Van terrein tot kaart bij het Bureau Landmeetkundige Zaken van de provinciale waterstaat van Noord-Brabant door M. A. M. Lommers, hoger landmeetkundig ambte naar bij het Bureau Landmeetkundige Zaken van de pro vinciale waterstaat van Noord-Brabant en N. Claij, student aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. 1. Inleiding In dit artikel wordt de wijze van opname en kaartvervaar diging beschreven, zoals die sinds 1980 bij het Bureau Landmeetkundige Zaken is ontwikkeld en wordt toege past. De benodigde apparatuur die daarvoor vanaf die tijd is aangeschaft, bestaat uit: - drie zelfregistrerende tachymeters (twee ELTA's-2 en een ELTA-3) met toebehoren; - twee tafelrekenmachines (Hewlett Packard 9845B); - twee diskettestations; - twee printers; - een centraal geheugen van 64 Mb, verbonden aan de twee HP-9845B's middels een zogenaamd Shared Resource Management systeem; - een Summagraphics digitizer, en - een Benson plotter. Een belangrijk deel van de werkzaamheden van het bu reau is de kaartvervaardiging. Daarnaast worden met het systeem ook dwarsprofielen getekend, oppervlaktes be paald en landmeetkundige berekeningen uitgevoerd. Goed kaartmateriaal is onontbeerlijk, wanneer het gaat om de uitvoering van nieuwe werken, ondersteunende taken, en het onderhoud en beheer van de provinciale wegen. Het zwaartepunt van de kaartvervaardiging bij het Bu reau Landmeetkundige Zaken ligt op de uitvoering en begeleiding van nieuwe werken. Hiervoor zijn grootscha lige basiskaarten nodig, die up-to-date dienen te blijven, zodat de gebruikers economisch, planmatig en betrouw baar kunnen werken. Die actualiteit kan worden verkre gen door de cirkel basiskaart-plannen-uitvoeren-basis- kaart gesloten te houden. In het navolgende zal worden beschreven op welke wijze, langs automatische weg, deze basiskaart wordt verkregen. 2. De basiskaart Allereerst volgt de omschrijving van het begrip basis kaart, zoals die bij het Bureau Landmeetkundige Zaken wordt gebezigd: Een basiskaart is een kaart met een dusdanige schaal, in houd, vorm en nauwkeurigheid, dat zij kan dienen als basis voor de werkzaamheden van de gebruiker. Het is een strookkaart van een provinciale weg met de daarbij behorende directe omgeving. De eisen die aan de basis kaart worden gesteld, zijn de volgende: - vervaardiging op elke gewenste schaal moet mogelijk zijn; - de topografie moet zo volledig mogelijk zijn; - de nauwkeurigheid moet voldoende zijn; - de kaart moet up-to-date zijn (de kaartwaarde is af hankelijk van de actualiteit); - de provinciale eigendomsgrenzen moeten duidelijk kunnen worden aangegeven; - koppeling met de wegendatabank moet mogelijk zijn; - koppeling en conversie met andere informatiesyste men dient mogelijk te zijn. Aan deze eisen kan een door de computer vervaardigde kaart, met als kenmerken digitale opslag, kaartnauwkeu- righeid 1 500, interactieve mutatie en kaartvervaardi ging op elke gewenste schaal, voldoen. Het gebruik van een overlay-systeem biedt veel voordelen. De gebruiker kan daarmee een topografische kaart samenstellen van een door hem gewenste inhoud. De gegevensinwinning ter realisering van de digitale kaartbestanden geschiedt met behulp van de zelfregis trerende tachymeters. Daarnaast kunnen ook bruikbare (oude) kaarten of kaartmateriaal van derden tot digitale bestanden worden omgezet. Ook het handmatig intoet sen van bestanden is mogelijk. 3. Uitgangspunten bij het opzetten van het systeem Aan het systeem van kaartvervaardiging liggen de vol gende uitgangspunten ten grondslag: - de systeemkosten moeten passen binnen de finan ciële mogelijkheden; - de veiligheid in het terrein, met name tijdens het me ten langs en op wegen, moet worden bevorderd; - een digitaal kaartbestand moet worden opgezet voor de vervaardiging van basiskaarten schaal 1 500; - voor de medewerkers zal de overgang naar geauto matiseerde kaartvervaardiging een min of meer van zelfsprekend karakter moeten dragen; - het systeem moet eenvoudig van opzet zijn en zoveel mogelijk aansluiten bij de gebruikte meet- en verwer kingsmethoden; - het verzamelen van de meetgegevens dient aan de opnameploeg zo weinig mogelijk beperkingen op te leggen; 168 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 18