Fig. 3. Voorbeeld van een indirecte afstandmeting. prevaleren van de richting van het lange perceel staat de basis niet loodrecht op de afstand AE. Een inspectie in het terrein, met het doel iets van de basispunten B en C terug te vinden, leverde niets op. Aanvankelijk, na be studering van de kaart van Dou (zie fig. 6), werd ver moed dat de basis zou liggen bij de op de kaart aange geven Banpaal, op de grensscheiding van de gemeenten Egmond en Bergen [1]*). Naderhand bleek dat deze ver onderstelling niet juist was. Berekening en constructie van het net Claes Jansz. heeft alleen de basishoeken gemeten: Z ACB 33°37' (in de figuur staat abusievelijk 23°37'Z ABC 135°52'; Z ECB 122°30'; Z EBC 49°23'Uit de basislengte van 280 roeden (zie hierna voor de roedelengte) werden eerst de lengten van de hulplijnen BG en CF berekend en vervolgens uit deze hulplijnen de lijnstukken CG, GA, BF en FE. Met een loodlijn uit A op het verlengde van EC konden AH en HE worden berekend en daaruit tenslotte de afstand waar om het was te doen: AE 2519 roeden. Om de constructie van de figuur op de kaart 1 25 000 te kunnen uitvoeren, dient allereerst de lengte van de ge bruikte roede te worden achterhaald. Claes Jansz. heeft ons daarover geen bericht nagelaten. We moeten zelf onze conclusie trekken. Waarschijnlijk gebruikte hij een roede van de z.g. Hondsbosse of Zijpse maat: 3,42 meter [2]Deze veronderstelling is gebaseerd op het noemen van die maat in enkele berekeningen in zijn ge schreven leerboek. Echter niet bij de berekeningen van de perceelgrootte e.d., maar bij de berekeningen van de inhoud van lichamen, zoals de kegel en de bol, achterin het leerboek. Het is echter ook mogelijk, dat zijn roede een lengte had van 3,49 meter [3], de z.g. Geestmeram- bachtse roede. Dat hij twee verschillende roeden onder zijn instrumenta rium bezat, kan worden afgeleid uit een smalle strook papier die ergens tussen de bladen van zijn handschrift was verborgen, en waarop de Hondsbosse en de Geest- merambacht maat met elkaar werden vergeleken. Claes Jansz. geeft daarbij de verhouding: Hontbos verdeelt in 10000 deelen soo doet geestmerambacht 10303 der zei ver deelen". Met de lengte van 3,42 meter van de Hondsbosse roede werd de afstand Alkmaar - Egmond aan Zee nage rekend: 8 615 meter. Controle was echter noodzakelijk. De nummers 11] t.m. [5] verwijzen naar „Literatuur" op p. 161 aan het eind van dit artikel. Fig. 4. Tegenwoordige toestand van het terrein waarin de basis meting werd uitgevoerd. Sammer Fig. 5. Reconstructie van het basisnet en van de ligging van de voormalige toren van de kerk van Egmond aan Zee. 158 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 8