micro-elektronika en de landmeetkundige apparatuur voorspelde ik drie belangrijke ontwikkelingen, te weten de terrestrische foto- grammetrie, de traagheidsnavigatie en de plaatsbepaling met be hulp van satellietwaarnemingen. Het systeem van terrestrische fotogrammetrie met behulp van een horizoncamera is het hoofdthema van deze voordracht. Dit onder werp zal later in deze inleiding meer in detail worden behandeld. Het systeem met traagheidsnavigatie wordt meer en meer in de landmeetkunde toegepast. In de Verenigde Staten van Amerika is mij een project bekend waarbij in Dupage County de metingen ten behoeve van de inrichting van het Kadaster met behulp van een dergelijk systeem zijn opgenomen. In de ons omringende landen wordt dit systeem van meting reeds toegepast. Nederland loopt voor wat dit betreft nog enigszins achter. Ik ben benieuwd welke dienst of welk bedrijf in ons land als eerste een dergelijk systeem zal gaan aanschaffen. In principe is het voertuig te duur voor kleine projecten. Vandaar dat deze auto normaal gesproken alleen kan worden gehuurd. De Amerikaanse landmeter die het genoemde project uitvoerde, vertelde mij dat besparingen tot 50% werden behaald met dit systeem, maar dat de metingen qua nauwkeurigheid nog niet worden geaccepteerd door de National Geodetic Survey. De derde ontwikkeling die ik u liet zien, is de plaatsbepaling met behulp van satellietwaarnemingen, met name het NAVSTAR Glo bal Positioning System. De ontwikkeling van deze meetmethode ten behoeve van de landmeetkunde gaat thans zeer snel. Er zijn reeds draagbare ontvangers van ongeveer 500 op de markt, maar de nauwkeurigheid van de meting is thans nog geringer dan die van de traagheidsnavigatie. In deze laatste voordracht van het NGL congres 1983 wil ik graag een onderzoeksproject behandelen dat betrekking heeft op de ont wikkeling van een systeem van hard- en software voor de terrestri sche landmeetkunde. Het project heet FRANK, een acroniem voor Fotografische Registratie voor Analoge Beeldpresentatie en Kaart vervaardiging. Het initiatief tot het researchproject FRANK is genomen door de NV Optische Industrie ,,De Oude Delft", de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft, KLM Aerocarto en de NV Heidemaatschappij Beheer. Thans zijn bij het onderzoek betrokken ,,De Oude Delft", enkele afdelingen van de Technische Hoge school Delft, het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium en de Technisch Physische Dienst (TNO/TH). FRANK is een onder zoeksproject van de Stichting SVI en wordt hoofdzakelijk gefinan cierd door het Directoraat-Generaal van Wetenschapsbeleid. Met behulp van het systeem FRANK kunnen drie eindprodukten worden vervaardigd: grootschalige topografische kaarten en/of digitale topogra fische gegevensbestanden; aanvullingen op langs fotogrammetrische weg vervaardigde kaarten of gegevensbestanden; dynamische beelden van bebouwde en onbebouwde gebieden die zijn geregistreerd op optische videoschijven en worden ge presenteerd op beeldschermen. Deze beelden simuleren een autorit door of een helicoptervlucht boven deze gebieden. Het systeem FRANK is geïnspireerd door drie researchprojecten, te weten het Horizoncamera-project van ,,De Oude Delft" en de Af deling der Geodesie, het Movie Map-project van het Defence Ad vanced Research Project Agency in Arlington - USA, en CAESAR dat een gezamenlijk project is van de Technisch Physische Dienst (TPD) en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium (NLR). Voor een goed begrip van het systeem FRANK zullen deze drie projecten in het kort worden besproken. Het Horizoncamera-project Bij ,,De Oude Delft" is in 1956 een prototype van een terrestrische camera (HOCA, zie fig. 1) ontwikkeld. Met deze camera kunnen foto's worden opgenomen van bijna de gehele horizon (355°). In fig. 2. is een gedeelte weergegeven van een 355°-opname. Op basis van deze HOCA is indertijd