grens tussen kavels grens van deelgebied Fig. 2. Controlekaartering na digitalisering van kavel- of perceel grenzen. 5. Bedrijfskaartjes Na het controleren en muteren van de digitalisering wor den, aan de hand van de opgestelde lijst met de relatie tussen het bij digitalisering gebruikte volgnummer en het juiste nummer van kavel of perceel, de juiste nummers aan het bestand toegevoegd. Vanzelfsprekend houdt de ze koppeling in, dat daarbij de ingetoetste nummers wor den gecontroleerd. Hierna wordt een bestand met na men en adressen van de grondgebruikers gerelateerd aan het digitale bestand met coördinaten. Per bedrijf is dan bekend hoeveel kavels of percelen in gebruik zijn en waar de gegevens voor dat bedrijf in het digitale bestand zijn te vinden. Kort daarvoor heeft tevens een bereke ning van de oppervlakten van kavels of percelen uit de coördinaten plaatsgevonden. Aan het bestand met namen en adressen is ook de door de grondgebruiker bij de Landbouwmeitelling opgege ven bedrijfsoppervlakte toegevoegd. Hoewel aan de op name van de grondgebruikerssituatie grote zorg wordt besteed, kunnen daarin fouten sluipen. De bedrijfsop pervlakte, opgegeven bij de Landbouwmeitelling, geeft de mogelijkheid fouten te signaleren door een vergelij king te maken met de gemeten bedrijfsoppervlakte. De ze vergelijking is niet perfect, omdat ook in die opgave fouten kunnen zitten en het moment van opname niet hetzelfde kan zijn. In de bij digitalisering gevolgde procedure wordt nu voor elk bedrijf een kaartje vervaardigd, waarop de gronden van het desbetreffende bedrijf door de tekenmachine zijn ingetekend (zie fig. 3). De ondergrond van deze kaartjes is een topografische kaart, waarop de tekenma chine bij elk ruitkruisje de coördinaten in kilometers heeft geschreven. Dit is gedaan om aan de hand van coördina ten het terugzoeken van gronden te vereenvoudigen. De bedrijfskaartjes hebben alle een liggend A3-formaat. De kaartschaal is willekeurig te kiezen, doch is per ge bied dezelfde. De computer berekent de gunstigste lig ging van de ondergrond van elk kaartje zodanig, dat de vervaardiging ervan zo goedkoop mogelijk kan plaatsvin- 9999 1003 bedrijfsnummer 11 automatisch door de computer toegekend volgnummer van kavel per bedrijf kavelgrens Fig. 3. Voorbeeld van een bedrijfskaartje (werkelijke grootte A3-formaat). den. Dit is zeker gewenst, daar de kaartjes een relatief kostbaar produkt zijn van het digitaliseren. Waar nodig geeft de computer aan, dat voor een bedrijf meer kaart jes moeten worden getekend. Dit tekenen geschiedt di rect op topografische ondergrond en is grotendeels geautomatiseerd. Het belang van deze kaartjes is als volgt aan te duiden. Ze geven snel een overzicht van de ligging van de gron den van het bedrijf. Dit is van belang bij het nalopen van correcties in de opname van het grondgebruik. Men kan dan ook snel beoordelen hoe mutaties in het grondge bruik doorwerken in de situatie van de bij de mutaties be trokken bedrijven. Het gebruik van de kaartjes ten be hoeve van een jaarlijkse bijhouding van de informatie be treffende de grondgebruikerssituatie is verder toegelicht in hoofdstuk 20. Verder worden de bedrijfskaartjes in de procedure van het vervaardigen van een cultuurtechni sche inventarisatie ook gebruikt om na te gaan of de bij digitalisering gekozen ontsluitingspunten goed bruikbaar zijn voor een automatische afstandberekening. Even tueel wordt het berekenen van een te lange route tussen grond en bedrijfsgebouwen daarmee voorkomen (zie hoofdstuk 6). De mutaties die naar aanleiding van controle van de op name van de grondgebruikerssituatie dienen te worden aangebracht, kunnen inhouden dat een gehele of ge deeltelijke kavel of een geheel of gedeeltelijk perceel overgaat van het ene bedrijf naar het andere. In beide gevallen dient dan te worden nagegaan of de grond bij het nieuwe bedrijf zodanig is gelegen, dat die samen met andere grond een kavel of perceel vormt. In veel geval len zullen dan uit het digitale bestand kavels of percelen moeten vervallen, en zullen nieuwe eraan moeten wor den toegevoegd. Bij de thans gebruikte werkwijze, waar bij geen gebruik wordt gemaakt van een grafisch beeld scherm, worden te vervallen kavels of percelen uit het bestand verwijderd met behulp van een ponsconcept, 76 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 6