ARTOL- kartografie (proeve van een produkt) Deformatiemeting Nadat het kunstwerk is voltooid, worden in de randbal ken bij de steunpunten en bij de middens van de over spanningen bronzen boutjes geplaatst, die 5 mm boven het beton uitsteken. Door waterpassing wordt de hoogte van deze boutjes in NAP bepaald. Door een jaarlijkse herhaling van de meting kan de deformatie van het kunstwerk worden bepaald. Een van de stalen meettorens zal worden vervangen door een definitieve meettoren van beton. Deze zal in de toekomst dienst doen om een eventuele horizontale ver plaatsing van de steunpunten te kunnen meten. In de pij lers en landhoofden zullen op ongeveer 1,50 meter bo ven het toekomstig maaiveld roestvrijstalen bouten wor den aangebracht. Deze bouten zijn voorzien van een kop, waarop een prisma van de afstandmeter kan wor den bevestigd. Met behulp van richting en afstand kun nen dan de coördinaten van ieder steunpunt worden berekend. Ook deze meting zal jaarlijks geschieden, de resultaten zullen op een staat worden bijgehouden. Overigens zal uit het onderstaande blijken, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het plaatsen van vaste punten of hoogtemerken in kunstwerken. Deze ogen schijnlijk stabiele objecten blijken in de praktijk door de voortdurende verkeersbelasting aan zetting onderhevig te zijn. De bovenbouw is beweegbaar gehouden om temperatuurwisselingen te kunnen opvangen, de onder bouw kan zich verplaatsen door eenzijdige belasting. Voor het knooppunt Leidschendam geldt, dat ten ge volge van de enorme grondophogingen voor de op- en afritten, en de grote hoeveelheden beton voor de via ducten, het gehele gebied sedert de aanvang van de werkzaamheden reeds ongeveer 45 mm is gezakt! De MD heeft dit kunnen constateren door het uitvoeren van een doorgaande waterpassing van Den Haag naar Noot dorp. Tenslotte Tot slot past hier een overzicht van de aannemers en aannemerscombinaties, die dit unieke project hebben gebouwd. a. Viaducten: de aannemerscombinatie ,,Flykom" bestaande uit: Dirk Verstoep BV te Dordrecht, Hollandsche Beton Maatschappij BV te Gouda. b. Grondwerk: de aannemerscombinatie „Stevin Haag" bestaande uit: Bos en Kalis BV, Koninklijke Wegenbouw Stevin, NBM. c. Leveranciers: betonbalken van de balkenfabriek „Krikke" te Nij megen, asfalt van Bruil" BV te Arnhem, verlichting van ,,Nolte" te Eindhoven. d. Esthetische vormgeving van de kunstwerken: ir. W. Snieder van het architectenbureau Snieder, Duyvendak, Bakker te Amsterdam. Het door de meetploegen gebruikte instrumentarium omvatte: 2 theodolieten T2E van Wild, 1 elektronische afstandmeter Wild Di 4, 1 waterpasinstrument met reversieniveau van Wild. De berekeningen in het veld werden verricht op de HP 97 en HP 41C van Hewlett Packard. door J. Meijer, J. Rietman en ir. C. Zei Hem aker, respectievelijk chef Kartografie, chef Vastgoed bestanden en chef Stafbureau Be drijfsvoering en Ontwikkeling bij de Dienst Gemeentewerken te Rotterdam, afdeling Landmeten en Kartografie. 1. Rotterdam eigenaar van „ARTOL" In 1981 is er een wending gekomen in de gemeentelijke samenwerking met betrekking tot automatisering. Be paalde coördinerende werkzaamheden geschieden thans door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De gemeenten maken tegenwoordig veel meer zelf hun plannen dan in de periode met het SOAG (Samenwer kingsverband voor de Overkoepeling van de Automati sering bij de Gemeenten). Een van de gevolgen is dat het ARTOL-systeem, dat in opdracht van het SOAG door de gemeente Rotterdam werd ontwikkeld, thans eigendom is van deze gemeente. 2. ARTOL-topografie gereed Het ARTOL-topografiesysteem wordt reeds vier jaar met succes toegepast door de afdeling Landmeten en Karto grafie van Gemeentewerken. Eind 1983 kwam het digi taal bestand van het stedelijk gebied van Rotterdam ge reed, waarmee de opbouwfase werd afgesloten. De mutaties in het bestand geschieden voornamelijk door metingen in het terrein. Er wordt naar gestreefd om elke relevante terreinsverandering, direct nadat deze is gebouwd/aangelegd, in te meten en deze mutatie in het bestand te verwerken. Nauwgezet wordt de toestandsin formatie bijgehouden, welke voornamelijk afkomstig is 166 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 16