redactioneel agenda berichten WISSELING EINDREDACTIE Zoals u ongetwijfeld opgemerkt zult hebben, is de eindredactie overgegaan van Hans Schijf naar Maarten Mooienaar. Nu alle werkzaamheden volledig zijn overgedragen, willen wij Hans hartelijk bedanken voor al zijn inspanningen en de prettige wijze waarop onze samenwerking verliep. Wij hopen met Maarten op de zelfde manier te kunnen doorgaan. de redactie BERICHT VAN DE REDACTIE Sinds de opening van de rubriek „Bericht uit. (NGT Geodesia no. 10, 1982) is de verwachte stroom van reacties van landmeet kundige diensten of afdelingen van een gemeente nog niet geko men. Merkwaardig genoeg worden bij telefonische contacten wèl reacties waargenomen, die bovenstaande verwachting rechtvaardi gen. Zoekend naar de oorzaak van deze tegenstelling komt men op de gedachte dat de handreiking niet voldoende duidelijk is geweest. Of zou het toch drempelvrees zijn? In (telefoon)gesprekken met collega's blijkt een aantal onderwerpen vaak actueel te zijn. Door enkele onderwerpen wat nader aan te duiden, hopen wij reacties te krijgen, die kunnen leiden tot discussie en uitwisseling van erva ringen. Automatisering bij kleinere gemeenten: door de snelle ontwikkeling van de elektronika worden computers goedkoper en hun mogelijk heden nemen toe. Daardoor wordt het mogelijk om voor weinig geld een computer aan te schaffen, die voldoet aan de betrekkelijk eenvoudige wensen van een kleine afdeling*) en die bijv. het kaar- teerwerk nog graag handmatig wil uitvoeren (werkgelegenheid!), maar het rekenwerk (grondslag, matenplan, wegassen) wil over dragen aan een snelle (snellere) machine**). Doordat de program matuur betrekkelijk eenvoudig is te maken, gaat iedere landmeet kundige afdeling zelf aan het programmeren en zó er bij collega diensten wordt geïnformeerd naar mogelijkheden van programma overname, dan bestaat er vaak onvoldoende inzicht in de gewenste grootte van het geheugen, de methode van opslag en de betrouw baarheid. Ook zal de snelle ontwikkeling van de apparatuur er toe leiden, dat men spoedig met „verouderde" computers werkt, en gedwongen is om na enkele jaren opnieuw aankopen te doen (wet van de remmende voorsprong). Bundeling van krachten en een sterk gezamenlijk ingenomen standpunt zal leveranciers er wellicht toe kunnen brengen om de apparatuur in goedkope huur aan te bieden. Taak van de landmeetkundige afdeling binnen een gemeentelijke organisatie: in deze tijd van herbezinning op gemeentelijke taken (woorden als „herschikking" en „privatisering" zijn voldoende om het spanningsveld aan te geven) is het een goede zaak om de hier boven genoemde taak niet alleen te inventariseren, maar in brede kring ook buiten het vakgebied bekend te maken. In de driedeling verzamelen verwerken presenteren, welke voor een dienst verlenend vakgebied als het onze sterk geldt, mag het presenteren best eens wat meer aandacht krijgen. En dan komt vanzelf naar voren, dat naast het kaartmaken ook de leidingenregistratie, de vastgoedinformatie en de statistiek tot het werkpakket kunnen be horen. Al schrijvend (en snuffelend in oude jaargangen van ons blad!) valt het op dat het merkwaardig stil is geworden rondom het gewone gebeuren van de landmeetkundige afdeling van een gemeente. Wij hopen hiermee wat drempels te verlagen en collega's aan te sporen tot presentatie en discussie. Let wel: dit geschrift beoogt geen nieuwe poging te zijn om ge meentelijke landmeetkundige diensten uniforme gedragsregels te laten volgen. Het niet-functioneren van de SOAG-formule is duide lijk genoeg geweest. Het is wèl de bedoeling een (papieren) tafel neer te zetten waaraan ieder kan aanschuiven en kan meepraten over het onderwerp. Om te weten te komen wat zich in den lande door wie over welke onderwerpen wordt gesproken, nodigen wij betrokkenen uit om te reageren op onderstaande oproep. OPROEP De redactie nodigt gespreks-, contact- of andersgenaamde groe pen uit om zich schriftelijk of telefonisch bij haar te melden. Hierbij is de volgende informatie van belang: Hier wordt gedoeld op de kleine computers (bijv. Casio 810, Hewlett Packard 41 C) en iets grotere (HP 9825 en 9845, Tek tronix 4050-serie). In dit verband is het wellicht beter te spreken over een verbe terde mechanisering van werkzaamheden dan over de automa tisering ervan! 