bestuurt; de technische, juridische, economische, land bouwkundige en sociale wetenschappen behandelt, wel ke met de hoger opgesomde onderwerpen in verband staan". In de schoot van de FIG bestaat een verbindingscomité, dat werkzaam is in het kader van de EEG-landen. De hierboven vermelde tekst werd door dit comité goedge keurd, en daaruit heeft de beroepsvereniging voor de Belgische landmeters de meest bijzondere elementen overgenomen ter staving van de eisen, die werden gesteld tegenover de betrokken officiële diensten en departementen die onze problemen behartigen. Hoe ziet de praktijk er op dit moment uit en welke zijn de werkzaamheden van de landmeter? Bij de analyse van de huidige toestand kennen wij drie categorieën: 1. De zelfstandige landmeter. 2. De landmeter-ambtenaar. 3. De landmeter in dienstverband. De derde categorie sluit aan bij die van de zelfstandige landmeter, daar de werkzaamheden van beiden zeer pa rallel liggen en worden uitgevoerd in een landmeters bureau of gelijkwaardig polyvalent studiebureau. Daar om wordt slechts een overzicht gegeven van de eerste twee categorieën. De activiteiten van de zelfstandige landmeter: - Hij is de technicus, die de grenzen en de oppervlakten van de landelijke en stedelijke eigendommen, zowel bebouwd als onbebouwd, meet, vastlegt en schat. - Hij is dikwijls de beheerder van onroerende patrimo nia; in deze hoedanigheid beheert hij onroerende for tuinen, organiseert boskappingen en heeft toezicht op onderhoudswerken. Hij is de ideale adviseur voor wat betreft appartementsgebouwen. - Hij zal de partijen bijstaan als technisch raadgever in zake onteigening, conflicten tussen buren en tussen bouwheren en aannemers. Hij zal de advocaten der partijen inlichten en bijstaan op technisch vlak. - Hij is een waardevolle steun voor de notarissen, aan wie hij de plannen bezorgt, welke aan de akten moe ten worden gehecht. De bepalingen van de erfdienst baarheden en de bijzondere voorwaarden die in de eigendomstitels moeten worden opgenomen, wor den door hem opgemaakt. Hij bemiddelt in de verde ling van erfenissen. Het is gebruikelijk dat de recht bank hem aanduidt binnen de perken van zijn be voegdheden. - Hij verleent zijn diensten aan de publieke sector (staat, provincie, gemeenten en openbare instellin gen), welke voor speciale opdrachten, of bij gebrek aan eigen technisch personeel, beroep doet op de privé-landmeter, voor het opmeten van autosnel wegen, het opmaken van plannen van aanleg en het ontwerpen betreffende wegen- en saneringswerken, onteigeningen, enz. - Hij is de ontwerper van verkavelingsprojecten. - Zonder de grenzen met de werkzaamheden van de ar chitecten te overschrijden, maakt hij afrekeningen en opmetingen van werken aan gebouwen. Hij bemid delt als expert inzake geschillen bij opleveringen, tus sen architecten, aannemers en bouwheren. - Hij is de alom tegenwoordige op de werven van open bare werken, waar hij inplantingen verzorgt, leiding geeft bij delfwerken, hoeveelheden berekent, stabili- teitscontroles uitvoert van bouwwerken, de aan nemer bijstaat door het opmaken van plaatsbeschrij vingen voor en na de werken, enz. - Hij is de technicus die als schatter de koop- of ver koopwaarde van onroerende goederen bepaalt ten behoeve van verschillende doeleinden op aanvraag van: 1. De hypotheekmaatschappijen, ten einde de lenin gen toe te kennen voor aankoop, bouwen of ver bouwen van een onroerend goed. 2. Het bankwezen, voor het toekennen van kredieten of leningen voor investeren of bouwen aan de in dustriële sector. 3. De rechtbanken, bij officiële aanstelling, zoals: - Bij overlijden en aangifte van erfenissen of na latenschappen. - Bij aanstelling als enig-expert voor het bepalen van de verkoopwaarde met het vooruitzicht van de te betalen erfenisrechten. - Bij faling als de landmeter-expert wordt aange steld door de curator om de verkoopwaarde te bepalen en het onroerend goed van de gefail leerde openbaar te kunnen verkopen. - Bij geschillen tussen de privé persoon en de Staat, aangaande onteigeningen of registratie rechten. 4. De industrieën, waarbij privé personen een onroe rend goed inbrengen in de maatschappij. Dit ge beurt bij notariële akte; de registratierechten wor den geheven op de koopprijs. 5. De verzekeringsmaatschappijen waarbij de land meter-expert wordt aangesteld voor het bepalen van schade aan gebouwen door brand, water schade, storm, aanrijding door voertuigen, en ver der voor het bepalen van alle schade die onder het gemeen recht vallen. De activiteiten van de landmeter-ambtenaar: - Hij vormt het kader van de administratie van het Kadaster, waar zijn werkzaamheden zich uitspreiden vanaf de grote opmetingen en waarbij hij beroep doet op de meest moderne methodes (fotogrammetrie, elektronische afstandmeting, ordinateren), tot de eenvoudige bijhouding van de kadastrale documen ten. Op schattingsgebied levert hij de basis voor de onroerende voorheffing en bewerkt hij de kadastrale perekwatie (toepassing). - Hij is werkzaam bij de Nationale Landmaatschappij, waar de gehele uitvoering en het succes van de ruil verkaveling op hem rust. Tevens voegt zich bij de technische bagage, het psychologisch inzicht en het onderhandelingstalent. - Bij de gemeenten doet men beroep op hem voor de leiding van de diensten van beleid van onroerende goederen, het beheer van het openbaar patrimonium en de aanwervingen en onteigeningen nodig voor de uitvoering van openbare werken. Tevens vertegen woordigt hij de gemeente als aanwijzende schatter bij de vaststelling van het kadastraal inkomen. - Hij verleent zijn medewerking bij de Diensten van Topografie en Fotogrammetrie van het Ministerie van Openbare Werken, bij het Bestuur van de Stede- bouw, de Aankoopcomites van Onroerende Goede ren voor rekening van de Staat; na elke oorlogsramp heeft hij een grote rol gespeeld bij de diensten voor vaststelling van de oorlogsschade. - Hij is werkzaam bij het Nationaal Geografisch Insti tuut, bij de diensten van beheer van de Commissies van Openbare Onderstand en de Kerkfabrieken, bij de universiteiten (als topografie-repetitor), bij de Natio nale Maatschappij van de Spoorwegen, bij de land- 88 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 18