1 code cultuurtoestand begrenzing cultuurtoestand Fig. 7. Methoden voor digitalisering van de cultuurtoestand: a. d.m.v. nummering; b. d.m.v. kleurcodes en inkleuring; c. idem als b, doch minder compleet. 11. Aantal percelen per kavel Het aantal percelen per kavel is van belang voor bedrijfs economische berekeningen. Wordt een inventarisatie gebaseerd op topografische percelen, dan kan men di rect het gevraagde aantal berekenen met behulp van het kavel- en perceelnummer. Worden alleen kavelgrenzen gedigitaliseerd tot nu toe het meest toegepast in ver band met de kosten van de inventarisatie dan is de bepaling van het aantal percelen van elke kavel een apar te handeling. Ook hierbij kan digitaliseren een verminde ring van kosten bewerkstelligen. De hier gevolgde werk wijze is de volgende: Het te gebruiken basismateriaal bestaat uit topografi sche kaarten en een door de tekenmachine vervaardigde kaartering van kavelgrenzen, eventueel aangevuld met nadere terreininformatie. Nagegaan wordt uit hoeveel percelen elke kavel bestaat. Is dit aantal één, dan wordt geen handeling verricht. Is het aantal groter dan 1, dan wordt dit aantal vermeld door op de kaart met kavel grenzen een nummer te zetten binnen de kavelgrens. Wanneer alle kavels zijn bekeken, worden de nummers gedigitaliseerd door elk nummer in te toetsen en de plaats ervan in coördinaten vast te leggen. Met een com puterbewerking wordt vervolgens berekend binnen wel ke kavel elk nummer is gelegen. Het aantal wordt door de computer op de daarvoor gereserveerde plaats in het bestand vastgelegd. 12. Bijzondere bestemmingen In bepaalde gebieden kan het gewenst zijn aan te geven op welke kavels de agrarische bedrijfsvoering wordt beïnvloed door beperkingen voor natuur en landschap. Te denken valt hierbij aan gebieden die vallen onder de Relatienota. Dit zijn in het algemeen agrarische gebieden met hoge waarden voor natuur en landschap, waarvoor beheersplannen worden opgesteld als basis voor be heersovereenkomsten met de grondgebruikers. Ook an dere bestemmingen of voorschriften in het kader van streekplannen of bestemmingsplannen kunnen van be lang zijn. Het is via eenvoudige berekeningen mogelijk de kavels en daarmee ook de bedrijven waarom het gaat, aan te geven. De eerste handeling is het vastleggen op kaart van de grenzen van de gebieden met een bepaalde bestem ming. Vervolgens worden deze grenzen gedigitaliseerd. Hierna berekent de computer welke centrale punten van kavels of percelen binnen de grenzen van een bijzondere bestemming vallen. De desbetreffende kavels of perce len worden door de computer in de daarvoor gereser veerde ruimte in het bestand van de CIN van een ken merk voorzien. In hoofdstuk 14 wordt hierop teruggekomen, waar wordt gesproken over de vastlegging van randen van kavel of perceel. 13. Toedelingsberekeningen Bij de meeste systemen die zijn ontwikkeld voor toede lingsberekeningen wordt gebruik gemaakt van een inde ling van het te beschouwen gebied in een aantal vakken. Ook bij methoden waarin de computer een belangrijke rol speelt, is de vakindeling tot nu toe het meest hanteer baar gebleken. De keuze van de plaats van de vakgren- zen en de grootte van de vakken is afhankelijk van de ge kozen methode, de gewenste nauwkeurigheid, de ge- biedsgrootte, de gemiddelde kavelgrootte, de computer- omvang en de rekenkosten. Is een keuze gemaakt, dan 80 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 10