'tm nederlands geodetisch tijdschrift Bepaling van een voor informatie-uitwisseling geschikt wiskundig model voor in het terrein gemeten krommen door G. M. van Osch en ir. L. Schipper, resp. werkzaam bij de afdeling Coördinatie Onderzoek en bij de directie Landmeetkunde en Kartografie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY Determination of a for data exchange suitable mathematical representation of terrestrially measured curves Automation of map making requires that a choice is made between various mathematical representations for various forms of lines. The authors describe the method developed by the Netherlands Cadastral Service. Problems are treated while applying these methods for automated drawing of lines. 1. Inleiding Wanneer terrestrische metingen handmatig worden ver werkt, wordt in het algemeen op het gevoel een vloeien de lijn getrokken door de opgenomen en gekaarteerde punten, indien het de bedoeling is dat op de kaart een vloeiende lijn ontstaat. Bij de automatisering van de kaartvervaardigingsprocessen is het nodig hiervoor wis kundige modellen te ontwerpen. Deze moeten het hand matige proces zo goed mogelijk benaderen. Voorts is het gewenst, dat deze modellen een wiskundig eenvoudige opbouw hebben. Als dit niet het geval is, krijgen de ont vangers van digitale informatie hoogstwaarschijnlijk pro blemen bij het combineren en plotten van de gegevens. Om de inschakeling van de wiskundige modellen bij de verwerking van de meetgegevens op de juiste wijze uit te voeren, moet men bij de gegevensinwinning de opge nomen punten van een speciale codering voorzien. In de volgende paragrafen wordt een uiteenzetting gege ven van de bij de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers toegepaste opzet. 2. Analyse Bij het opmeten van lijnen in het terrein moet worden waargenomen of een lijn een rechte lijn, een cirkelboog of een ander soort kromme is. Praktisch gezien komen alleen de rechte lijn en de cirkelboog voor waarneming in het terrein in aanmerking. Bij afwijkende krommen kan immers moeilijk worden aangegeven om welk type kromme het gaat. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat slechts in beperkte mate visueel kan worden vastge steld, wanneer de kromming van een lijnstuk verandert. Wel kan redelijk goed worden geconstateerd of krom men elkaar raken. Een en ander zal er in de praktijk toe leiden, dat een land meter rechte lijnen en cirkelbogen opneemt en aangeeft of deze elkaar al dan niet raken. Een gebogen lijn in het terrein wordt daarbij zo goed mogelijk verdeeld in meer dere cirkelbogen, die al dan niet vloeiend in elkaar over gaan. NGT GEODESIA 84 Bij geautomatiseerde kaartvervaardiging moeten uit de waarnemingen gegevens (coördinaten) worden afgeleid, die eventueel na vereffening voldoen aan wiskundige modellen. Voorts moeten het bij voorkeur eenvoudige wiskundige modellen zijn, omdat dit de informatieuit wisseling eenvoudiger maakt. Allerlei ingewikkelde wis kundige modellen, zoals derde of hogere graads krom men, maken de uitwisseling van informatie lastiger, vooral bij geautomatiseerde kaartvervaardiging. Ook moet worden voorkomen, dat allerlei bewerkingen op bestanden, zoals bijvoorbeeld het snijden van rechte en kromme lijnen, worden bemoeilijkt. De voorkeur voor een zo eenvoudig mogelijk wiskundig model mag echter niet tot gevolg hebben, dat de bena dering van de werkelijkheid onacceptabel wordt. Gezien echter de hiervoor genoemde beperkte mogelijkheden bij het identificeren van krommen in het terrein, wordt de werkelijkheid voldoende benaderd, als in het terrein ge meten krommen ook wiskundig in een kartografisch be stand worden vastgelegd door middel van rechte lijnen en cirkelbogen, die elkaar al dan niet raken; een en ander is afhankelijk van de waarneming in het terrein. De bere kening van een vloeiende curve door in het terrein opge nomen punten wordt in twee delen gesplitst. In eerste instantie worden de raaklijnen aan de curve in de opge nomen punten berekend. Bij de berekening is het in prin cipe mogelijk een model van eigen keuze te gebruiken. In hoofdstuk 3 wordt de bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers toegepaste methode beschre ven. In tweede instantie wordt daarna, zoals in hoofd stuk 4 is beschreven, een vloeiende kromme berekend, bestaande uit twee cirkelbogen, tussen telkens twee ter- restrisch opgenomen punten. Tenslotte wordt in hoofd stuk 5 aangegeven hoe een cirkelboog tussen twee rechtstanden kan worden berekend met vereffening. Deze methode is te gebruiken bij het vastleggen van kadastrale grenzen, als volgens de aanwijzing van de eigenaren de grens wordt gevormd door een cirkelboog. 1S7

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 3