176 welke gemeenten zijn bij de groep aangesloten; welke onderwerpen zijn of worden besproken; hoe vaak komt de groep bijeen; wie voert het secretariaat; is er belangstelling voor discussie op provinciaal of landelijk niveau. De resultaten van deze oproep zullen zo mogelijk worden gepubli ceerd in het septembernummer. Wij vragen dan ook: „Stel niet uit tot morgen Uw reactie kunt u richten aan: P. Miete, Scheerling 23, 1902 JG Castricum, tel. 070 - 889335 (kantoor), 02518 - 50803 (huis). 24 mei, 7 en 21 juni 1984 Postacademische cursus over „Grondkosten, grondbeleid en ruimtelijke ordening". Inlichtingen bij: Geoplan, Wetering schans 12, 1017 SG Amsterdam (020-241433). 8 juni 1984 Bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging voor Fotogram- metrie. Voordrachten door medewerkers van KLM Aerocarto. Onderwerp: „Recente ontwikkelingen bij KLM Aerocarto". Plaats: Fruitweg 9, Den Haag. Tel. 070 - 894441. Aanvang: 14.00 uur. 18 september 1984 Studiedag met als onderwerp „Radiosatellieten plaatsbepa ling; een methode in de dagelijkse praktijk van de geodeet van morgen?" Plaats: Aula van de Landbouwhogeschool, Gen. Foulkesweg 1b te Wageningen. Het programma, met internationale deelname, wordt nader bekend gemaakt. 21 september 1984 Studiedag NGL met als thema „Onderwijs in de landmeet kunde". Plaats: Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Zie p. 175. SNELLIUS leder jaar organiseert de Afdeling der Geodesie van de TH Delft een zomerkamp voor haar eerste-, tweede- en derdejaars studenten. Vele afgestudeerden kunnen zich dit gebeuren wellicht nog goed herinneren. Dit jaar kunnen wij het verheugende feit meemaken, dat de heer Bruining voor de 25e keer aan dit gebeuren deelneemt. Wij, als zomerkampcommissie van het Landmeetkundig Gezel schap „Snellius", en enkele naaste medewerkers van de heer Brui ning menen dit niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Daarom is besloten een feestavond te organiseren. We willen een ieder, die de heer Bruining met dit jubileum wil feliciteren, bij deze uitnodigen. Het feest vindt plaats op donderdagavond 14 juni 1984, aanvang: 21.00 uur. Locatie: Panhoefweg 2, Sprundelsebaan, 4882 JC Klein-Zundert (gem. Zundert). Namens de zomerkampcommissie, H. Dahlmans, L. Boer. GROOTSTE RUILVERKAVELING BIJNA VOLTOOID In het gemeenschapshuis De Til te Giessenburg is op 30 maart jl. de akte gepasseerd van de ruilverkaveling Alblasserwaard, die met 22 500 ha de grootste in Nederland is. Deze bijna 1 700 pagina's tel lende akte van toedeling werd met een kruiwagen binnengebracht. Door de ondertekening is de nieuwe eigendomssituatie in het ge bied een feit geworden. Nog maar één op de zeven agrariërs heeft meer dan één bedrijfskavel, terwijl vóór de ruilverkaveling het ge middelde aantal kavels vier bedroeg. Een verbetering van de verka velingssituatie was ook dringend noodzakelijk, omdat veel kavels lang en smal waren. Een diepte van drie kilometer was niet uitzon derlijk. De huidige gunstige verkavelingssituatie kon vooral ook worden bereikt door 115 melkveebedrijven te verplaatsen vanuit de bewoningsstroken naar de nieuwe wegen. In het kader van de ruilverkaveling zijn 125 kilometer nieuwe wegen aangelegd, waarlangs de 115 nieuwe boerderijen zijn gebouwd. Voor de waterbeheersing hoefden slechts enkele voorzieningen te worden getroffen om het water vlotter af te voeren. Ook is aan na- NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 26