agenda verslagen 5 april 1984 Rayonbijeenkomst NGL Groningen/Friesland/Drenthe. Spre ker: mevr. drs. W. J. M. Hoogendoorn-Beks. Onderwerp: Landmeters zijn geen kartografen. Plaats: HCR „Overcingel", Stationsplein 10, Assen. Aanvang: 20.00 uur. 6 april 1984 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Lezing door prof. dr. G. Konecny, Universiteit van Hannover. Titel: „The use of Remote Sensing technics for topografie mapping". Plaats: Amersfoort, de Eendracht. Aanvang: 14.15 uur. 11 april 1984 Studiekring voor Cultuurtechniek: Studiedag over „Vastgoed registratie en toedelingsonderzoek in de landinrichting". Inter nationaal Agrarisch Centrum (IAC) te Wageningen. 16-19 april 1984 Postacademische cursus over luchtfoto-interpretatie en Re mote Sensing. De nadruk ligt op de praktijk van de technische aspecten en gebruiksmogelijkheden van luchtfoto's en andere Remote Sensing-beelden. De kosten zijn f 600,— (voor NVK- ledenl en f 900,— (voor niet NVK-leden). Inlichtingen bij: Geo- plan, Weteringschans 12, 1017 SG Amsterdam (070 - 241433). 3 mei 1984 Rayonbijeenkomst NGL Gelderland. Spreker: W. Heemskerk. Onderwerp: Landmeten in Suriname. De lezing zal gaan over de grondslagmetingen en de paspuntsbepalingen t.b.v. de topografische luchtkaartering van Suriname door KLM Aero- carto. Nadere mededelingen volgen. 10 mei 1984 Rayonbijeenkomst NGL Noord-Brabant/Limburg. Spreker: de heer Boerjan van Rijkswaterstaat. Onderwerp: het Ooster- scheldeproject. Plaats: Eindhoven. Nadere mededelingen vol gen. 11 mei 1984 Vereniging voor Agrarisch Recht: Viering 25-jarig bestaan. Studiedag over „De landbouw en het nieuwe BW". Feeste lijke algemene ledenvergadering. Hotel Heidepark te Bilt- hoven. Nadere mededelingen volgen. 11 mei 1984 Jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Geode sie. Daaraan voorafgaand, voordrachten over het thema „De relatie tussen overheid en bedrijfsleven tegen de achtergrond van de werkgelegenheidsproblematiek". Nadere mededelin gen volgen. 24 mei, 7 en 21 juni 1984 Postacademische cursus over „Grondkosten, grondbeleid en ruimtelijke ordening". Inlichtingen bij: Geoplan, Wetering schans 12, 1017 SG Amsterdam (070 -241433). 21 september 1984 Studiedag NGL met als thema „Onderwijs in de landmeet kunde". Plaats: Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Nadere mededelingen volgen. VVL BEZOEKT HET ZEISS PLANETARIUM TE AMSTERDAM (14 november 1983) Dit bezoek werd in de morgen voorafgegaan door de algemene ledenvergadering 1983, waaraan zo'n 35 leden deelnamen. De be langrijkste beslissingen van deze vergadering zijn: het bestuur zal het komende jaar door dezelfde personen worden gevormd als in het afgelopen jaar; de contributie wordt gehandhaafd op f 45,— per jaar; in navolging van de excursie naar de Zeiss-fabrieken in 1982, wordt nu gewerkt aan een excursie naar de Wild-fabrieken in september 1984. Het middagprogramma bestond uit een lezing door Chr. Titulaer en een voorstelling in het Zeiss Planetarium, en was ook toegankelijk voor niet-VVL leden. Het deelnemersaantal steeg 's middags dan ook tot zo'n 75 personen. Chriet Titulaer begon zijn lezing in de sterrenkunde en eindigde vanzelfsprekend met de ruimtevaart: De mens heeft van oudsher een grote belangstelling getoond voor de sterrenhemel en projecteerde daarop zijn voorstellingen van aardse zaken, zoals jager, beer, hond en maagd, maar ook van goden, zoals Perseus, Andromeda en Cassiopea. leder volk had zijn eigen sterrenbeelden. Wij kennen en gebruiken nu nog de bena mingen uit