Een „artistieke staalkaart" uit 1956 Foto 1. Panelen 17 en 18: Duistere zijde van de vooruitgang. 7 en 8. Overbrugging vroeger (primitieve brug van bam boespijlen in het oerwoud), tegenover overbrugging nu (een brug van voorgespannen beton). 9 en 10. Wonen vroeger (paalwoningen in een primitief dorp), tegenover wonen thans (in de hoge flats van een moderne metropool). 11 en 12. Landverkeer vroeger (personentransport in een draagstoel), tegenover verkeer van nu (personenvervoer per auto). (Zie foto 4.) 13 en 14. Zeeverkeer vroeger (varen in een zeiljonk), tegenover zeeverkeer nu (varen in een oceaanstomer). 15 en 16. Luchtverkeer vroeger (luchtballon), tegenover luchtverkeer thans (helikopter). Foto 2. Panelen 1 en 2: Trekkracht. aanduidt. Misschien was het laatste ook de verbin ding met de in het gebouw bestudeerde luchtfotogra fie". De tegenstellingen tussen „vroeger" en „nu" kregen gestalte in de andere zestien panelen, die aan de ZW- kant. Zij vertonen van links naar rechts achtereenvol gens: 1 en 2. Trekkracht vroeger (zeulende zwoegers iets voortslepend aan een touw over hun schouder), tegen over trekkracht thans (een tractor). (Zie foto 2.) 3 en 4. Handwerk vroeger (karnen), tegenover het wer ken thans (aan de lopende band). 5 en 6. Energie-opwekking vroeger (windmolen), tegen over energie-winning thans (een elektrische centrale). (Zie foto 3.) Foto 3. Panelen 5 en 6: Energie-opwekking. Foto 4. Panelen 11 en 12: Personenvervoer. Aansluitend op de bijdrage over de houtsculpturen van het ITC-gebouw te Delft kan worden gewezen op nog een kunstwerk in dit gebouwencomplex. Het toen groot se nieuwbouwplan tegen het geodesiegebouw van de TH Delft aan nu een tentoonstellingscentrum kwam in de loop van 1956 gereed. ITC, KLM-Aerocarto en Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat werden in het complex gehuisvest. Net voor het 25-jarig bestaan van die Dienst werd het inwonen beëindigd en was men voor het eerst in eigen huis. Het personeel schonk de Dienst een kunstwerk als blijvend aandenken aan die mijlpaal. Uiteraard bevindt dat werk zich nog steeds in de hal van het pand Kanaalweg 3b. Een overdruk van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (72e jaar gang nummer 5) verscheen in 1956 als jubileumboek. Een los velletje met de uitleg van het cadeau werd inge voegd: ,,Het geheel waarin de schenkers hun gevoelens ver tolken, kan men in drie delen beschouwen. Domine rend is de vaas met bloemen rechts. Bloemen immers zijn bij uitstek geschikt om gevoelens van vreugde, 218 dankbaarheid en hulde te vertolken. Bovendien moe ten ze hier gezien worden als een stukje levende na tuur waarmee zowel de kaartenmaker als de land meetkundige zich altijd weer heel nauw betrokken weet. Hier wordt daaraan uitdrukking gegeven door de kaart, die als het ware gepresenteerd wordt op een bloemblad. Links daarvan is de donker blauwe schijf, de aardbol voorstellend, voor de geodeet méér dan de planeet waarop hij leeft en werkt; immers hij moet anderen dienen met hanteerbare en getrouwe voor stellingen daarvan, in aantal, vorm en aard, oneindig gevarieerd. Een gele driehoek en een zwarte pijl, als mede een in de ruimte staande metalen boog herin neren, op artistieke wijze en abstraherend, aan theo doliet en waterpasinstrument, kompas en kaartnet, en zo in het algemeen aan het landmeten. Hoog daar boven een vliegende duif, in verbinding met de aard bol door een lichtblauwe lichtkegel van uit het oog. Natuurlijk denken we hierbij aan een poëtische weer gave van de luchtkaartering, waarbij het zwarte vier kant met ronde opening halverwege tussen het oog NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 24