jaar, ingevolge de veranderingen die in feite plaatsvon den tijdens het voorgaande jaar. Daar zich naast het fiscaal aspect geleidelijk andere opdrachten bij de eerste doelstellingen hebben gevoegd, moet een middel wor den gevonden om de evolutie van het eigendomsbezit vlugger te kunnen volgen. Sedert 1976 werden testen gedaan in twee gemeenten van het land. Nu reeds bevestigt de directie van de auto matisering dat zij, technisch gezien, in staat is deze ver nieuwing in te voeren. Deze bestaat in het splitsen van het Belgische Kadaster in twee verschillende Kadasters, één waarvan de bijhouding van dag tot dag zou gebeu ren, en het fiscale Kadaster dat, om reden van het jaar lijkse karakter van de aanslag, de toestand op 1 januari zou bevriezen. Niettegenstaande de eerste proefnemin gen overtuigend positief waren, zou de uitbreiding van deze manier van werken over het gehele Rijk wijzigingen noodzakelijk maken in het inzamelen van de gegevens, met name in de structuur van de diensten die geen deel uitmaken van het Kadaster. Het topografische bestand wordt verkregen uit de ka dastrale plans en de topografische en fotogrammetri- sche opmetingen. Het Kadaster bezit meer dan 23 000 plans, waarop de percelen zijn afgebeeld op een schaal gaande van 1 2 500 tot 1 1 000 (enkele planbladen zijn nog op schaal 1 5 000 of 1 500 getekend). Ongeveer 2 500 van deze plans, die voortspruiten uit recente op metingen (hermeting op het terrein, fotogrammetrische opnamen, ruilverkaveling) zijn aangesloten aan de alge mene Rijksdriehoeksmeting. Deze documentatie vormt het enige algemeen percelenplan van het land, dat jaar lijks wordt bijgewerkt. Derhalve komt deze documenta tie in aanmerking als basisdocument voor het vormen van dit bestand. Verschillende studies werden ondernomen, meestal in nauwe samenwerking met het Nationaal Geografisch In stituut. Zij hebben geleid tot het ontwikkelen en testen van meerdere nieuwe transformatie- en interpolatiefor mules voor het inpassen van figuren in een vast kader of voor het uittekenen van hoogtelijnen of lijnen van gelijke deformatie. Zij hebben ook geleid tot het aanschaffen van apparatuur, waarop deze procedures verder kunnen worden uitgetest en vastgesteld. Het fotogrammetrisch vervaardigen van nieuwe plans en het stelselmatig aansluiten van de oude plans aan de al gemene Rijksdriehoeksmeting werden gedeeltelijk geau tomatiseerd. De berekeningen en de films die bij de ont- schranking dienen, alsmede de controle van deze ont- schrankingen, worden uitgevoerd met behulp van de computer, de elektronische coördinatograaf en de auto matische tekentafel. Voor de bijwerking van de kadas trale plans inzake grote infrastructurele werken (bijvoor beeld autosnelwegen), voor de opmeting van verkave lingen en voor alle andere belangrijke metingen, kunnen met behulp van ditzelfde elektronische materieel de voorlopige schetsen worden vervaardigd. Momenteel wordt per opmetingsdossier van de Directie voor Grote Opmetingen en Algemene Plans een coör dinaten- en een lijnenbestand opgemaakt. Deze twee bestanden leiden tot het automatisch tekenen van de minuutschetsen en de nieuwe kadastrale plans. Het bestand schattingen" Het gaat om het verzamelen in één bestand op een mag netische informatiedrager van al de elementen die op treden bij het bepalen van kadastrale inkomens van ge bouwen, ten einde hierbij alle nodige kadastrale bewer- 214 kingen te kunnen uitvoeren langs mechanografische weg (de jaarlijkse schatting van de gewone gebouwen, van de uitzonderlijke gebouwen, van de meergezins woningen, van het materieel en de outillering die voor onroerende voorheffing vatbaar zijn, ook bij de alge mene perekwatie van de kadastrale inkomens, de uitzon derlijke of bijzondere herziening, en het voortdurend marktonderzoek). Dit bestand moet ook beantwoorden aan de noodwendigheden van andere organismen (sta tistiek, huisvesting, enz.). De algemene perekwatie De automatisering heeft een belangrijke rol gespeeld bij de laatste algemene perekwatie van de kadastrale in komens. Een groot aantal manuele routinematige ver richtingen werd door de computer uitgevoerd. De in formatiestroom betreffende de perekwatie die bij het centrum voor informatieverwerking toekwam onder de vorm van listings, werd zo geleid, dat de computer on onderbroken kon werken. De computer werd onder andere met de volgende taken belast: - de schatting van de grote massa onbebouwde per celen; - het aanleggen op microfiches van de legger 212 AM, waarin de geperekwateerde kadastrale inkomens werden opgenomen; - het opstellen van dagboeken op magneetbanden, die door de directe belastingen rechtstreeks bruikbaar zijn; - het drukken en verzenden van de notificatiebulletins van de nieuwe kadastrale inkomens. Deze werken hebben het mogelijk gemaakt talrijke vraagstukken op te lossen en andere te bestuderen. Hierdoor werden de werkwijzen aanzienlijk verbeterd en de ter zake verkregen ondervinding zal in de toekomst goede diensten bewijzen, zowel bij de volgende alge mene perekwatie als bij de bijzondere of buitengewone herzieningen van de kadastrale inkomens. 17. Betrekkingen met de fiscale administraties Met het oog op een perfect administratief beheer moe ten onze betrekkingen met de andere fiscale administra ties volkomen worden geharmoniseerd, lp samenwerking met de administratie der directe be lastingen moet de volledige mechanografische integratie van de betrekkingen tussen deze twee diensten voor het beheer van het bestand der onroerende voorheffing tot stand worden gebracht. Deze integratie zal weldra een feit zijn. In samenwerking met de administratie van de registratie moet een mechanografische integratie worden uitge werkt van de verrichtingen in verband met het verstrek ken van de gegevens, nodig voor het beheer van de bestanden inzake de onroerende goederen. Dit pro bleem is in grote mate afhankelijk van de beslissingen, die worden afgewacht inzake de werking van de sector der onroerende goederen en van de wettelijke en admi nistratieve beschikkingen, die eruit kunnen voortvloeien. Tenslotte moeten de coördinatie en de samenwerking tussen de onderscheiden administraties van het Mini sterie van Financiën worden versterkt door een opbou wende bijdrage in de schoot van de Commissie voor de Automatisering van het Departement. 18. Betrekkingen met de andere administraties en openbare besturen Er bestaan nauwe contacten tussen de openbare dien- NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 20