dan in het verleden aandacht worden besteed. De doel stelling moet scherp gedefinieerd zijn, de factoren die van invloed kunnen zijn op het resultaat moeten worden onderkend en, voor zover mogelijk en gewenst, moet een opzet worden gekozen die het mogelijk maakt de in vloed van deze factoren te scheiden. Tevens moet voor af vaststaan, dat de op de uitkomsten toe te passen ana lyse inderdaad het antwoord kan geven op de gestelde vraag of vragen. Ook moet men ervan verzekerd zijn, dat de voor deze analyse benodigde tijd en middelen in vol doende mate en op de juiste tijd ter beschikking zullen zijn. Aan deze en soortgelijke aspecten van het onder zoek is in het verleden vaak onvoldoende aandacht besteed, met als gevolg dat de resultaten op een aantal punten vaag blijven en/of dat het totale experiment een onredelijk lange tijd in beslag nam. b. Onderzoek Het doel van de organisatie is uiteraard, dat de resulta ten van de experimenten zullen bijdragen aan de verho ging van de efficiency en/of de kwaliteit van het werk van de diensten en instituten die in de deelnemende lan den de fotogrammetrie en Remote Sensing beoefenen. De te behandelen problemen en hun prioriteit moeten derhalve zijn afgestemd op de behoeften die bij de instel lingen leven. In het bestuur zowel als in de onderschei den commissies hebben vertegenwoordigers van deze instellingen, naast anderen uit de universitaire sfeer, zit ting. Toch is het aan twijfel onderhevig of de voorstellen voor nieuw onderzoek, die langs deze kanalen ter tafel komen, een voldoende weerspiegeling zijn van deze be hoeften en de daaraan toe te kennen prioriteiten. c. Planning Tussen het begin van een experiment en de publikatie van de resultaten verloopt vaak een hele lange tijd. Naast het bovengenoemde gebrek aan zorgvuldigheid bij de voorbereiding spelen ook andere factoren een rol. Bij experimenten op internationale basis, waaraan de medewerking op vrijwilligheid berust, kan men verwach ten dat ongewilde vertragingen optreden. De communi catie gaat moeizamer, in sommige gevallen speelt bij voorbeeld de taalbarrière een rol. Een niet onbelangrijke bijdrage aan de vertraging wordt in enkele gevallen geleverd door het feit, dat de commis siepresident verantwoordelijk is voor het samenstellen van het eindrapport. De daarvoor benodigde tijd noch het moment waarop de nodige gegevens volledig ter be schikking zijn, kunnen vooraf nauwkeurig worden voor speld. Bovendien is men mede afhankelijk van de tijd die de president naast zijn normale dagtaak aan dit werk kan besteden. Niettemin kan worden verwacht, dat door een strakkere planning van de werkzaamheden in de toe komst enige tijdwinst kan worden bereikt. 3. Stuurgroepvergaderingen Aan de genoemde en de daarmee samenhangende pro blemen heeft de stuurgroep enkele diepgaande discus sies gewijd die, mede als gevolg van de lage vergader frequentie (tweemaal per jaar) een periode van meerdere jaren in beslag hebben genomen. Van de aanvang af heeft bij het overwegen van verande ringen als randvoorwaarde gegolden, dat zij niet strijdig zouden mogen zijn met de statuten, daar een eventuele wijziging daarvan niet opportuun en bovendien te om slachtig werd geacht. 4. Maatregelen Tenslotte werd in de stuurgroepvergadering in mei 1983 te Kopenhagen overeenstemming bereikt over een aan tal maatregelen ter verbetering: a. Applicatiecommissies Ter verbetering van de relatie tussen het onderzoekpro gramma en de bij de uitvoerende instellingen bestaande behoeften wordt een vijftal applicatiecommissies inge steld voor de gebieden: topografische kaartering, ka dastrale toepassingen, technische toepassingen, thema tische kaartering en landinformatiesystemen. Elk deelnemend land kan, naar gelang zijn interessen en behoeften, een lid in één of meer van deze commissies aanwijzen. Hun taak zal bestaan in het, op basis van een analyse van hun produktieproces, signaleren van knel punten die, naar hun inzicht, door een gemeenschappe lijk onderzoek kunnen worden opgeheven. In overleg worden voorlopige projectvoorstellen geformuleerd waarbij, indien nodig, een prioriteitsvolgorde wordt aan gegeven. Ook van andere zijde kunnen voorstellen worden aange dragen. Deze zullen in eerste instantie aan de betrokken applicatiecommissie worden voorgelegd om na te gaan of zij in het behoeftepatroon passen en welke prioriteit er dan aan moet worden toegekend. b. Actiegroep De voorlopige projectvoorstellen die het fiat van de stuurgroep hebben verkregen, worden in handen gesteld van een actiegroep die per project wordt aangewezen en die uit een beperkt aantal personen bestaat. Deze groep heeft als eerste taak het voorstel nader uit te werken. Dit betekent, dat het probleem zowel als de te bereiken doelstelling zo scherp mogelijk wordt geformuleerd, dat wordt vastgesteld welke invloedsfactoren of parameters wel of niet in rekening zullen worden gebracht, welke onderzoekmethode bij voorkeur moet worden toegepast om het doel te bereiken, welke inzet van instrumenten, materialen en mensen daarvoor nodig is, en volgens welk tijdschema het onderzoek zal moeten verlopen. In een later stadium, wanneer het project tot uitvoering komt, behoort het tot de taak van de actiegroep de voortgang in de gaten te houden en eventueel daarbij optredende problemen tot een oplossing te brengen dan wel ze aan de stuurgroep te signaleren. Tenslotte zal de actiegroep, afhankelijk van daarvoor ad hoe te maken afspraken, een rol kunnen spelen bij de tussentijdse en uiteindelijke rapportering omtrent het project. Uit deze globale taakomschrijving blijkt, dat de leden van een actiegroep bij voorkeur zullen worden gekozen uit de beste deskundigen op het gebied van het onderhavige project. Gesuggereerd is dat, ter wille van een goede communicatie met de stuurgroep, een van de stuur groepleden deel zal uitmaken van de actiegroep. c. Aanpassing De thans bestaande commissies en werkgroepen zullen hun werk voortzetten ten behoeve van de nu lopende projecten. Daarna kan hun aantal, hun taak zowel als hun samenstelling worden aangepast aan de nieuwe si tuatie. 5. Diagram Ten einde enig inzicht te verschaffen in de nieuwe werk wijze zijn in een diagram de belangrijkste fasen in de levensgang van een project weergegeven, waarbij in 15 stappen het project wordt gevolgd vanaf het ontstaan van het idee tot de publikatie van de resultaten. Tevens 220 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 26