keerssituaties is dit een lastige bijkomstigheid bij de detailmeting. Daarnaast is de detailmeting zelf erg omslachtig, omdat op ieder te meten detailpunt een meetmerk (prisma) moet worden opgesteld. Dit vraagt om een uitgebreide meetploeg waarbij de organisatie van de meting in het terrein een essentieel bestanddeel van de meting is. Als door onwerkbaar weer de meetploeg op nonactief staat, is dit een zeer kostbare zaak. Het eerste uitgangspunt bij het systeem FRANK is, dat de veel- hoekspunten (de opstelpunten van een instrument) niet in coördi naten bekend hoeven te zijn. Dit is bij de luchtfotogrammetrie ook niet het geval. Fig. 5. Het tweede uitgangspunt is, dat de gegevens over de te meten punten fotografisch worden verzameld en dat de metingen binnen worden uitgevoerd. In fig. 5 is een willekeurige afbeelding gegeven van de meetopzet. In principe worden in ieder opstelpunt foto's ge maakt van de gehele horizon. In een volgend opstelpunt gebeurt hetzelfde, waarbij enkele detailpunten van de vorige opname ook in de tweede opname zijn te zien. De berekening van de coördina ten loopt over de detailpunten, evenals dat in principe bij de lucht fotogrammetrie het geval is. De complicatie bij het systeem FRANK is dat er, vooral in smalle straten, veel opnamen nodig zijn, waar door de berekening uitermate gecompliceerd wordt. Op het reken systeem dat een onderdeel uitmaakt van FRANK kom ik nader terug. Het researchteam had voor het opnamesysteem van FRANK twee mogelijkheden, te weten fotografische opnamen en scanningtech- nieken. Daardoor is het onderzoek in twee delen gesplitst. Bij het eerste wordt getracht zo snel mogelijk te komen tot een werkend functiemodel voor een fotografisch opname- en uitwerkings systeem. Bij de elektronische variant gaat het er in eerste instantie meer om de mogelijkheden van de CCD-scanners voor korte af standen te onderzoeken. De fotografische variant De fotografische variant bestaat uit drie gedeelten, te weten een opnamesysteem, een rekensysteem en een uitwerkingssysteem. Bij het opnamesysteem gaat het om de camera inclusief de lens en om het opnamevoertuig. In een voorstudie van het project FRANK werd onderzocht aan welke eisen de lens moet voldoen. Door de fotogrammeters werd de eis gesteld dat 20 gon (decimale graden) boven tot 5 gon onder de horizon moet kunnen worden gemeten; de landmeetkundige eis was 6 gon boven de horizon tot 40 gon onder de horizon. Het blijkt dat de horizoncamera van ,,De Oude Delft" met 15 gon gezichtsveld in verticale richting niet aan deze eisen kan voldoen. Ook bij modificering van de camera zelf is in de verste verte niet aan de gestelde eisen te voldoen. Ondanks zeer interessante mogelijk heden doet deze camera niet meer mee in het onderzoek. Ook het opnamesysteem van Movie Map is niet aantrekkelijk. In fig. 6 is te zien hoe de landmeters nieuwe stijl met de filmappara tuur bovenop een auto aan het werk zijnDit systeem is te omslach tig en vraagt te veel mankracht voor de opnamen. Daarom is beslo ten een nieuwe lens te ontwerpen volgens het fish-eye principe. Met een handelsexemplaar van Canon zijn proefopnamen gemaakt om tot de juiste keuze van de lens te komen. In figuur 7 is een op name te zien van het A. van Schendelplein in Delft, terwijl de came ra naar boven is gericht. Fig. 8 is een opname van de C. Fockstraat in Delft met de camera naar voren gericht. Bij de nieuwe lens is de beeldhoek veel groter en kan, als de camera naar boven is gericht, 20 gon onder de horizon worden gemeten. Deze lens wordt ontworpen en vervaardigd door de Optische In dustrie ,,De Oude Delft" en zal worden gemonteerd op het Oldelft Catodica Camerahuis. Omdat de Catodica niet is ontwikkeld voor metrisch nauwkeurige fotografie, moeten aanpassingen gebeuren om de filmvlakheid te verbeteren en om randmerken aan te brengen. De camera zal worden gemonteerd op een auto om voldoende zichtbaarheid te hebben van de te meten opjecten. Daarvoor is een verhoogde opstelling noodzakelijk. Fig. 9 geeft de situatie weer als de camera drie meter boven de grond is opgesteld. In de figuur wordt aangegeven welk deel van een gevel wordt opgenomen. Gaat het bij punten om de grond, zoals straatmeubilair enz., dan moet de camera worden omgekeerd. NGT GEODESIA 84 Fig. 8. 57

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 23