tekenmachine in kleur arceert. Vermenigvuldiging is goed mogelijk met moderne kleurenkopie-methoden. Door per klasse in zwart te arceren, is het ook mogelijk direct een basis voor offsetdruk te verkrijgen. 18. Tabellen Behalve de kaarten wordt als uitvoer van het systeem een aantal tabellen vervaardigd, waarin de geïnventari seerde elementen worden gerangschikt naar een aantal gezichtspunten. De eerste tabel geeft bij een perceels gewijze inventarisatie een presentatie van alle verza melde gegevens per perceel. De volgende bevat het zelfde per kavel. Daarna worden gegevens vermeld per bedrijf. Hieraan zijn enkele bedrijfseconomische gege vens toegevoegd (ontleend aan de Landbouwmeitel- ling), resultaten van bedrijfseconomische berekeningen en de namen en adressen van de grondgebruikers. Ver volgens worden gemiddelden en aantallen in tabelvorm gepresenteerd per dorpsbehoren en van het gehele ge bied. De vorm van tabellen die zijn vervaardigd in de jaren 1973 t.m. 1982, is beschreven door [Van Wijk en Lint horst, 1977]. Thans wordt gewerkt aan een nieuw pak ket met standaardtabellen die zullen zijn aangepast aan gewijzigde behoeften in de praktijk van de landinrich ting. Daarnaast zullen meer mogelijkheden worden ge schapen om op speciale vragen snel antwoord te kunnen geven door het systeem toegankelijk te maken via termi- nalaansluitingen. 19. Speciale wensen Het computergebruik maakt het mogelijk snel te reage ren op speciale wensen ten aanzien van selecties uit het vastgelegde bestand. Een vaak geuite wens is snel infor matie te verkrijgen over een gebied dat bij de inventarisa tie niet apart is onderscheiden en daardoor niet overeen komt met een dorpsbehoren. Door de gekozen gebieds- grens te digitaliseren, kan de computer met eerder be schreven technieken gemakkelijk nagaan welke kavels en bedrijfsgebouwen binnen die grens zijn gelegen. Het maken van een selectie van het bestand en het vervaar digen van tabellen met gegevens van het desbetreffende gebied is dan betrekkelijk eenvoudig. Een ander voorbeeld van een speciale wens is, dat men wil weten waar kavels liggen van grote of juist van kleine bedrijven, en dat men die op de kaart wil markeren. Dit is eenvoudig te realiseren met varianten van beschreven programma's. Ook is het mogelijk dat men wil aangeven waar kavels zijn gelegen van bedrijven met bedrijfshoof- den ouder dan 60 jaar en zonder bedrijfsopvolging. In de hoofdstukken 14 en 18 zijn mogelijkheden aangeduid tegemoet te komen aan gebiedsafhankelijke wensen ten aanzien van de gegevenspresentatie van de inventarisa tie van terreinkenmerken in de vorm van selecties af gebeeld op kaarten, en ten aanzien van het maken van speciale tabellen. 20. Bijhouding Tot nu toe is een Cultuurtechnische Inventarisatie meestal een eenmalige opname geweest van de grond gebruikerssituatie voor de voorbereiding van landinrich tingsprojecten. Een enkele keer is een gebied na onge veer zes jaar opnieuw geïnventariseerd, wanneer de voorbereidingstijd van het gebied lang was, of wanneer een duidelijke behoefte bestond aan recentere gege vens. Vaak bleef de informatie over de gebiedstotalen nog wel juist, doch was de informatie over het indivi duele bedrijf verouderd. In veel gebieden is het gewenst over recentere gegevens te kunnen beschikken. Sinds digitalisering op gang is gekomen, wordt hieraan beter tegemoet gekomen tegen aanvaardbare kosten. In enke le gebieden, met een totale oppervlakte van 40 000 ha, wordt thans een proef uitgevoerd om de CIN jaarlijks bij te houden. Van groot belang voor deze bijhouding zijn de bedrijfs- kaartjes. Doordat op deze kaartjes per bedrijf de gronden zijn getekend die tot het bedrijf behoren, verkrijgt men gemakkelijk een overzicht van de bedrijfssituatie. Ook kan men op die kaartjes eenvoudig mutaties in het grondgebruik aangeven. Of deze mutaties elk jaar zullen worden verwerkt in het digitale bestand, is nog onder werp van studie. Mogelijkerwijze kan worden gewacht tot in het gebied weer behoefte is aan recente informatie in de vorm van tabellen. Dat bijhouding van de CIN een absolute voorwaarde voor het goed functioneren van het systeem is, staat zonder meer vast. Indien de proef met bijhouding een gunstige baten/kostenverhouding op levert, kan de CIN uitgroeien tot een uitstekend in de landinrichting te gebruiken vastgoedsysteem, wellicht ook met permanente bijhouding. 21. Samenvatting De Cultuurtechnische Inventarisatie Nederland (CIN) is een algemeen gewaardeerd systeem voor het beschrij ven van de grondgebruikerssituatie. Het geeft een gede tailleerd antwoord op de vraag, wie waar welke grond gebruikt. Van een systeem waarbij de verzameling van de gegevens grotendeels handmatig geschiedde en al leen tabellen met een computer werden gemaakt, is het na een aantal jaren van ontwikkeling uitgegroeid tot een systeem waarbij digitizer, computer en tekenmachine een belangrijke rol spelen. Hoewel het systeem op die basis operationeel is, staat de verdere uitbouw ervan niet stil. Op basis van wensen uit de praktijk vindt voort durende bijstelling van werkwijze, te inventariseren ele menten en presentatie plaats. Uitgaande van in het terrein verzamelde informatie, wordt op kaarten aangeduid welk bedrijf welke gronden gebruikt. Van de bedrijven worden adressen en gege vens van de Landbouwmeitelling verzameld. De inventa risatie kan worden gebaseerd op een kavel- of perceels gewijze digitalisering van de grenzen. Andere uit te voeren digitaliseringen zijn die voor de vastlegging van grenzen van cultuurtoestanden, bodemtypen, dorps kommen, dorpsbehorens, bijzondere bestemmingen, vakken voor toedelingsberekeningen, bijzondere routes en het wegennet. Nadat elke digitalisering door de computer zoveel moge lijk is gecontroleerd, wordt een controlekaartering ver vaardigd. Na een visuele beoordeling en het aanbrengen van mutaties worden de gedigitaliseerde gegevens sa mengevoegd tot een bestand waarin een groot aantal onderdelen is terug te vinden. Dit zijn per bedrijf: be- drijfsgrootte, bedrijfstype, aantal standaard bedrijfseen- heden (SBE) verdeeld naar bedrijfsvoering, dorpsbeho- rennummer en coördinaten van de bedrijfsgebouwen, leeftijd bedrijfshoofd en aantal medewerkers van het be drijf. Per kavel zijn deze gegevens: ligging in coördina ten, oppervlakte, randlengte, breedte, cultuurtoestand, aantal percelen, afstand tot de bedrijfsgebouwen en tot de dichtstbijzijnde verharde weg, bodemtype, dorpsbe- horennummer, bijzondere bestemming, ligging binnen 84 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 14