examenopgaven Examen voor landmeetkundig ambte naar A van het Kadaster 1983 gerust met een seriële (RS232C) en een parallelle (IEEE en Centro nics) interface. De prijs van deze plotter ligt rond de f 4 000, De leverancier is Calcomp BV, Maalderij 21, 1185 ZB Amsterdam. Telefoon 020- 457351 LINEX 801 SCRIBER De Linex 801 scriber is een elektronisch gestuurd systeem, waar mee technische tekeningen snel en nauwkeurig kunnen worden voorzien van teksten, symbolen, figuren, maatlijnen enz. Met be hulp van de Linex scriber, die op elke loopwagentekenmachine kan worden bevestigd, kan een versnelling met een factor 2Vi op het huidige sjabloneerwerk worden bereikt. De geleverde tekenkwali teit voldoet aan de voorgeschreven criteria voor normalisatie en standaardisatie. De Linex scriber is een open-ended" systeem, hetgeen inhoudt dat toekomstige mogelijkheden en uitbreidingen door de leverancier kunnen worden ingebouwd. Enkele technische gegevens: tekenbereik x-as 250 mm, y-as 50 mm; standaardschrift Isonorm 3098/1; andere schriftsoorten zijn mogelijk door gebruik van schriftcassettes, bijv. DIN 17 Russich; letterhoogte van 1 tot 30 mm in stappen van 0,01 mm; QWERTY toetsenbord, aangevuld met numerieke en logische functies; variabele tekensnelheid; tekenen van volledige maatlijnen van ingetoetste lengte en bij geschreven maat; 10 tabulatorstops; vectorbesturing (joystick); calculator voor berekeningen en controle; gelijktijdig gebruik van 4 programmacassettes plus 1 inge bouwde geheugencassette met maximaal 7 000 tekens; extra geheugen-, symbool- en figuurcassettes; definiëren van figuren en symbolen; prijs in standaarduitvoering f 16 950, excl. BTW. De leverancier is O.Harris Import Company BV, Klapbrugweg 6, postbus 1025, 1300 BA Almere. Telefoon 03240-20064. (Vervolg van p. 61 van het februarinummer.) LANDMEETKUNDE Tijd: 3 uur 1. Een holle spiegel heeft een brandpuntsafstand van 5 cm. Op welke afstand van deze spiegel moet men een voorwerp op de hoofdas plaatsen, zodat het beeld vijf maal wordt vergroot? 2. Wat is de functie van de centrale instellens in een richtkijker? 3. Bij een verticale hoekmeting worden de twee volgende aflezin gen gedaan: RL: 77,1388 gr. RR: 322,8666 gr. Gevraagd: a. Hoe groot is de indexfout? b. Wat is de helling van de vizierlijn? 4. Geef van de hieronder genoemde foutenbronnen die optreden bij het meten met de theodoliet, de remedie om, ondanks die „fouten", een zo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. Verticale hoekmeting: a. Indexfout. b. Middelpunt van de randverdeling en de tweede as vallen niet samen. c. Onnauwkeurigheden in de randverdeling. Horizontale hoekmeting: d. Eerste as niet loodrecht op de tweede as. e. Vizierlijn niet loodrecht op de tweede as. f. Richtlijn van het niveau niet loodrecht op de eerste as. g. Eerste as, tweede as en vizierlijn gaan niet door één punt. h. Eerste as niet verticaal. i. Eerste as niet in de verticaal van het opstelpunt. j. Middelpunt van de randverdeling en de eerste as vallen niet samen. k. Onnauwkeurigheden in de randverdeling. 5. Ten opzichte van een richting PQ (de punten P en Q zijn in het terrein aanwezig) moet in P met behulp van een theodoliet een richting PR worden uitgezet, welke met PQ een hoek maakt van 87,5730 gr. Gevraagd: aan te geven op welke wijze deze uitzetting dient te geschieden, met vermelding van de te verrichten handelingen. 6. Hoe meet men een veelhoek waarin een extreem korte zijde is opgenomen? Hoe vindt de berekening plaats? 7. a. Wat verstaat men onder centreerfouten bij veelhoeksme ting? b. Onder welke omstandigheden is de invloed van centreerfou ten het grootst? c. Op welke wijze kan de invloed van centreerfouten worden verminderd of opgeheven? 8. Welke detailmeetsystemen kent u? Geef van elk systeem een korte omschrijving. 9. Bereken het voetpunt en de lengte van de loodlijn uit het mid den P van AC op AB, nodig om met behulp daarvan dit midden uit te kunnen zetten. Hoe zet u dit punt P uit, en hoe kan de ligging van P na het uitzetten worden gecontroleerd? 98 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 28