H jB v'; AC. 9 3***'* 7 lathr* AC Fig. 1. Tekening van het basisnet en berekening van de afstand AE. de kerk van Egmond aan Zee (toen Egmond op Zee ge heten). De toren op het dak van de Grote Kerk van Alk maar staat nog op zijn oude plaats; de toren van de kerk van Egmond aan Zee is in 1741 in zee gestort. Wie was Claes Jansz.? Zijn naam staat op de eerste pagi na van zijn leerboek, waarvan we aannemen dat het door hemzelf is geschreven, hoewel er twee soorten handschrift in voorkomen: ,,Dit boeck competeert Claes Jansz Lantmeeter" (zie fig. 2). In de admissieboeken van het Hof van Holland, Algem. Rijksarchief, Inv.n.. 266 g (7) komt twee keer een Claes Jansz. voor: folio 119, 22 april 1660 Claes Jansz. van Schorel; folio 196, 3 april 1662 Claes Jansz. Voogt. /vivK Chn/ichrrt Cjur Fig. 2. Naam van de eigenaar op de eerste pagina van het boek. We hebben hier zeker te maken met eerstgenoemde, o.a. omdat in het leerboek de Hondsbosse en de Geest- merambacht roede worden gebruikt, die beide van toe passing zijn op het landmeterswerk in de omgeving van Schoorl. De tweede Claes Jansz. is de auteur van de zeemansgidsen, bekend onder de titel: De Nieuwe Groote Lichtende Zeefakkel, voor het eerst uitgegeven door Johannes van Keulen te Amsterdam, 1681 - 1684. Wat mag de landmeter Claes Jansz. hebben bewogen om de afstand tussen de kerktorens van Alkmaar en Eg mond aan Zee te meten? Hierover kunnen twee veron derstellingen worden gemaakt: 1. De meting heeft moeten dienen voor de schaalbepa- ling van een kaartering van grote omvang, zoals de kaart van Holland ten noorden van het IJ. De datering van de meting tussen 1660 en 1680 komt overeen met de perio de waarin Johannes Dou zijn kaartering uitvoerde. 2. De meting diende als praktische oefening en als proef van bekwaamheid in het onderwijs in de landmeetkun de. Er wordt nl. in het handschrift een voorbeeld gege ven van eenzelfde meting, zonder aanduiding van con crete hoekpunten in het terrein (zie fig. 3). Overigens worden in het handschrift nergens concrete metingen behandeld. Het losse blad met de basismeting staat wat dat betreft geheel op zichzelf. Waar werd de basismeting uitgevoerd? Door reconstructie van het basisnet kon de plaats van de basis worden vastgesteld, nl. in de polder van het vroe gere Egmondermeer (zie fig. 4). In dit gebied zou van daag de dag de basis zonder bezwaar kunnen worden gemeten. Het gebied was in de 17e eeuw weiland en dat is het nog. In het weiland staan nog dezelfde boerderijen en er zijn weinig boerderijen bij gekomen. Er werd geen ruilverkaveling uitgevoerd. De basis BC kan ook nu nog worden uitgezet (zie fig. 5), maar de richtingsmetingen zijn niet meer mogelijk. In B kan het torentje van de Grote Kerk niet meer worden gezien, omdat het schuil gaat achter de hoge flatgebouwen, en punt E is in zee verdwenen. Reconstructie heeft alleen zin om de nauw keurigheid van de metingen uit de 17e eeuw te toetsen en om de oude plaats van de kerk van Egmond aan Zee te reconstrueren. De plaats die Claes Jansz. voor de basis heeft gekozen, is ook nu nog uit de topografische situatie verklaarbaar. Ten eerste gaat de basis over een van de langste perce len. Voorts ligt hij ongeveer halverwege A en E. Door het NGT GEODESIA 84 157

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 7