wegennet op de andere te kunnen komen. Dit betekent dat aan de digitalisering van de knooppunten hoge eisen dienen te worden gesteld. Omdat coördinaten van knooppunten vaker worden gemeten, dient één gemid delde waarde in het computerbestand te worden vastge houden. Tenslotte zal moeten worden gecontroleerd of geen knooppunten zijn overgeslagen; hiervoor is een vi suele controle gekozen. De tekenmachine tekent bij elk begin- en eindpunt van een wegvak, begrensd door knooppunten, in de richting van het eerste, respectieve lijk laatste knooppunt een pijltje. Er wordt nagegaan of in elk knooppunt alle wegvakken van een pijltje zijn voor zien (zie fig 4). 7. Dorpskommen De begrenzing van een dorpskom wordt gedigitaliseerd om te kunnen aangeven welke gronden en, in het bijzon der, welke bedrijfsgebouwen binnen de dorpskom zijn gelegen. Dit gegeven is van belang voor een oordeels vorming omtrent de locatie van bedrijfsgebouwen. Ook kan worden nagegaan of door verplaatsing daarvan ver betering is aan te brengen in de infrastructuur. De begrenzingen van dorpskommen worden op een summiere wijze gedigitaliseerd, daar het in het algemeen alleen nodig is aan te geven of gronden van een bedrijf erin zijn gelegen. Daarom is het voldoende deze bepaling te doen op basis van de ligging van de centrale punten van kavels of percelen, en behoeft er slechts op te wor den gelet dat de grens zo is gedigitaliseerd, dat deze punten aan de juiste zijde van de grens zijn gelegen. De daarvoor gebruikte werkwijze, die overigens bij veel onderdelen van de CIN wordt gehanteerd, is gebaseerd op een techniek beschreven door [Jacobsen, 1968] (zie fig. 5). De computer verschuift hierbij het coördinaten stelsel zodanig, dat de oorsprong ervan is gelegen op het te beschouwen punt (bijvoorbeeld een binnen een kavel of perceel centraal gelegen punt). Het aantal doorsnij dingen van de grens (bijvoorbeeld de begrenzing van een dorpskom) met de verschoven positieve y-as wordt be rekend. Is dit aantal oneven, dan ligt het punt binnen de grens, is het aantal even (of nul) dan ligt het er buiten. (Het berekenen of een punt op de grens ligt, is bij geen van de toepassingen van belang.) Ter vermindering van de rekentijd worden eerst alleen de verschoven x-coör- dinaten berekend. Daarna wordt nagegaan of één van die waarden nul is; dit punt ligt dan op de verschoven y- as. Ter voorkoming van problemen wordt een dergelijk grenspunt een meter verschoven in de richting van de positieve x-as. Deze verschuiving dient kleiner te zijn dan de meetnauwkeurigheid van de coördinaten. In dit geval ontstaat een normale situatie en behoeven we er geen Fig. 5. Aanduiding van de berekening of een punt is gelegen binnen een polygoon. rekening mee te houden hoe de grens loopt na de snij ding met de verschoven y-as (zie fig. 5c, d, e). Vervolgens wordt berekend wat van twee opeenvol gende punten de waarde is, wanneer de verschoven x- coördinaten met elkaar worden vermenigvuldigd. Is dit produkt negatief, dan snijdt de verbindingslijn de ver schoven y-as. Alleen bij die gevallen worden de verscho ven y-coördinaten van beide punten berekend. Dan wor den ook de coördinaten van het snijpunt berekend. Zijn deze positief, dan wordt het snijpunt geteld. Is de gehele grens op deze wijze bewerkt, dan wordt nagegaan of het getelde aantal snijpunten oneven is. De beschreven techniek vormt ook een belangrijk hulp middel bij het maken van selecties uit gedigitaliseerde bestanden, wanneer men geïnteresseerd is in gegevens van gebieden waarvan de begrenzingen niet eerder wer den opgenomen. Voor studies van deelgebieden is dit van groot nut. 8. Dorpsbehorens Een dorpsbehoren wordt gedefinieerd als een aaneenge sloten gebied, waarbinnen zoveel mogelijk grond voor komt die in gebruik is bij bedrijven in eenzelfde dorp of woonkern, of bij bedrijven die op zo'n dorp of woonkern zijn georiënteerd. Dit kan ook een gedeelte van een dorp, woonkern of streek betreffen. De grootte van de dorpsbehorens is sterk afhankelijk van de aard van het gebied. De grenzen worden eerst globaal vastgelegd. De verdere procedure voorziet in de mogelijkheid een juiste keuze te doen die optimaal aan het begrip dorpsbehoren tegemoet komt. Dezelfde werkwijze kan ook worden ge volgd voor het vaststellen van de blokgrens voor een ruil verkaveling als geheel. Bij het digitaliseren van de in kaart gebrachte grenzen wordt gewerkt volgens de zogenaamde segmenten methode. Waar het in veel toepassingen zo is, dat dan tevens wordt aangegeven welk vlak (hier dorpsbehoren) links van de gedigitaliseerde grens ligt en welk vlak rechts, wordt dit bij de gekozen werkwijze iets eenvou diger gedaan. Na het digitaliseren van de door knoop punten begrensde lijnsegmenten wordt binnen een vlak één punt gedigitaliseerd. Aan dit punt wordt het dorps- behorennummer gekoppeld. Het is dan verder aan de computer om met behulp van de gedigitaliseerde lijnseg menten en de centraal in de dorpsbehorens gelegen pun ten polygonen te construeren die de vlakken begrenzen. Ten einde de computer niet te veel problemen te geven bij fouten, worden, net als bij het wegennet, op de con- trolekaartering van de grenzen en vlakcodes door de tekenmachine bij de knooppunten pijltjes gekaarteerd in de richting van de aansluitende zijden. Is het aantal pijl tjes niet toereikend, dan dient het bestand te worden ge muteerd. Hetzelfde dient te gebeuren bij onjuistheden in de gekaarteerde grenzen en de vlakcodes. Zijn de begrenzende polygonen van de dorpsbehorens bekend, dan wordt bepaald binnen welk dorpsbehoren het bedrijfsgebouw van een bedrijf zich bevindt, en wat het dorpsbehorennummer van de bij het bedrijf behoren de gronden is. Zijn deze nummers gelijk, dan is de situa tie in orde. Is dit niet het geval, dan wordt op de plaats van het centrale punt van kavel of perceel door de teken machine het nummer aangebracht van het dorpsbeho ren van de bedrijfsgebouwen. Fig. 6 geeft hiervan een voorbeeld. Deze kaart wordt visueel getoetst aan de bovenvermelde definitie. Door nu de eerder gekozen grens te wijzigen, kan men beter aan de definitie tege moet komen. Gebruik over en weer zal altijd blijven be- 78 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 8