zaak is de geheugenruimte zoveel mogelijk te reduceren. Dit raamkaartbestand zal volautomatisch kunnen wor den gemaakt, omdat de begrenzingen van de raamkaar- ten vooraf worden bepaald. De ligging en formaten wor den mede bepaald door het wegennet van de provincie Noord-Brabant. Het ligt in de bedoeling deze raamkaart- gegevens op te nemen in de wegendatabank. Er worden dan tevens overlays gemaakt voor bijvoorbeeld gege vens over grenzen, tekst, symboliek en dergelijke. 7. De bijhouding Uiteraard doen zich veranderingen voor die moeten kun nen worden verwerkt. Van de nieuwe meetgegevens worden piotbestanden gemaakt, op dezelfde wijze als in het voorgaande is beschreven. Het bestaande kaart- bestand wordt daartoe uitgetekend, met daaroverheen in een andere kleur de gewijzigde situatie. Met behulp van digitizer en grafisch beeldscherm wordt het kaart- en symbolenbestand gemuteerd, waarna het nieuwe kaart- bestand wordt gemaakt. Op deze wijze blijft het bestand up-to-date. Wanneer zich veranderingen voordoen in het beheer of de eigendom van provinciale percelen, is daar vrijwel altijd het Bureau Landmeetkundige Zaken bij betrokken. Het vastleggen van de nieuwe situatie kan dan snel worden verwerkt. 8. Slotwoord In het voorgaande is beschreven hoe bij het Bureau Landmeetkundige Zaken van de provinciale waterstaat van Noord-Brabant basiskaarten worden vervaardigd, en hoe wordt gedacht over raamkaartbestanden. Deze kaarten zijn niet volledig ingetekend, aangezien slechts de gegevens van de provinciale wegen en andere eigen domspercelen van de provincie van belang zijn. Het opname- en verwerkingssysteem, met de daarbij be horende programmatuur, is in eigen beheer ontwikkeld en geschreven door ing. C. Visscher, die thans werk zaam is bij de gemeente Apeldoorn, en door ondergete kenden. Ook hier luidde de invoering van de zelfregistrerende tachymeters een nieuw tijdperk in. Een groot nadeel van het werken met de tachymeters in de buitendienst is de eentonigheid, het verspreid opereren van de meetploeg en daardoor het inleveren van een brokje romantiek. In de binnendienst is een verschuiving van de werkzaam heden waar te nemen. De tekenaar wordt langzaam maar zeker operateur. Uiteraard is het nodig geweest bij de overgang naar deze geautomatiseerde werkwijze aanpassingsperikelen te overwinnen. Door in een zo vroeg mogelijk stadium de medewerkers erbij te betrekken, de bestaande werkwijze zo weinig mogelijk te verstoren en de programma's zo gebruikersvriendelijk mogelijk te maken, is deze over gang in het algemeen acceptabel verlopen. Handleidin gen, met bruikbare voorbeelden, leiden de gebruikers door de programma's heen. Bovendien werd als voor deel ervaren, dat de computer veel vervelende werkjes voor zijn rekening neemt. gazon 0r#0.50 stand pl DrtOAO 9a zon gazon r 1 oonbouw Fig. 6. Fragment van een kaart met signatuur en beschrifting. NGT GEODESIA 84 172

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 22