door mij een systeem van ter restrische fotogrammetrie ontwikkeld. Als op regelmatige afstanden in een straat opnamen met de HOCA worden gemaakt, komen op deze foto's identieke punten voor, zo als hoekpunten van huizen, lantaarnpalen, enz. Door het meten van de richtingen naar deze punten kunnen de coördinaten hiervan in principe worden berekend. Ten behoeve van de berekening van coördinaten van de gemeten punten en voor de berekening van de precisie en de betrouwbaarheid van deze punten werd gebruik ge maakt van programmatuur die werd ontwikkeld in het Labora torium voor Geodetische Rekentechniek van de Afdeling der Geo desie. Op deze Afdeling is tevens een hoekmeter (HOME) vervaar digd, waarmee richtingen in de foto's kunnen worden gemeten. De metingen, inclusief de foto- en richtpuntnummers, worden auto matisch op ponsband geregistreerd. NGT GEODESIA 84 Fig. 1. Horizoncamera HOCA. Fig. 2. Gedeelte van een 355°-opname gemaakt met de HOCA. De vervaardiging langs automatische weg van grootschalige kaar ten of van aanvullingen op fotogrammetrische kaarten met behulp van de berekende coördinaten kan geschieden met bestaande pro gramma's en automatische tekenapparatuur. Een lastig punt in dit geheel is het archiveren van de grote hoeveelheid foto's en de codering van identieke punten op deze foto's. Het onderzoek naar de mogelijkheden van het horizoncamera systeem, dat in 1976 is gestart, is lange tijd gestagneerd geweest door gebrek aan onderzoekcapaciteit. Het Movie Map-project Bij het Amerikaanse leger gaat men ervan uit dat het voor militairen moeilijk is om topografische kaarten te lezen en dat deze kaarten, vooral voor stedelijke gebieden, te weinig informatie leveren. Daar voor is een groot onderzoekproject gestart door het „Defence Ad vanced Research Projects Agency". Dit miljoenenproject is opge zet in samenwerking met het Massachussets Institute of Techno logy (MIT). Met behulp van het Movie Map-systeem kan op een videobeeld scherm een autorit door een stad worden gesimuleerd. Ook de simulatie van een helicoptervlucht boven een stad is mogelijk. Voor de opname wordt gebruik gemaakt van een set van drie film camera's die zijn gemonteerd op een gestabiliseerd platform op een auto. De beelden worden geregistreerd op twee optische video schijven. Deze kunnen 54 000 verschillende beelden bevatten. Op de ene schijf worden de rechte stukken van de straten geregis treerd, op de andere schijf de bochten. Op het beeldscherm zitten enkele knoppen om het traject door de stad te kiezen. Men kan linksaf, rechtsaf, rechtdoor en men kan het beeld stopzetten. Deze keuze wordt mogelijk gemaakt door de snelle schakelmogelijk heden via micro-elektronika, tussen de beide videoschijven. Als men de beelden van een straat op het beeldscherm ziet passeren, zorgt de micro-elektronische schakeling ervoor dat de bochten op de tweede schijf op het juiste ogenblik ter beschikking staan. Gaat men inderdaad een bocht door, dan wordt het nieuwe rechte stuk van de straat op de eerste videoschijf razendsnel bijgeschakeld. De kijker merkt van dit schakelen niets, en krijgt een rustig continu beeld van zijn gesimuleerde autorit. Een interessant aspect van dit systeem is, dat er een „speech- syntheziser" is ingebouwd. Dit betekent dat een aantal bekende gebouwen en plaatsen in de stad kunnen worden gecodeerd. Zegt men in de microfoon dat men naar het gemeentehuis wil, dan zoekt het systeem de kortste weg naar dit gebouw. Het spreekt vanzelf dat het Amerikaanse leger vooral is geïnteres seerd in die steden, waar men niet rustig kan rondrijden om film beelden te maken. Hier komt de luchtfotogrammetrie te hulp. Met behulp van stereobeelden kunnen gestileerde driedimensionele af beeldingen van gebouwen worden verkregen. Een techniek die in de digitale computerkartografie niet onbekend is. Met behulp van 53

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 19