Nauwkeurig plaatsbepalen onder water door ir. W. Tuit man, werkzaam bij Osiris-Cesco BV en K. J. Riedijk, werkzaam bij de afdeling Mariene Geode sie en Terrestrische Metingen van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY Accurate positioning below the watersurface For the construction of the Storm Surge Barrier in the Eastern Scheldt, acoustic systems are used for positioning below the watersurface. Besides, as in general, the repeatibility here the ab solute accuracy is important. The authors give a description of the used super short baseline system (Simrad HPR 209), and an ana lysis of the accuracy. Inleiding Bij de bouw van de stormvloedkering in de Ooster- schelde worden akoestische systemen gebruikt voor de plaatsbepaling van objecten en voertuigen onder water. Bij deze werken is de uiteindelijke absolute nauwkeurig heid van groot belang; dit in tegenstelling tot het nor male gebruik van deze systemen, waarbij de zogenaam de repeatability herhalingsnauwkeurigheid) het be langrijkst is. Bovendien liggen de gewenste nauwkeurig heden op de grens van de systeemmogelijkheden. Een van de voertuigen, waarbij akoestische plaatsbepa ling wordt gebruikt, is de „Portunus". Dit is een in spectievoertuig, waarmee de fundatiematten worden geïnspecteerd. Het schip van waaruit de Portunus wordt bestuurd, is de „Wijker Rib" (zie fig. 1 en 2). Het ge bruikte akoestische systeem is in dit geval het HPR 209 systeem van Simrad. Dit is een super short baseline systeem, waarmee richtingen en afstanden worden ge meten. De keuze van dit systeem werd bepaald door het feit, dat het systeem als een van de weinige een volgtransducer heeft. De transducer is draaibaar in het horizontale en verticale vlak. Met deze volgtransducer wordt de sig naal/ruis verhouding aanzienlijk verbeterd. Dit was nodig, omdat de Portunus in een omgeving moet wer ken met veel akoestische ruis en op afstanden, waar de afstand/diepte verhouding erg ongunstig is. Nadat het systeem werd aangepast aan de operationele omstan digheden, werkt het zeer bevredigend. In dit artikel zal allereerst een beschrijving worden gege ven van het HPR systeem en van de meetmethode en tot slot een nauwkeurigheidsanalyse van de testmeting. Roéponrier Electronics of crawler system Obstacle Avoidance Sonar comero lighting Manipulator separate supply oil tanks Hydraulic valve pod Electronics of manpulator system Elect ro- hydraullc system Right Left Electronics of sed.syst/ Electronics of Icamera system Cameras Sandlayer thickness sensors Manoeuvring wheel arm NGT GEODESIA 84 Fig. 1. Inspectievoertuig de Portunus". 207

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 13