de Arabische en Griekse wereld. Deze bewondering ver- NGT GEODESIA 84 anderde al snel in verwondering en nieuwsgierigheid: bestaat er maar één aarde en is de mens uniek? Door de Nederlandse uit vinding van de sterrenkijker in 1608 gaat de wetenschap van de sterrenhemel met rasse schreden vooruit. De sterrenwachten van Utrecht en Leiden behoren tot de oudste ter wereld. Met de ont dekking van de onzichtbare straling heeft de radiosterrenkunde zich explosief ontwikkeld; thans worden onderzoekingen verricht in het gebied van de gamma-, röntgen-, ultraviolet- en infraroodstraling. En zoals de ontdekkingsreizen zich in vroeger tijden over de contin genten en de wereldzeeën uitstrekten, is de bemande ruimtevaart de moderne vorm van ontdekkingsreizen: het bevredigen van de menselijke nieuwsgierigheid! Daarbij is door de technische vooruit gang ook de mogelijkheid ontstaan van „waarnemen op afstand", zoals onder andere met de Pioneer- en Voyager-ruimtesondes, die verre reizen door het heelal maken. De Voyager 2 heeft in de afge lopen jaren foto's naar de aarde gestuurd van Jupiter en Saturnus, en is nu onderweg naar de planeten Uranus (in 1986) en Neptunus (in 1989). Een andere ontwikkeling betreft de onbemande sterrenwachten, die buiten de aardse dampkring hun waarnemingen verrichten. Voorbeelden hiervan zijn de Nederlandse ANS- en IRAS-kunst- manen, die al veel meer gegevens naar de aarde hebben doorge geven, dan waarop werd gerekend. In de VS heeft het publiek in principe toegang tot iedere NASA- instelling en worden alle produkten en resultaten van de ruimte vaart eigendom van de bevolking; zij zijn immers betaald uit de be lastinginkomsten van de staat. De samenwerking tussen Europa en Amerika op het gebied van de ruimtevaart kan redelijk goed worden genoemd, al is er een flinke concurrentie tussen de ESA met de ARIANE-draagraket en de NASA met de SPACE SHUTTLE om zo'n 200 satellieten te mogen lanceren. Op het gebied van de sterrenkunde en gegevens over gezondheid in de ruimte bestaat een wereldwijde volledige uitwisseling van in formatie. Alle lanceringen, waar ook ter wereld, zijn bekend: er draaien nu zo'n 5 000 objecten rond de aarde; twee derde deel daar van dient militaire doeleinden. Hierna werd in de planetariumzaal een imponerende voorstelling gegeven over de veranderingen in de posities van de sterren van de herfsthemel naar de midwinterhemel. Daarbij werd ook aandacht besteed aan de stand van de planeten. De projectiekoepel van het planetarium heeft een middellijn van 20 meter; in het centrum staat een Zeiss-projector model IV met een lengte van vier meter en een gewicht van 2000 kg. Deze projector kan ongeveer 8 900 sterren afbeelden van zowel het noordelijk als van het zuidelijk halfrond. Met behulp van hulpprojectoren kunnen de afzonderlijke bewegingen van de zon, de maan en van de plane ten Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en Saturnus worden uitge beeld. Elke planeet heeft zijn eigen projector, die de juiste lusbewe ging met de juiste snelheid uitvoert. Daarnaast zorgen een 20-tal diaprojectoren voor beelden van de sterrenstelsels, dichtbij-op namen van de planeten, zons- en maansverduisteringen, ruimte vaart e.d. Ook kunnen hemelcoördinatenlijnen worden geprojec teerd, zoals ecliptica, hemelequator, meridianen en uurhoekcirkels. Als iemand interesses heeft op het gebied van de sterrenkunde en de ruimtevaart, is een bezoek aan dit planetarium zeker aan te be velen. J. Klerks 93

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 23