tweede generatie, namelijk de reeks IBM 1401. Daaren tegen was de computer die in 1968 ter beschikking werd gesteld van de derde generatie, nl. een IBM 360/40, waardoor men verplicht werd het systeem te herzien, de werkwijze te veranderen, nieuwe analyses te maken en nieuwe programma's te schrijven. Het bestuur van het Kadaster beschikt sedert november 1981 over een elektronische uitrusting van IBM, be staande uit: - een computer type 4331 met een centraal geheugen van 2 Megabyte; - een power-unit; - een console type 3278; - een lees- en ponseenheid type 3505-2501; - een afzonderlijke kaartenlezer type 3525; - 2 afdrukeenheden type 3203; - 4 bandenkasten type 3420 om de magneetbanden te lezen en erop te schrijven; - 20 schijven type 3370, waarop eveneens kan worden geschreven en gelezen; - de overeenstemmende controle-eenheden; - 7 terminals voor interactief programmeren. Voor het invoeren van informatie beschikt de administra tie van het Kadaster over: - 5 ponsmachines (IBM) voor kaarten; - 3 controleponsmachines (IBM); - 20 magnetische encodeuses (Nixdorf); - en verschillende centra van het Ministerie van Finan ciën, waarop het Kadaster een beroep kan doen inge val van overbelasting. Voor de grafische verwerking van de terreingegevens beschikt het Kadaster over een elektronische coördina- tograaf en een flatbedplotter. 10. Overname De kadastrale legger is geheel overgebracht op magne tische informatiedragers. Dit bestand betreft enkel de actieve toestand van de kadastrale legger en bevat 22 700 000 inschrijvingen (elk met 150 geheugenposi ties), d.w.z. meer dan 3 400 x 106 posities, waarvan ver schillende in packed-form zijn. Dit bestand dat 3 700 000 eigenaars en 9 200 000 percelen omvat, vormt de gege vensbank van de actieve toestand „Eigenaars-Perce len". Hieraan dient een tweede en steeds in aangroei zijnd bestand te worden toegevoegd, dat de passieve of vervallen toestand weergeeft, en dat toelaat de historie van het onroerend patrimonium weder samen te stellen. 11. Wijzigingen Elk jaar wordt het basisbestand „Eigenaars-Percelen" bijgewerkt, waardoor rekening wordt gehouden met de veranderingen in eigenaar, in de vorm van de percelen en in de relaties met het eigendomsrecht. Deze bijwer king gebeurt jaarlijks, ten gevolge van het jaarlijks karak ter van ons belastingsysteem. Zij omvat ongeveer een miljoen aanpassingen, die 15% van het gehele bestand bestrijken. Bij het beëindigen van deze elektronische ver werking ontvangen de belanghebbende diensten per kadastrale gemeente: - de nieuwe actieve leggers; - de nieuwe passieve leggers; - de nieuwe lijst van de perceelnummers, opgemaakt in de numerieke volgorde van de percelen; - een nieuwe alfabetische lijst van de eigenaars; - een lijst die de historie weergeeft van de percelen sedert de laatste perekwatie. Van hun kant ontvangen de gewestelijke diensten de ge detailleerde statistieken betreffende de verschillende NGT GEODESIA 84 soorten oppervlakten en betreffende de inkomens van verschillende aard. Deze statistieken worden opgesteld per kadastrale afdeling van de gemeente, per provincie, per provinciale directie, per taalgewest, enz. Evenzo worden de dagboeken overgemaakt aan de ad ministratie van de Directie Belastingen, waardoor de in- kohiering inzake onroerende voorheffing, waarbij reke ning wordt gehouden met de uitgevoerde wijzigingen, mogelijk wordt. 12. Splitsing van gemeenten Naast de andere reeds operationeel zijnde toepassingen wordt de splitsing vermeld van belangrijke gemeenten in verschillende kadastrale gemeenten. 13. Het Staatsdomein Dank zij de automatisering van de kadastrale legger kan men ook gedeeltelijke of thematische Kadasters vormen, zoals van de goederen die behoren tot het Staatsdo mein. Dit laatste omvat per gemeente de onroerende goederen die eigendom zijn van de staat, met daarbij de juiste aanwijzing van het departement of van de dienst die het beheer voert over deze goederen. Ter zake gaat het om een werkdocument, dat een rationeel gebruik van het onroerend bezit van de staat in de hand werkt. 14. Kadastrale uittreksels In de loop van de laatste maanden van 1975 zag een nieuwe toepassing het daglicht, namelijk de automa tische aflevering van kadastrale uittreksels, waarvan de procedure vastligt in verschillende Koninklijke Besluiten. Tot op heden gebeurt dit slechts voor de aanvragen om uittreksels die worden ingediend bij twee bepaalde pro vincies. Op korte termijn zou deze toepassing kunnen worden uitgebreid tot het gehele Rijk, en bijgevolg kun nen voldoen aan de 300 000 jaarlijkse aanvragen. De gekozen werkwijze koppelt het automatisch opzoe ken van informatie op microfilms en microfiches aan het groot vermogen van een elektronische configuratie. Bij deze kadastrale toepassing wordt gestreefd naar een vluggere afgifte, een onberispelijke voorstelling en een nauwkeurige inhoud van de uittreksels en naar een gro ter rendement. 15. Het nationale Kadaster De uiteindelijke bekroning van de kadastrale legger structuur zou tenslotte bestaan in een nationaal eigen domskadaster, waarin elke individuele eigenaar slechts eenmaal zou voorkomen, met opgave van al de goede ren die hem in België toebehoren. De oprichting van zulk een nationaal Kadaster is een taak van structurering en binding van de gemeentelijke Kadasters op basis van de coderingen der eigenaars. Terloops zij aangestipt, dat een nationaal Kadaster de boeking der eigenaars en de bijhouding ervan in een belangrijke mate kan vereen voudigen. Een eerste stap in deze richting werd reeds gezet door het samenstellen van het bestand in alfabe tische volgorde van de Belgische eigenaars, met tegen over hun naam de gemeente(n) en het artikel of de arti kels van de kadastrale legger die zijn geopend op hun naam. 16. Vooruitzichten Om de kadastrale instellingen nog oordeelkundiger in te richten, ligt het voor de hand dat nog veel toepassings mogelijkheden dienen te worden onderzocht, zoals: De actualisering van de kadastrale gegevens. Bij de hui dige stand van zaken wordt de bijwerking van het Ka daster steeds gedaan vanaf de eerste januari van het 213

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 19