In deze periode ontstonden de grote grondboeken, de voorlopers van het moderne Kadaster. De Franse Revolutie maakte een einde aan de organisa tie van de meeste beroepen. Maar wij zagen ook hoe een wonderbare verwezenlijking werd geboren met de ka dastrering van onze gewesten. Krachtens de machten hem toegekend door de funda mentele wet van 24 augustus 1815, stelt Koning Willem van Oranje bij Koninklijk Besluit van 31 juli 1825 (dat heden nog kracht van wet heeft) het beroep van land meter weer in. Een ministeriële beslissing van 16 december 1825 stelt het programma van het examen van landmeter vast, en veronderstelt in zijn teksten de bescherming van alle ac tiviteiten. In 1848 verschijnt een nieuw ministerieel besluit tot her vorming van het programma voor het examen van land meter. Enkele jaren nadien, in 1863, wordt de eerste vereniging van Belgische landmeters opgericht. Bij Koninklijk Besluit van 1 december 1921 wordt de titel „Landmeetkundige" (in het Frans „Géomètre-Arpen- teur") ingesteld. Een ministerieel besluit van 4 december 1921 bepaalt het programma van het examen. In 1923 en 1925 worden door twee Koninklijke Besluiten de titels van „Koloniaal landmeter en Mijnlandmeter" in gesteld. Ingevolge de herhaalde tussenkomsten van de beroeps verenigingen die de herziening en de aanpassing van hun studieprogramma eisten, alsmede een betere bescher ming van het beroep, wordt door het Koninklijk Besluit van 18 mei 1936 de titel „Meetkundige Schatter van On roerende Goederen" ingesteld, zoals die thans nog altijd in voege is. Het programma van het examen wordt in hetzelfde Ko ninklijk Besluit vastgelegd; hierop steunend waren de landmeters-landmeetkundigen en Meetkundige Schat ters van Onroerende Goederen ervan overtuigd een gel dig diploma te bezitten, en geloofden zij in het bestaan van beroepsrechten, daar het Koninklijk Besluit slechts een bekrachtiging was van de gewoontes en gebruiken van vroeger. In 1963, als gevolg van een geschil waardoor een per soon werd vervolgd, omdat hij een afpaling had uitge voerd zonder in het bezit te zijn van het diploma van landmeter, verklaarde het Hof van Beroep op 27 februari de nietigheid van het Koninklijk Besluit van 1936 en 1921. Dit vonnis kan als volgt worden verklaard: Toen het Koninklijk Besluit van 1825 door Koning Willem werd uitgevaardigd, was het politieke regime zo uitgewerkt, dat een Koninklijk Besluit kracht van wet had. Maar sedert de onafhankelijkheid van België en het in voege treden van de grondwet op 7 februari 1831, werden alle bestaande wetten opgeheven. Bijgevolg bleef het Koninklijk Besluit van 1825 zijn gel digheid behouden, en had men in 1936 een wet moeten uitvaardigen in plaats van een Koninklijk Besluit. Zo werd in een met reden omkleed advies door het Hof van Beroep besloten, dat de Koninklijke Besluiten van 1921 en 1936 zonder juridische grondslag waren. De Belgi sche Unie van Meetkundige Schatters van Onroerende Goederen heeft zich in cassatie voorzien tegen deze be slissing. Op 27 april 1964 werd echter door het Hof van Cassatie het arrest van het Hof van Beroep bekrachtigd. Voor het landmeterskorps brak de moeilijkste periode van haar geschiedenis aan en als besluit van dit eerste deel kan worden gezegd dat niettegenstaande een roem- NGT GEODESIA 84 rijk verleden en de menigvuldige erkende prestaties en bewezen diensten, het beroep van landmeter in de hui dige toestand geen enkele bescherming kent, en dat de studies bij de huidige moderne techniek niet meer vol doen. Het tweede deel van deze uiteenzetting zou ik kunnen inleiden met het besluit van het eerste deel, en de vraag stellen: Hoe wordt men landmeter in 1983? Het arrest van het Hof van Beroep en van het Hof van Cassatie heeft een juridische chaos geschapen, waar door de laatste wetgeving als onwettig wordt betiteld. Niettegenstaande deze soevereine beslissingen worden door de Belgische Staat sindsdien nog steeds de cursus sen ter voorbereiding van het examen voor de midden jury georganiseerd en gesubventionneerd, en wordt het diploma van Meetkundige Schatter van Onroerende Goederen nog steeds afgeleverd. Deze feiten blijken onwaarschijnlijk en nochtans weer spiegelen zij enkel de bittere waarheid. Welke studies doet de Belgische landmeter? Na de volle dige cyclus van hoger middelbaar onderwijs met vrucht te hebben volbracht, kan de kandidaat-landmeter in ge specialiseerde scholen voor Hoger Technisch Onderwijs twee jaar daglessen volgen om het getuigschrift van topograaf te verkrijgen. Deze opleiding is tevens een voorbereiding om de eerste technische proef af te leg gen voor de middenjury. Het slagen in deze proef laat toe de voorschreven stageperiode van twee jaar te vol brengen. Deze proeftijd kan in het kabinet van een zelf standig landmeter of bij sommige administraties worden uitgevoerd, maar staat steeds onder leiding van een landmeter. Deze stap wordt geacht een voortzetting van de studies te zijn en staat daarom ook onder toezicht van een controlecommissie, uitgaande van de diensten van de Heren Provincie Gouverneurs. Onder de vorm van sociale promotie worden de cursus sen voor Meetkundig Schatter van Onroerende Goede ren in avondlessen gegeven. Op deze wijze kan men zich ook aanbieden voor de examencommissie. Het slagen in de eerste technische proef, en het vol brengen van de stageperiode, laten toe deel te nemen aan de tweede technische proef, voor de middenjury. Wanneer men voor dit laatste examen is geslaagd, wordt het diploma van Meetkundig Schatter van Onroe rende Goederen uitgereikt. Deze administratieve en juri dische wantoestand eist de volgende niet alleen onont beerlijke, maar ook onvoorwaardelijke verplichtingen: 1. Voor de wetgever: De wettelijkheid van de reeds af geleverde diploma's te onderzoeken en het afleveren van de nieuwe te regelen. 2. Voor de Administratie van Nationale Opvoeding: De studies te richten en te valoriseren in functie van de huidige sociaal-economische noodwendigheden. Vervolgens zal worden stilgestaan bij de huidige activi teiten van de landmeter-expert. Het beroep van landmeter werd in 1934 te Londen, tij dens het Internationaal Congres van de FIG (Internatio nale Federatie van Geometers), als volgt gedefinieerd: „De landmeter-expert onroerende goederen is de wette lijk gediplomeerde en beëdigde technicus die onroeren de eigendom, publiek of privaat, bebouwd of onbe bouwd, bovengronds of ondergronds, identificeert, af bakent, afmeet en schat; werken die worden uitgevoerd identificeert, afbakent, afmeet en schat, en zich bemoeit met de registratie ervan en met de registratie van de zakelijke rechten eraan verbonden; de stedelijke en rura le grondaanleg en valorisatie bestudeert, ontwerpt en 87

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 17