bouwersorganisatie, bij de Polders en Wateringen, bij de Waterbedelingsmaatschappijen, bij de havendien sten, enz. - Bepaalde maatschappijen doen een beroep op hem, zoals gas- en elektriciteitsmaatschappijen (tracé en aanleg van elektrische leidingen, gas- en olieleidin gen), beheersmaatschappijen, verkoop- en verkave lingsmaatschappijen, ledereen erkent de veelzijdigheid van de opdrachten van de landmeter, en is zich bewust van de grote theoreti sche doch vooral praktische kundigheden, welke hij moet bezitten. Hij neemt deel aan het geheel van de acti viteiten in de zo uitgebreide sector van verhandeling van onroerende goederen. Men vraagt van de landmeter, naast zijn onmisbare theoretische opleiding en zijn on dervinding, een stevige algemene vorming, kwaliteiten van eerlijkheid en wijsheid te bezitten. Als besluit van dit tweede deel vestig ik de aandacht op de tegenstelling en de onevenwichtigheid tussen de voorgeschreven studies, nodig om het examen voor de middenjury af te leggen, en de diverse en meningvuldige werkzaamheden en opdrachten die ik hiervoor heb op gesomd. De Belgische landmeter is inderdaad een ,,self-made- man". Hij heeft de moed zich te interesseren voor de ontbrekende vakken in het studieprogramma, door zelf studie of door het volgen van deellessen bij andere vak ken, waardoor hij dan met de nodige ervaring een be hendig schatter of deskundige wordt. In het derde deel van deze uiteenzetting zal ik, alvorens van de toekomst te spreken, een overzicht geven van de bestaande beroepsverenigingen in België. Er zijn drie verenigingen, nl.: 1. De Belgische Unie van Landmeters en MSOG, die de belangrijkste en oudste vereniging is. Haar structuur bestaat uit verschillende maatschappijen, waarvan de bevoegdheid ongeveer overeenkomt met de geogra fische ligging van de provinciën. De leden zijn aan gesloten bij de provinciale verenigingen, die op hun beurt afgevaardigden sturen naar de Nationale Alge mene Vergadering, waaruit de leden van de Nationale Raad van Beheer worden gekozen. Met de studenten, de stage-doende kandidaten en de actieve landmeters bedraagt het aantal aangesloten leden iets minder dan 2 000. In de vereniging zijn zo wel zelfstandige als landmeters-ambtenaren aange sloten. Als bijzonderheden kan ik vermelden, dat: - Een journaal wordt uitgegeven, waarin alle bijzon dere beroepsproblemen worden besproken en me dedelingen gedaan in de vorm van informaties. - De vereniging aangesloten en medestichter is van de Internationale Federatie van Landmeters (FIG). - De vereniging erkend is door het Ministerie van Middenstand. - De vereniging deel uitmaakt van de SEPLIS (het Europees secretariaat voor vrije en dienstverlenen de beroepen). - De vereniging aangesloten is bij de Belgische Unie van de vrije beroepen. - De afgevaardigden zetelen in de meeste verenigin gen, die in de tak van de vastgoedsector evolue ren. - De vereniging deel uitmaakt van het verbindings comité van de FIG in het kader van de EEG- landen. In de schoot van de (nationale en provin ciale) verenigingen ijveren verschillende commis- NGT GEODESIA 84 sies en werkgroepen, die hoofdzakelijk de be roepsproblemen onderzoeken en bespreken. 2. De Federatie der Zelfstandige Landmeters, die be staat uit een ledenvergadering, verspreid over het ge hele land, en die in principe enkel zelfstandige land meters telt. 3. De Nationale Vereniging van MSOG, die hoofdzake lijk bestaat uit ambtenaren waarvan de meeste in dienst zijn bij het Kadaster. Enkele jaren geleden hebben de drie verenigingen een Syndicale Kamer opgericht, waarin afgevaardigden van elke vereniging zetelen, met de bedoeling gemeenschap pelijk de problemen te behandelen, die de toekomst van de Belgische landmeter zullen bepalen. Toen in 1964 het Hof van Cassatie onherroepelijk de wetgeving als nietig en ongegrond had verklaard, heb ben de verenigingen al hun krachten geconcentreerd op het verwerven van degelijk onderwijs, met daaraan ver bonden een einddiploma, en een genoegzaam be schermde titel om de jongeren en opvolgers de mogelijk heid tot een juiste plaats in de moderne maatschappij te bieden. In alle richtingen werden de nodige voetstappen gezet. Er werd contact opgenomen met alle geïnteresseerde ministeries en officiële diensten, en met de Kabinetten van de Heren Ministers. Bij de eersten ging het over zui ver technische problemen en bestaande wetgeving, en bij de anderen ging het over politieke beloften. Ik moet er wel aan toevoegen dat wij steeds werden aan gemoedigd de besprekingen voort te zetten. Maar het is alom bekend dat, om over een wet te stemmen, deze moet worden voorgedragen door de betrokken minis ters, dat het advies van de Raad van State moet worden ingewonnen, en dat pas nadien de volledige bundel mag worden neergelegd op het bureau van de beide Kamers. Na ontleding en besprekingen van alle amendementen kan worden overgegaan tot de stemming. Alhoewel dikwijls, op enkele maanden na, het einddoel bijna was bereikt, gebeurde steeds het fatale en viel de regering. Bij het opnieuw starten van de volgende equipe moesten met nieuwe moed de problemen worden voorgelegd aan de pas benoemde Ministers en Kabinetten. En zo wor den momenteel nog steeds even ernstig onderhandelin gen gevoerd als vroeger, met dezelfde hoop het doel te bereiken. In vergelijking met de toestanden van het beroep in de naburige landen, zou België vijf jaar dagonderwijs krij gen, waaronder vier jaar daglessen van Hoger Techni sche graad en één jaar proeftijd. Op het einde van deze cyclus zou het diploma van landmeter worden afgele verd, en als laatste stadium zou een beroepsbekwaam- heidsproef moeten worden afgelegd, waarna de gediplo meerde zich mag inschrijven op de tabellen van een orde of een instituut, de eed mag afleggen en de titel mag dragen van Landmeter-Expert in Onroerende Goederen. Na het vervullen van deze formaliteiten mag de land meter het beroep van zelfstandige uitoefenen. Het diplo ma zou worden uitgereikt onder de bevoegdheid van het Ministerie van Nationale Opvoeding, en de titel zou uit eindelijk worden beschermd door het Ministerie van Mid denstand. Ziehier in het kort geschetst een overzicht van het verle den, het heden en de toekomst van het beroep van land meter in België. 89

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 19