baar zijn van een grafisch beeldscherm. Kan men daar van gebruik maken, dan is het mogelijk, na het opgeven van mutaties, direct te zien wat het effect ervan is. Werkt men zonder beeldscherm, dan is een werkwijze te realiseren die ervan uitgaat de mutaties te digitaliseren, aan te brengen en te controleren door een nieuwe kaar- tering van rond de nummers geplaatste kaders. Er is niet gekozen voor een volledig automatische bere kening van de plaatsen van de nummers, waarbij de computer ook nagaat of nummers door elkaar worden geschreven en deze verplaatst naar een gunstiger plaats. Omdat toch veel nummers dienen te worden verplaatst gezien de eisen voor de leesbaarheid en de mens visueel vaak een gunstiger keuze zal kunnen maken dan de computer, is de beschreven oplossing gekozen. Pas nadat de plaats van de nummers definitief vaststaat, worden ze door de tekenmachine in de gebruikerskaart aangebracht. Dit is niet eerder gedaan met het oog op besparing op tekenkosten. Fig. 11 geeft een voorbeeld van het eindprodukt. Fig. 12a geeft een voorbeeld van de eenvoudigste vorm. Op de plaats van het centrale punt van kavel of perceel is een nummer afgebeeld, dat overeenkomt met de bere kende klasse. Daar het lastig is snel na te gaan waar be paalde klassen voorkomen, bijvoorbeeld de klassen die overeenkomen met grotere afstanden of de huisbedrijfs kavels, is ook een variant gemaakt die de klassen gra fisch presenteert. Fig. 12b geeft hiervan een voorbeeld. De klassen 1 t.m. 4 zijn weergegeven als staafjes van wisselend formaat. Ze zijn onderverdeeld in een aantal rechthoeken welke overeenkomen met de klasse. Voor de klassen 5 t.m. 8 is dit systeem onduidelijk. De varië rende grootte van de staafjes is voor die klassen gehand haafd en de rechthoekjes zijn vervangen door een num mer. Flet vervaardigen van kaarten in deze vorm is goed koop. Aanmerkelijk kostbaarder is een derde variant, waarbij de presentatie in kleur geschiedt. Wel is de visuele lees baarheid duidelijk beter dan de eerder aangegeven va rianten. Gekozen is voor een werkwijze, waarbij de Fig. 12. Afstandenkaart: a. cijfervoorstelling van de klassen; b. voorstelling van de klassen door symbolen. 83 9999 gemeentenummer 10 03 bedrijfsnummer 2 kavelnummer (1 =huiskavel) Fig. 11. Door de tekenmachine vervaardigde gebruikerskaart. 17. Afstandenkaart en bedrijfskavelkaart Bij de CIN worden thans standaard twee overzichtskaar ten geleverd, die informatie geven over een geïnventari seerd aspect. De eerste is een kaart waarop, na een in deling in klassen, wordt aangeduid wat de afstand van een kavel of perceel is tot de bedrijfsgebouwen waarbij de grond behoort. De tweede geeft in vier klassen weer de kavels behorende tot de huisbedrijfskavel (hierop lig gen de bedrijfsgebouwen), de grootste veldbedrijfskavel en de overige veldbedrijfskavels. Beide kaarten geven een indruk van de versnippering van de gronden en, in landinrichtingsprojectverband, de verkavelingsbehoefte van een gebied. Door inschakeling van de computer is het eenvoudig te bepalen in welke klasse een kavel of perceel valt, terwijl men ook eenvoudig klassegrenzen kan wijzigen en daarmee de klassen beter kan aanpassen aan gebiedskenmerken. Voor het presenteren in kaart vorm is een aantal varianten ontworpen. NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 13