de laatste verkiezingen in de gemeente Deurne was het pro bleem, dat de bevolkingsomvang binnen de gemeente was ver groot en dat het aantal stembureaus niet mocht worden uitgebreid. 0 750m 1II Kaart 3. 69 SCHOOL A - 1 LEERLING 00 B i nnensLad 01 De Haven 02 Br i nkhorst 03 Sprengenweg Noord 04 Sprengenweg 05 Berg en Bos 06 Dr i ehui zen 07 Orden 1983 THD Afdeling der Geodesie 50 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 16