42*175: waarop gegevens zijn ingevuld die zijn verkregen uit de bij de bedrijfskaartjes behorende computeruitvoer. Voor het toevoegen van nieuwe kavels of percelen, die in een groot aantal gevallen bestaan uit delen van eerder gedigitaliseerde kavels of percelen, is een werkwijze ont wikkeld, waarbij de grenzen ervan in eerste instantie op de eerder beschreven werkwijze worden gedigitaliseerd en in het bestand verwerkt. Daarna worden de admini stratieve kavelgegevens aan het oude digitale bestand toegevoegd door de gegevens van een ponsconcept te verwerken. Het muteren van kavel- of perceelnummers, ook wanneer alle grond van een bedrijf overgaat naar een ander bedrijf, is een eenvoudige administratieve handeling. Een apart computerprogramma is vervaardigd om aan te geven welke bedrijven zijn gemuteerd, welke bedrijfs kaartjes kunnen vervallen en voor welke bedrijven nieu we bedrijfskaartjes moeten worden gemaakt. Na con trole kunnen de bewerkingen worden voortgezet. Terzijde zij opgemerkt, dat te verwachten is dat bij een jaarlijkse opschoning de meeste mutaties slechts admi nistratieve handelingen inhouden, daar bij deze mutaties doorgaans gehele kavels of percelen zullen zijn betrok ken. 6. Digitalisering van het wegennet voor afstand berekening Indien het wegennet in coördinaten is vastgelegd en de verbindingen van bedrijfsgebouwen en van kavels of percelen met het wegennet zijn gedigitaliseerd, is het mogelijk de computer de kortste afstand te laten bereke nen van elk bedrijfsgebouw naar de bij het bedrijf beho rende gronden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een techniek uit de operationele research [Dijkstra, 1959]. Vanuit de bedrijfsgebouwen wordt het wegennet afge zocht in de vorm van een boomstructuur. Dit zoeken kan zowel plaatsvinden op basis van de absolute afstanden als op basis van naar wegkwaliteit gewogen afstanden; een route over een onverharde weg is daarbij bijvoor beeld driemaal zo onaantrekkelijk als een over een ver harde weg. Zijn alle kortste afstanden tot de ontslui- tingspunten van kavels of percelen gevonden, dan wor den de resultaten van de bewerking vastgelegd. Voor de berekeningen wordt een route gedigitaliseerd van het bedrijfsgebouw van elk bedrijf naar een dichtbij gelegen punt van het wegennet. Dit punt wordt, evenals de andere punten van het wegennet, gekozen op de hartlijnen van de wegen. Bij bedrijven waarvan de be drijfsgebouwen buiten het onderzoeksgebied zijn gele gen, wordt als plaats voor de bedrijfsgebouwen een punt op het wegennet gekozen waar men het gebied binnen komt. Deze keuze wordt aan de hand van de figuratie op het bedrijfskaartje gedaan. Van elke kavel of perceel wordt op de kaartjes nagegaan of de bij digitalisering van grenzen gekozen ontslui- tingspunten gunstig liggen voor de afstandberekening. Bij de keuze ervan tijdens de voorbereiding van het kaartmateriaal voor het digitaliseren van kavel- of per ceelgrenzen en ontsluitingsroutes wordt een punt ge nomen dat gunstig ligt voor het berekenen van de af stand tot de dichtstbij gelegen verharde weg. Dit punt behoeft niet gunstig te zijn voor het berekenen van de af stand tot de bedrijfsgebouwen. Er wordt een ander ont- sluitingspunt gekozen, wanneer dit voor de afstandbere kening een verbetering inhoudt en deze keuze geen in vloed heeft op de berekening van de ontsluitingsafstand: de kortste afstand van de grond naar de verharde weg. NGT GEODESIA 84 In andere gevallen blijft het ontsluitingspunt op zijn plaats en wordt een zogenaamde bijzondere route aan geduid en gedigitaliseerd. Deze kan lopen van kavel- of perceelsgrens naar een ander punt van het wegennet of direct naar de bedrijfsgebouwen. Hierna worden op het wegennet nog zoveel knikpunten vastgelegd als nodig is voor de afstandberekeningen. Daarbij worden wegkenmerken onderscheiden die van invloed zijn op de afwikkeling van het interne bedrijfsver- keer. Op dit moment zijn dat: verharde, semi-verharde en onverharde wegen, kruisingen met water (niet brug gen) en spoorlijnen, gelijkvloerse kruisingen mét auto wegen en steile afritten van dijken. In de toekomst is het mogelijk, wanneer daarover gegevens beschikbaar zijn, inventarisaties van wegkwaliteit, verkeersintensiteit en dergelijke aan de digitalisering van het wegennet te kop pelen. Evenals andere metingen wordt de digitalisering van de bijzondere routes en het wegennet zo goed mogelijk ge controleerd door computerberekeningen en proefkaarte- ringen. Hierbij wordt nagegaan of alle eindpunten van de ontsluitingsroutes die zijn gedigitaliseerd bij de meting van de kavel- of perceelsgrenzen en van de bijzondere routes ook in het wegennet zijn terug te vinden. Omdat digitaliseringen op verschillende tijdstippen plaatsvin den, zullen de coördinaten van identieke punten van elkaar kunnen verschillen. Binnen een tolerantie van enkele meters zoekt de computer overeenkomstige pun ten bij elkaar, maakt de coördinaten ervan gelijk aan de coördinaten gemeten tijdens de digitalisering van het wegennet en corrigeert de coördinatenbestanden van ontsluitingsroutes en bijzondere routes. Bij de digitalisering van het wegennet is voorgeschreven dat wordt gedigitaliseerd van knooppunt naar knoop punt. Een knoopunt is een punt op een kruising van wegen, doch kan ook een punt zijn waar de wegkwaliteit verandert. Het einde van een insteekweg is tevens een knooppunt. Bij de afstandberekening wordt van deze punten gebruik gemaakt om van de ene tak van het hart van de weg controlepijltje Fig. 4. Controlekaartering van het wegennet met pijltjes bij de knooppunten. 77

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 7