instrumentele ontwikkelingen examenopgaven Examen voor landmeetkundig ambte naar A van het Kadaster 1983 GESCHIEDENIS STICHTING BEHEER LANDBOUW GRONDEN IN BOEKVORM Onlangs is de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBLI opge heven. Haar taken zijn overgegaan naar het Bureau Beheer Land bouwgronden (BBL). De geschiedenis van de SBL, vanaf de oprichting in 1946 tot haar opheffing in 1983, is vastgelegd in een boekje dat de titel heeft „Stichting Beheer Landbouwgronden, 1946 t/m 1982; overzicht van 37 jaar activiteit in het landelijke ge bied". Het kan worden besteld bij de Direktie Beheer Landbouw gronden, Postbus 20022, 3502 LA Utrecht, tel. 030-852345. De prijs bedraagt 7 5,— per exemplaar. Het eerste exemplaar is op 8 december jl. aangeboden aan de Staatssecretaris van Landbouw en Visserij, A. Ploeg, door de voor zitter van de Commissie Beheer Landbouwgronden, dr. W. M. Otto. De heer Otto heeft daarbij gewezen op de unieke positie die de SBL, ook internationaal, altijd heeft kunnen innemen. Het is zeer zeldzaam dat een overheidsinstantie ten behoeve van velerlei doeleinden gronden aankoopt, tijdelijk beheert en vervolgens weer overdraagt. Gedurende haar bestaan heeft de SBL ongeveer 125 000 ha grond aangekocht. Ongeveer 40% van deze oppervlakte is gebruikt voor vergroting van landbouwbedrijven. Daarnaast is 20% aangewend voor overbedelingen in ruilverkavelingen om de uitvoering daarvan te vergemakkelijken. De resterende oppervlakte van eveneens ca. 40% is gebruikt voor landschappelijke, natuurwetenschappelijke en recreatieve doeleinden. In de afgelopen 20 jaar zijn 475 bedrijven uit ruilverkavelingsgebie- den overgeplaatst naar de Flevopolders. Daardoor zijn op het oude land 16 000 ha vrijgekomen voor het oplossen van knelpunten en het vergroten van het nut van ruilverkavelingen. Staatssecretaris Ploeg beklemtoonde in zijn reactie grote waarde te hechten aan een actieve voortzetting van de werkzaamheden van de Stichting door het Bureau Beheer Landbouwgronden. Dit geldt zowel voor de grondverwerving als voor uitvoering van de Relatie nota. ,,Het is verheugend dat met de ingevoerde meer flexibele aanpak bij de beheersregelingen goede vorderingen zijn gemaakt", aldus de heer Ploeg. Toekomstige ervaringen zullen steeds moeten doorwerken in het te voeren beleid. De regering heeft onlangs in de Nota Landelijke Gebieden nog eens vastgelegd dat het haar ernst is met de toepassing van de Relatienota. Er dient met voortvarend heid te worden gewerkt aan het invullen van de zogenaamde eerste fase van 100 000 ha. JUBILEUMUITGAVE PROF. BAARDA Bij het afscheid van prof. Baarda, een jaar geleden, als hoogleraar aan de Technische Hogeschool Delft, heeft de staf van het Labora torium voor Geodetische Rekentechniek een feestbundel samen gesteld met zo'n veertig artikelen uit binnen- en buitenland over diverse geodetische onderwerpen, te zamen 674 pagina's in twee banden (zie de boekbespreking in NGT Geodesia van februari 1983). De samenstellers melden dat er nog slechts enkele exemplaren te koop zijn. Haast u en maak f 35,— over op giro 5273540 t.n.v. F. J. J. Brouwer, Jubileumuitgave Baarda, te Delft en u krijgt het boek franco thuisgestuurd. Studenten betalen slechts f 25, NIEUW MARKERINGSSYSTEEM Bij het uitzetten van percelen, straten, rioleringen, huizen enz. werd tot nog toe gebruik gemaakt van houten paaltjes of ijzeren buizen. Het terugzoeken van deze markeringspunten blijkt in de praktijk veel problemen op te leveren, doordat deze verloren zijn gegaan. Met een zogenaamde markeringsdetector kan met 100% zekerheid een gemarkeerd punt binnen enkele seconden worden teruggevonden. Gebruik van een metaaldetector Ioude methode Om het terugzoeken te vergemakkelijken, heeft men in het verleden diverse methoden bedacht, zoals het gebruik van metalen buisjes die met behulp van een metaaldetector werden opgespoord. Dit bleek echter geen bevredigende oplossing om de volgende rede nen: de metaaldetector geeft alle ijzerdelen aan; de gevoeligheid is beperkt tot max. 40 cm; er treedt beïnvloeding op door elektrische velden, zoals bijv. hoogspanningskabels en weide-afrasteringen; de detector is onbruikbaar in dichte bebouwingen vanwege de invloed van grote metalen objecten, zoals bijv. riooldeksels; er treedt beïnvloeding op door z.g. grondeffecten. Werking nieuwe markeringsdetector Het nieuwe systeem bestaat uit markeringselementen en een mar keringsdetector. Een markeringselement is een kunststof staaf met een lengte van 15 cm en een diameter van 18 mm. Het markeringselement, dat een passief elektronisch circuit bevat, wordt geactiveerd door de werk- frequentie die de detector uitzendt. Wanneer deze frequentie over eenstemt met de werkfrequentie van het markeringselement, zal de detector worden geactiveerd en een akoestisch signaal geven. Het markeringselement is chemisch bestendig en veroudert niet. Op de uitgemeten plek wordt het element geplaatst op een diepte van maximaal 80 tot 100 cm. De markeringselementen kunnen worden geleverd met verschillende werkfrequenties. De markeringsdetector, die uiterlijk lijkt op een mijndetector, is een voudig te bedienen. Met de aan/uit schakelaar kunnen tevens meerdere frequenties worden gekozen voor de verschillende mar keringselementen. Het gewicht van de detector is 1,9 kg. De prijs van de markeringsdetector ligt rond de f 2 800, De prijs van de markeringselementen bedraagt f 13, De leverancier is Gelan BV, Esscheweg 42, 5271 NB Sint-Michielsgestel. Telefoon 04105-2949. BESCHRIJVENDE OPGAVE Tijd: 1'A uur Maak een opstel over één van de volgende onderwerpen: 1. Het doel en de opzet van de lijst der geldelijke regelingen van een ruilverkaveling. Geef daarbij het verschil aan tussen basis kosten en verrekenposten. 2. De voor- en/of nadelen van privatisering van het Kadaster. 3. Bij het detailmeten kan men gebruik maken van de methode van het lijnenverband, de orthogonale methode en de voerstraal- methode. Wat houden deze methoden in en wat zijn de voor- en/of nadelen? 60 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 26