lijnstuk 6 8 nummer lijnstuk Fig. 9. Lijnstukkenkaart, bedoeld voor codering van lijnelementen. 15. Bedrijfseconomische berekeningen Aan de CIN is een systeem gekoppeld voor het uitvoeren van bedrijfseconomische berekeningen genaamd Agra rische Evaluatie Landinrichting (AGREVAL), ontwikkeld door [Reinds en Righolt, 1977]. Invoer voor deze be rekeningen vormen bedrijfstype, bedrijfsgrootte, kavel grootte, aantal percelen, breedte van kavels en percelen, aantal te bewerken hoeken, afstand van de grond tot de bedrijfsgebouwen en randlengten verdeeld naar sloten, houtwallen enz. Met genormeerde bedrijfsvoeringen kan men berekenen hoeveel het reële bedrijfsresultaat bij een bepaalde verkaveling afwijkt van het maximale bedrijfs resultaat bij optimale verkaveling. De berekeningen wor den per bedrijf en per kavel of perceel uitgevoerd en ge presenteerd in de vorm van tabellen. Een ontwikkeling is gaande om na te gaan of met een cultuurtechnische inventarisatie, uitgevoerd zowel vóór als na ruilverkaveling, informatie kan worden verkregen voor de tweede schatting. Men kan de berekeningen ze ker uitvoeren na het inschetsen van een toedelingsbere kening volgens de in hoofdstuk 13 vermelde methode. Het is tenslotte ook mogelijk met gegevens uit de CIN bedrijfseconomische berekeningen uit te voeren in het kader van het zogenaamde HELP-systeem voor de eva luatie van landinrichtingsplannen [CCC, 1982], De beschreven werkwijze is onafhankelijk van het be schikbaar zijn van een grafisch beeldscherm. Met een presentatie van de opgenomen lijnstukken op een scherm zullen eveneens goede resultaten kunnen wor den bereikt. Het is echter de vraag of gebruikmaking van een grafisch beeldscherm goedkoper is. Met selectieprogramma's kan men thematische kaarten vervaardigen waarop, afhankelijk van de vastgelegde in formatie, sloten zijn weergegeven met een inhoud groter dan bijvoorbeeld 3 m3 per meter, of waarop houtwallen zijn ingetekend, enz. (zie fig. 10). Deze informatie kan men uitstekend benutten bij het inschetsen van een toe delingsplan. 16. Gebruikerskaart De in dit hoofdstuk te beschrijven gebruikerskaart is een vastlegging van de definitieve kavel- of perceelnummers op een kaart waarop eveneens de kavel- of perceel grenzen zijn afgebeeld. De nummers hebben alle bewer kingen ondergaan die eerder zijn aangeduid. Het kaarte ren van de kavel- of perceelsgrenzen op topografische ondergrond met de tekenmachine, waarbij gebruik wordt gemaakt van de coördinaten van die grenzen, is vrij eenvoudig uitvoerbaar. Het op een gunstige plaats aanbrengen van de nummers is lastiger. Hierbij wordt de eis gesteld, dat de nummers goed leesbaar zijn. Dit houdt in, dat deze niet door grenzen mogen lopen en niet op een intensief betekende topografische onder grond mogen komen. Bovendien mag het lettertype niet te klein worden gekozen. Genoemde eisen hebben ge leid tot de volgende werkwijze: Per kavel of perceel berekent de computer wat de be werkingsrichting zal zijn, die de boer aanhoudt bij ploe gen (eenzelfde berekening is ingebouwd bij de bedrijfs economische berekeningen). Deze richting zal ook de beste zijn voor de plaatsing van het nummer. Alle cijfers worden dan achter elkaar geschreven. Is de oppervlakte van kavel of perceel zeer gering, dan wordt gekozen voor een rechtstandige plaatsing van de cijfers in blok vorm. Als centraal punt voor het nummer wordt gebruik gemaakt van het bij digitalisering van de grenzen van kavel of perceel gekozen centrale punt. Hierna worden de begrenzende kaders van de nummers door een teken machine in kaart gebracht. De lengte van de kaders is af hankelijk van het aantal te tekenen cijfers van gemeente nummer, bedrijfsnummer binnen de gemeente, kavel nummer en eventueel perceelnummer. Voorloopnullen worden daarbij weggelaten. Vervolgens wordt deze kaartering gelegd op een kaarte- ring op topografische ondergrond van de kavel- of per ceelsgrenzen. Dan wordt nagegaan welke nummers moeten worden verplaatst om ze goed leesbaar te doen zijn. Hoe deze wijzigingen aan de computer worden be kendgemaakt, is afhankelijk van het al dan niet beschik- Fig. 10. Afbeelding waarop bomenrijen in een gebied voorkomen. 82 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 12